رفتن به محتوای اصلی

روزنامه‌نگار معروف ترک به‌‌دلیل نقل یک ضرب‌المثل دستگیر شد
23.01.2022 - 05:22

صدف کاباش، روزنامه‌نگار و مجری معروف ترک، که در انتظار برگزاری دادگاه بود، روز شنبه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) با حکم دادگاه زندانی شد. کاباش با استناد به قانونی که به‌موجب آن ده‌ها هزار نفر تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند، به توهین به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، متهم است.

به گزارش سی‌ان‌ان ترک، پلیس کاباش را حدود ساعت ۲ صبح بازداشت و بعد به دادسرای اصلی استانبول منتقل کرد و دادگاه حکم به دستگیری‌اش داده است.

توهین یادشده در قالب یک ضرب‌المثل بوده است که کاباش هم در یک کانال تلویزیونی منتقد دولت و هم در حساب توییترش نقل کرده بود، که انتقاد شدید مقام‌های دولتی را در پی داشت. کاباش این ضرب‌المثل را نقل کرده بود که «وقتی گله وارد قصر می‌شود، آن‌ها شاه نمی‌شوند بلکه قصر طویله می‌شود».

فخرالدین آلتون، رئیس دفتر ارتباطات ریاست‌جمهوری، در توییتر نوشت: «احترام به دفتر ریاست‌جمهوری احترام به کشور است... توهین‌های سخیفی را که به رئیس‌جمهوری و دفترش شد، محکوم می‌کنم.»

مردان یاناردا، سردبیر شبکه تله۱، که اظهارنظر کاباش از این شبکه تلویزیونی پخش شد، دستگیری این روزنامه‌نگار را به‌شدت محکوم کرد. او در توییتر نوشت: «بازداشت شبانه او در ساعت ۲ صبح به‌دلیل نقل یک ضرب‌المثل، پذیرفتنی نیست. این برخورد تلاشی است برای ارعاب روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و جامعه.»

بر اساس قانون ترکیه، توهین به رئیس‌جمهوری بین یک تا چهار سال زندان در پی دارد. در هفت سالی که از ریاست‌جمهوری اردوغان می‌گذرد، هزاران نفر به اتهام توهین به او تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

بنا بر آمار وزارت دادگستری ترکیه، در سال ۲۰۲۰، در ارتباط با این اتهام، ۳۱ هزار و ۲۹۷ تحقیق صورت گرفت، ۷۷۹۰ پرونده تشکیل شد و ۳۳۲۵ مورد به صدور حکم منجر شد. البته این آمار نسبت به سال ۲۰۱۹ اندکی کاهش داشته است.

از سال ۲۰۱۴ که اردوغان به ریاست‌جمهوری رسید، ۱۶۰ هزار و ۱۶۹ مورد توهین به رئیس‌جمهوری بررسی شده، ۳۵ هزار و ۵۰۷ پرونده تشکیل شده و ۱۲ هزار و ۸۸۱ حکم صادر شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.