قائم موشک بازی غرب با طالبان
23.01.2022 - 22:03

خبر فوری برای اخبار اسکاندیناوی:
قائم موشک بازی غرب با طالبان
تا همین دیروز هم ناگفته ها حاکی از آن بود که Huitfeldt وزیر خارجه نروژ حاضر به شرکت در این جلسه گفتگو با طالبان نبوده است. آنوقت اگر قرار است که طالبان به رسمیت شناخته نشود، چرا چنین دیداری را به نروژ تحمیل کردند؟ تا همین جایش هم 7 میلیون کرون از جیب شهروندان نروژ برای این دیدار بی ثمر هزینه شده است. یکی از نمایندگاه حزب توسعه نروژ و اپوزیسیون حزب کارگر حاکم، ضمن انتقاد شدید از این اقدام دولت، آنرا مایه شرم دانست. او تاکید کرد که «طالبان باید مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرد. این گروه تروریست نمی تواند در حالیکه دولت های دیگر را از کشور اخراج کرده، از همانها طلب کمک کند».
وزیر خارجه Huitfeldt (از حزب کارگر) در حالیکه عصبی به نظر می آمد، در سوال خبرنگار ان آر کو که پرسید: چرا وزیر خارجه دانمارک حاضر به دیدار با طالبان نشده، گفته که نروژ به نمایندگی از جامعه جهانی اینکار را میکند. بنا به خبرهای رسیده مهم‌ترین دیدارهای طالبان و نمایندگان ویژه ایالات متحده و اتحادیه اروپا روز دوشنبه برگزار شود. وزیر خارجه نروژ تاکید کرد که قرار نیز هیچ پولی برای کمک به طالبان داده شود. او یادآور کرد که هر گونه کمک مالی توسط سازمان ملل و دیگر سازمان ذیصلاح انجام خواهد گرفت.
حاشیه ی خبرها
در این نشست در مورد بازداشت دو زن در کابل در هفته گذشته بحث شد.تمنا زریابی پریانی و پاراوانا ابراهیم خیل پس از تظاهراتی برای حقوق زنان دستگیر شدند. این دستگیری ها واکنش های بزرگی را در سراسر جهان برانگیخته است و از جمله، سازمان ملل از طالبان خواسته است که بگوید این دو زن کجا هستند. یکی از زنان نماینده ی افغان ها در این جلسه، طالبان را تهدید کرد تا در صورت عدم تحقق آزادی این تن او جلسه ی دیدار را ترک خواهد کرد. اما طالبان در باره این دو تن اظهار بی اطلاعی کرده است.

گفتنی است که تعدادی از افغان های خشمگین مقیم نروژ با در اسلو به اعتراض برخاسته و خشم خود را از پذیرفتن طالبان در نروژ اعلام کردند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما