کره جنوبی ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های ایران را به عنوان بدهی تهران به سازمان ملل پرداخت

وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرد ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در این کشور را به عنوان بدهی معوقه جمهوری اسلامی به سازمان ملل پرداخت کرده است.

وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرد ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در این کشور را به عنوان بدهی معوقه جمهوری اسلامی به سازمان ملل پرداخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، دولت کره جنوبی پس از مشورت با سازمان‌های بین‌المللی مربوط، از جمله پس از هماهنگی با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، این مبلغ را پرداخت کرده است.

طبق این گزارش، پس از آنکه سازمان ملل در ۲۱ دی، ۱۱ ژانویه، حق رای ایران را به دلیل بدهی‌ معوقه خود به این سازمان به حالت تعلیق درآمد، جمهوری اسلامی در ۲۳ دی ماه از سئول به صورت اضطراری درخواست کرد که از محل اموال بلوکه شده خود در کره جنوبی این پول را به سازمان ملل پرداخت کند.

در حال حاضر، بیش از هفت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا در دو بانک کره شمالی مسدود شده است.

کره‌جنوبی بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد

 
صندلی ایران در سازمان ملل

خبرگزاری رویترز و بلومبرگ گزارش کرده‌اند که که کره جنوبی "۱۸ میلیون دلار از از محل پول‌های بلوکه شده" ایران در این کشور را به سازمان ملل پرداخت کرده تا حق رای ایران در سازمان ملل برگردانده شود.

بر اساس این خبر، وزارت دارایی کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرده که این پرداخت روز جمعه با همکاری آمریکا و سازمان ملل صورت گرفته است.

پول‌های ایران در کره‌جنوبی که بیشتر از محل فروش نفت بوده به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده است.

وزارت دارایی کره جنوبی گفته است که ایران اوایل ماه جاری میلادی از این کشور خواسته بود حق عضویت ایران را هر چه سریع‌تر از محل پول‌های بلوکه شده پرداخت کند.

به دلیل عدم پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل، حق رای ایران در این نهاد به حال تعلیق درآمده بود.

خبرگزاری ایرنا هم نوشته است که مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل شنبه شب به وقت محلی تایید کرد بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده است.

او گفت که به محض وصول این مبلغ در نیویورک، حق رای ایران "باید طبیعتا در آغاز هفته میلادی (دوشنبه) بازگردد".

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر دو بار حق رای خود را به دلیل عدم پرداخت حق عضویت در سازمان ملل از دست داده بود.

آخرین مورد آن دو هفته پیش بود که آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که هشت کشور از جمله ایران به دلیل بدهی‌های پرداخت نکرده‌شان حق رای خود را در سازمان ملل از دست داده‌اند.

پس از آن سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است "برای دومین سال پیاپی و به دلیل تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا پرداخت های کشورمان با مشکل مواجه شده است."

آقای خطیب‌زاده افزوده بود که "به رغم مضایق متعدد ایجاد شده" ایران "منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت خود در سازمان ملل فراهم آورده" است.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: