نماینده سابق کرج به دلیل شرکت در همایش ایران‌شناسی در استانبول دستگیرشد

دکتر میرطاهر موسوی، نماینده‌ی اصلاح‌طلب مجلس ششم و جامعه‌شناس، بعد از شرکت در همایش ایران‌شناسی در استانبول، در بازگشت به ایران در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شد.
پیش از این نیز با دستور نیروهای امنیتی دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران که آقای موسوی دبیری آن را بر عهده داشت و قرار بود در روزهای دوم و سوم اسفندماه گذشته در تهران برگزار شود، لغو شده بود.

رسانه‌های حکومتی در ایران، بازداشت میرطاهر موسوی، نماینده کرج در دوره ششم مجلس شورای اسلامی و معاون هماهنگی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی را تایید کردند. روزنامه کیهان، روز شنبه، با تکرار خبر باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بر بازداشت میرطاهر موسوی صحه گذاشت. منابع حکومتی ایران، بازداشت میرطاهر موسوی را «صید طلایی» و «دومين اقدام بزرگ امنيتي در سال جاري» توصیف کرده‌اند. پیش‌تر، وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، از بی‌خبری مطلق از علت و محل بازداشت میرطاهر موسوی خبر داده و نوشته بود که حدود دو هفته پیش، این نماینده سابق کرج در مجلس شورای اسلامی، نه به‌عنوان متهم، بلکه به‌عنوان مطلع بازداشت شده است. با گذشت بیش از یک هفته از بازداشت میرطاهر موسوی نماینده کرج در مجلس ششم هنوز هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست. بلافاصله پس از بازداشت موسوی، باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما و ابزار رسانه ای نهادهای امنیتی است در خبری تلاش کرد میان این بازداشت و اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران! رابطه برقرار کند تا مقامات قضایی را با این روش نسبت بازداشت بی دلیل نهادهای امنیتی توجیه کند. این برادر شهید و رزمنده دوران دفاع مقدس به عنوان فرماندار نمونه کشور در کرج نقش مهمی در پشتیبانی از رزمندگان و خصوصا لشگر سیدالشهدا داشت و در دوره ششم با وجود اینکه نامزد منفرد و غیر حزبی بود اما با رای مردم وارد مجلس شد. او پس از نمایندگی به تشدید فعالیت های اجتماعی و خیریه خود که از گذشته به ان اشتغال داشت پرداخت و به دور از سیاست زدگی به تامین آسایشگاه کهریزک و مدرسه سازی و ساخت مراکز درمانی ادامه داد. میرطاهر موسوی استاد جامعه شناسی دانشگاه و عضو انجمن جامعه شناسی ایران بود که توسط انجمن جامعه شناسی و اساتید به دبیری دومین همایش آسیب شناسی اجتماعی کشور برگزیده شد که قرار بود در اسفندماه گذشته برگزار شود اما با فشار نهادهای امنیتی لغو شد در حالی که دانشگاه های مختلف و معاونت پیشگیری از جرائم قوه قضاییه و شهرداری تهران در برگزاری آن همکاری داشتند. گفته می شود که میرطاهر موسوی در ستاد مهندس موسوی معاونت هماهنگی را برعهده داشته است. رسانه های مدعی اصولگرایی به تبعیت از نهادهای امنیتی درحالی انواع اتهامات را به وی نسبت داده اند که او همچنان در بازداشت بسر می برد و هنوز هیچ اطلاع رسمی درباره علت بازداشت او، اتهام و محل نگهداری اش گفته نشده است.

دکتر میرطاهر موسوی، نماینده‌ی اصلاح‌طلب مجلس ششم و جامعه‌شناس، بعد از شرکت در همایش ایران‌شناسی در استانبول، در بازگشت به ایران در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شد.

پیش از این نیز با دستور نیروهای امنیتی دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران که آقای موسوی دبیری آن را بر عهده داشت و قرار بود در روزهای دوم و سوم اسفندماه گذشته در تهران برگزار شود، لغو شده بود.

نهمین دوسالانه انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی در روزهای دوم تا پنجم آگست (۱۲ تا ۱۵ مرداد) درحالی در استانبول برگزار شد که روزنامه‌ی کیهان، برگزارکنندگان آن را ۶ کار‌شناس اسراییلی به همراه تعدادی از «سلطنت‌طلب‌های بدنام و مرتبط با مراکز بهاییان در اروپا و اسراییل» و «دام صهیونیست‌ها برای اساتید دانشگاههای ایران» عنوان کرده بود.

وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی نیز نسبت به شرکت استادان ایرانی در این همایش هشدار داده بود.

خبر بازداشت آقای موسوی، روز یکشنبه نخستین بار در سایت‌ باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به نهادهای امنیتی منتشر گردید و در آن از این نماینده‌ی سابق مجلس به عنوان «یکی از عناصر مرموز و پشت صحنه فتنه که برای برقراری ارتباط با ضد انقلاب به خارج از کشور سفر کرده بود» نام برده شد.

آقای موسوی که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ماه ۸۸، معاون هماهنگی ستاد میرحسین موسوی بود، مدرک دکترای جامعه‌شناسی خود را از بلژیک اخذ کرده و از اعضای انجمن جامعه‌شناسان ایران به شمار می‌رود.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.