سقوط ۸ میلیون نفر دیگر به زیر خط فقر مطلق در سال۱۴۰۰

سقوط ۸ میلیون نفر دیگر به زیر خط فقر مطلق در سال۱۴۰۰
این روزها وضعیت معیشتی مردم روز به روز بحرانی‌تر می‌شود. به گفته پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان ۲۶ میلیون نفر از مردم زیر خط فقر مطلق هستند. آمار گفته شده نزدیک به ۳۰ درصد جمعیت کشور را بالغ می‌شود. این افراد نیاز به حمایت معیشتی فوری دارند. اما دولت رئیسی هیچ برنامه مشخصی برای تغییر مثبت در این وضعیت ندارد. این افراد هیچ منبع درآمدی ندارند و تنها با یارانه ۴۵ هزار تومانی گذران زندگی می‌کنند. تلخ‌تر اینکه آمار گفته شده مربوط به سال ۹۹ است و موج تورم و گرانی سال ۱۴۰۰ در آن لحاظ نشده است.

دعاوی رئیسی برای ریشه‌کنی کوتاه مدت فقر مطلق نیز شوخی بیش نیست. پیش از وی روحانی نیز ادعا کرده بود، فقر مطلق در دولت وی به صورت کامل از بین خواهد رفت!

حذف ارز ترجیحی زمینه‌ساز رفتن بیشتر مردم به زیر خط فقر مطلق

روند رفتن مردم به زیر خط فقر مطلق بعد از گران شدن بنزین سرعت بیشتری گرفته بود. اما سیاست‌های دولت رئیسی به آن شتاب بیشتری خواهد داد. حذف ارز ترجیحی و وضع مالیات‌ بر واردات کالاهای اساسی زمینه‌ساز گرانی‌های سرسام‌آور خواهد شد. پیش از این هم وزیر اقتصاد با قاطعیت اعلام کرده بود، یارانه‌های نقدی افزایش نخواهد یافت. باید یاد‌آوری کرد، حتی افزایش یارانه‌ها هم تاثیری در کم شدن یا نرفتن مردم به زیر خط فقر مطلق نخواهد داشت.

طبق گزارش پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، هر ۱۰ درصد افزایش تورم باعث افزایش نرخ فقر به میزان ۱.۶۵ درصد خواهد شد. باید توجه داشت، نرخ تورم در مواد خوراکی بیشتر از ۶۰ درصدی بوده است. اگر در بهترین حالت نرخ تورم سال ۱۴۰۰ را نزدیک به ۵۰ درصد محاسبه کنیم. باید منتظر سقوط یک دهک درآمدی دیگر به زیر خط فقر مطلق باشیم. دهک یاد شده دهک چهارم درآمدی است. در این صورت ۸ میلیون نفر دیگر به زیر خط فقر سقوط خواهند کرد. طبق این آمار، نزدیک به ۵۰ درصد جمعیت کشور در زیر خط فقر و یا در مرز آن قرار دارند.

استفاده حاکمیت از فقر برای سرکوب اعتراضات مردمی

سران حکومت از فقر به عنوان سلاحی برای سرکوب مردم استفاده می‌کنند. حاکمیت با نگه داشتن مردم در مرز بیکاری و گرسنگی توان اعتراض را از آنها سلب کرده بود. اما این حربه در حال حاضر به ضد خودش تبدیل شده است. مردم ناتوانی حاکمیت در کنترل تورم و گرانی را به چشم دیده‌اند. گوش آنها هم از شنیدن وعده‌های دروغین پر است. آنها تنها راه نجات خود از این وضعیت را اعتراضات گسترده می‌دانند. جامعه ایران آماده تکرار اعتراضات آبان ۹۸ و حتی بالاتر آن است.

برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: