گسترش امیکرون و خطر شروع پیک ششم

گسترش امیکرون و خطر شروع پیک ششم
اصرار سران حکومت به بازگشایی مراکز آموزشی با توجه به بالا رفتن روزانه مبتلایان به امیکرون مشکوک می‌باشد
نشانه‌هایی از حرکت خزنده اما سریع امیکرون در کشور مشاهده می‌شود. به فاصله یک روز میزان مراجعات سرپایی مبتلایان به کرونا ۲ برابر شده است. به گفته یک عضو کمیته مقابله با کرونا میزان مراجعه به مراکز درمانی ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است. میزان مراجعه در تهران نسبت به ۳ هفته قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است.

در حال  حاضر روزانه بیش از ۴ هزار نفر مبتلا به امیکرون شناسایی می‌شود. ابتلا به کرونا، در هفته گذشته کمتر از ۲ هزار نفر در روز بود. بنا به آمار رسمی تاکنون ۷ نفر جانشان را بدلیل ابتلا به امیکرون از دست داده‌‌اند. متخصصان تاکید می‌کنند که آمار واقعی همواره چندین برابر آمار اعلام شده می‌باشد. مبتلایان بیشتر مربوط به شهرهای تبریز، شهرکرد، یزد، کرمان و استان البرز بودند. باید توجه داشت بدلیل عوارض خفیف این سویه، بسیاری تا درگیر شدن جدی متوجه ابتلا نشده و بیشتر آنرا یک سرماخوردگی می‌دانند.

غالب شدن سریع سویه امیکرون تا ۲ هفته دیگر

وزارت بهداشت تاکنون آمار دقیقی از ابتلا به امیکرون اعلام نکرده است. گفته می‌شود بدلیل گران بودن کیت تشخیص نمی‌توان از همه مبتلایان تست این سویه را انجام داد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری معتقد است که تا ۲ هفته دیگر امیکرون سویه غالب می‌‌شود. علیرضا ناجی نسبت به غیرجدی گرفتن این سویه هشدار داده و تاکید می‌کند:

«این موضوع که شدت ابتلا در اومیکرون بالا نیست، نباید مانع از توجه به این نکته مهم شود که این سویه بسیار ایمن‌گریز است. همچنین سرعت انتقال بالای آن می‌تواند منجر به افزایش ابتلا و حتی پیدایش سویه جدیدی شود. همچنین احتمال شدت گرفتن بیماری در کودکان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند نیز وجود دارد.»

دکتر ناجی معتقد است که این سویه در ماه اسفند باعث بروز پیک ششم خواهد شد. وی می‌گوید:

«اگر تعداد موارد مثبت تست‌ها افزایش پیدا کند، احتمال شدت یافتن بیماری هم بیشتر می‌شود. در این میان افزایش بازگشایی‌ها و جدی نگرفتن موارد پیشگیری از بیماری و عدم استفاده از ماسک هم می‌تواند به این موضوع دامن بزند.»

خطر پیک ششم در مقابل اصرار بازگشایی مراکز آموزشی

خطر بروز پیک ششم در حالی از سوی متخصصان ابراز می‌شود که سران حکومت اصرار بر بازگشایی مدارس دارند. این در زمانی است که بیشتر کشورهای جهان بدلیل شیوع امیکرون پروتکل‌های بهداشتی را دوباره برقرار کرده‌اند. این اصرار مشکوک، یادآور کتمان کردن ورود سویه‌های مختلف در کشور و قتل عام مردم در پیک‌های کرونایی است. اعتراضات مردم در پیک پنجم خامنه‌ای را مجبور کرد که از ممنوعیت ورود واکسن عقب‌نشینی کند. حال نیز باید با اعتراضات گسترده مردمی، مانع بازگشایی مراکز آموزشی و بردن کودکان کشور به قتل‌گاه کرونا باشیم.

برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: