تجمع اعتراضی پرستاران طرح ۸۹ روزه در برابر مجلس

تجمع اعتراضی پرستاران طرح ۸۹ روزه در برابر مجلس
تجمع پرستاران طرح ۸۹ روزه در اعتراض به وضعیت نامشخص شغلی و قراردادهای موقت در برابر مجلس
پرستاران طرح ۸۹ روزه در اعتراض به وضعیت نامشخص و موقت شغلی خود جلو مجلس دست به اعتراض زدند. این پرستاران بر اساس طرح استثمارگرانه، فقط برای ۸۹ روز وارد کار می‌شوند. سپس بدون هیچ حقوق و مزایایی از جمله بازنشستگی از کار بیکار می‌شوند. آنها به این وضعیت غیرقانونی که در هیچ کشوری رایج نیست، اعتراض دارند.

حاکمیت برای خودداری از استخدام پرستاران و برای استفاده موقت از نیروی پرستاران به‌طور خاص در دوران کرونا از این طرح حداکثر استفاده غیرانسانی خود را از این نیروهای زحمتکش کرد. این قوانین که مغایر با تمامی قوانین حقوقی و بهداشت و درمان است، فقط برای استفاده از نیروی پرستاران در شرایط خطرناک و استفاده از آنها با کمترین هزینه طراحی شده است.

روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، پرستاران طرح ۸۹ روزه در اعتراض به وضعیت موقتی شغلی در برابر مجلس دست به تجمع زدند.

خواسته پرستاران معترض استخدام رسمی و پایان دادن به این وضعیت موقت و استثمارگرانه است.

استخدام پرستاران طرح ۸۹ روزه هدفی جز استفاده از نیروی کار ارزان و یک‌بار مصرف از این نیروهای بی‌جایگزین ندارد. تنها سیاست‌های خانمان برباد ده این حکومت است که برای سلامت و بهداشت مردم هیچ  اهمیتی قائل نیست.

چندی پیش رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مشکل اصلی در حوزه خدمات پرستاری کمبود نیرو است که باعث کاهش کیفیت خدمات، اضافه کاری‌های اجباری و فرسودگی پرستاران شده است، گفت:

«حدود ۴۲ هزار کادر درمان بهداشتی در کشور کمبود داریم که مجوز استخدام داده نمی‌شود. با توجه به افزایش تخت‌های بیمارستانی و بیماران نیاز به نیرو در نظام سلامت و بخش درمانی حس می‌شود.»

همچنین با ورود کرونا تمامی پرستاران و کادر بهداشت و درمان کشور درگیر آن شدند. افزایش بیماران و پیک‌های پیاپی کرونا، باعث شد آنها در خط مقدم نبرد قرار بگیرند. کرونا در این مدت بیش از ۳۰۰ قربانی از کادر پرستاری گرفته است. با گسترش کرونا نیاز به استخدام رسمی پرستاران بخصوص در بخش‌های ICU محسوس بود.

برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: