هواپیماهای جنگنده چینی وارد منطقه دفاعی تایوان شدند
25.02.2022 - 17:04

 

 

 

نیروی هوایی تایوان ۹ جنگنده چینی را پس از ورود به منطقه دفاعی خود رهگیری کرد.

نیروی هوایی تایوان ۹ جنگنده چینی را پس از ورود به منطقه دفاعی خود رهگیری کرد. 

 

همزمان با حمله نظامی روسیه به اوکراین، وزارت دفاع تایوان روز پنج‌شنبه ۲۴ فوریه/پنجم اسفند، از ورود جنگنده‌های چینی به منطقه دفاعی خود خبر داد. این وزات‌خانه اعلام کرد که نیروی هوایی تایوان با رهگیری و دادن هشدار، ۹ فروند جنگنده چینی را مجبور کرد که از حریم هوایی این کشور خارج شوند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، همزمان با حمله نظامی روسیه به اوکراین، ۹ فروند جنگنده چینی روز پنج‌شنبه ۲۴ فوریه/پنجم اسفند، وارد منطقه دفاعی تایوان شدند.  

رویترز به نقل از بیانیه وزارت دفاع تایوان نوشته است که نیروی هوایی این کشور با رهگیری و دادن هشدار، جنگنده‌های چینی را مجبور کرد که از حریم هوایی این کشور خارج شوند.

طبق بیانیه روز پنج‌شنبه وزارت دفاع تایوان، ۸ فروند جنگنده «جی -۱۶» (J-16) چین و یک فروند هواپیمای شناسایی«وای -۸» (Y-8) این کشور برفراز جزایر «پراتاس» پرواز کردند.  

بر اساس این بیانیه جنگنده‌های تایوان به سرعت عازم این منطقه شدند و سامانه‌های دفاع ضدهوایی نیز برای رهگیری و تعقیب جنگنده‌های چینی به حالت آماده‌باش درآمدند.

جنگنده‌های چینی در حالی روز پنج‌شنبه وارد منطقه دفاعی تایوان شدند که یک ماه پیش نیز ۳۹ هواپیمای نظامی چین حریم هوایی این جزیره را نقض کردند.

مقامات وزارت دفاع تایوان که با دقت بحران اوکراین را زیر نظر دارد، نگران هستند که دولت چین با استفاده از این بحران علیه تایوان اقدام کند.

تایوان همچنین سطح هشدار و آماده‌باش نظامی خود را پس از بحران اوکران افزایش داده و گفته است که در حال حاضر افزایش ناگهانی تنش نظامی در منطقه بالا نیست.  

 

با این وجود، تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان روز چهارشنبه (۲۳ فوریه) تاکید کرد که تایپه باید نظارت و هوشیاری خود را بر فعالیت‌های نظامی در منطقه افزایش دهد.

در همین حال، هوا چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه طی سخنانی هرگونه ارتباط میان بحراین اوکراین و تایوان را رد کرد.

وی با اشاره به بحران مسکو وکی‌یف اعلام کرد که تایوان «اوکراین نیست» و این جزیره همیشه «بخشی جدایی ناپذیر» از این چین است.

چین که آمریکا را متهم به فروش سلاح به تایوان می‌کند همواره تاکید دارد «به نیرو‌های خارجی اجازه نمی‌دهد در مسائل مربوط به تایوان دخالت کنند.»

دولت آمریکا با انتشار یک سند ۱۲ صفحه‌ای تحت عنوان «بازبینی راهبردی در اقیانوس هند و آرام» در فوریه سال جاری (۲۰۲۲) تاکید کرد که ایالات متحده در مورد مسئله تایوان با متحدان خود در منطقه همکاری خواهد کرد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

طاهره بارئی
برگرفته از:
RFI بخش فارسی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما