عضو اتاق بازرگانی؛ افزایش فقر مطلق در سال جدید
23.03.2022 - 17:32
تفسیر از:
سایت ایران کارگر

البته این عضو اتاق بازرگانی در ادامه به افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد اشاره کرده است. اما برخلاف این ادعا در سال ۱۴۰۱، افزایش دستمزد کارگران دولتی فقط ۱۰ درصد اعلام شده است. افزایش ناچیزی که اعتراضات گسترده این بخش عظیم از کارگران را در پی داشته است.

 او با بیان اینکه افزایش حقوق بسیار کمتر از افزایش هزینه‌ها است با اشاره به سخنان رئیسی گفت:

«آقای رییس جمهوری اعلام کردند که دیگر نباید فقر مطلق وجود داشته باشد. اما به شکلی که عمل می‌شود نه تنها فقر مطلق از بین نمی‌رود، بلکه بسیار بیشتر می‌شود. دهک‌های کم‌درآمد با مشکلات بسیار بیشتری مواجه می‌شوند.»

 • انفجار گرسنگان در تقدیر
 • ریشه کنی فقر مطلق یا فنای مطلق مردم
 • سقوط ۸ میلیون نفر دیگر به زیر خط فقر مطلق در سال۱۴۰۰
 • افزایش قیمت دلار به بیش از ۴۰ هزار تومان

  گران‌سایه، در ادامه به تاثیرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومان اشاره کرده و می‌افزاید:

  «ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف می‌شود تا رانت از بین برود. با این حال اگر قیمت ارز افزایش یافته و مثلا تا ۴۰ هزار تومان پیش برود و حتی برای واردات کالا ۲۳ یا ۲۴ هزار تومان باشد به علت مشکلاتی مانند تخصیص ارز و ثبت سفارش که برای واردات کالا به صورت قانونی وجود دارد و میزان بالای قاچاق، تفاوت قیمت بین دو نرخ ارز باز زیادتر می‌شود.»

  البته ناگفته نماند که ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش از این نیز در تیول آقازاده‌ها و مافیای واردات وابسته به آنها بود. از طرفی، حذف آن نیز همان‌طور که این عضو اتاق بازرگانی از میزان بالای قاچاق و تفاوت قیمت بین دو نرخ ارز صحبت می‌کند. در واقع سرازیر شدن پول‌های میلیاردی به جیب همان کلان اختلاس‌گران و رانت‌خواران حکومتی است.

  وی با تایید افزایش قیمت‌ها در سال جدید ادامه می‌دهد:

  «بنابراین اینطور که به نظر می‌رسد سال آینده افزایش قیمت زیادی خواهیم داشت که قشر آسیب‌پذیر بیشترین آسیب را خواهد دید.»

  بیش از ۲۶ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰ در فقر مطلق

  به یاد داریم که مهرماه ۱۴۰۰، وزارت کار اعلام کرد که یک‌سوم جمعیت ایران در فقر مطلق به سر می‌برند.

  در پایان سال گذشته کارگران از افزایش ۱۰ درصدی حداقل دستمزد شکایت کرده و می‌گفتند: «نرخ تورم سالانه ۱۰۰درصد است، با خط فقر بیش از ۱۱ میلیون تومان، آیا افزایش ۱۰ درصد حقوق به بازی گرفتن زندگی کارگران نیست؟»

  پس در سال جاری باید به انتظار افزایش جمعیت زیر خطر فقر مطلق بود. جمعیتی میلیونی که هر لحظه بر خشم و نگرانی آنها افزوده خواهد شد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران کارگر

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما