منتخب


حکومت در ایران نیازمند جراحی سیاسی است، نه جراحی اقتصادی
جمعی از فعالان سیاسی و مدنی*
حاکمان ایران، بیت و سپاه، در حالی که دچار کمبود بودجه شده‌اند طبق روال سابق باز تصمیم گرفتند به جای کاستن از هزینه‌های داخلی و منطقه‌ای‌شان و ردیف‌ها و مبالغ بودجه ارگان های سرکوب و نهادهای تبلیغاتی و کاستن از غارتگری الیگارش ها، از سهم مردم بردارند: حذف هر چه بیشتر ارز اختصاصی به کالاهای عمومی و این بار آرد و نان.

جمشید برزگر: واکنش‌های تند و اعتراضی شهروندان به سرود «سلام فرمانده»این روزها نهادهای حکومتی تبلیغات وسیعی برای سرود «سلام فرمانده» می‌کنند. اما در کنار این تبلیغات گسترده، پخش این سرود با موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران ناهمسو با سیاست‌های جمهوری اسلامی روبه‌رو شد. منتقدان تأکید کردند اجازه نمی‌دهند جمهوری اسلامی با چنین تبلیغاتی فرایند ذهن‌شویی فرزندانشان را پیش ببرد. برخی نیز علی خامنه‌ای را به جای فرمانده با القابی چون جامانده، درمانده و پسمانده خطاب قرار داده‌اند.
بالغ بر چهار دهه از ترور ناموفق «شاپور بختیار»، آخرین نخست‌وزیر پادشاهی پهلوی و بازداشت مرتکبان آن می‌گذرد. از میان اعضای تیم ترور تنها نام «انیس نقاش» پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای گرفت اما او که در معامله‌ای میان جمهوری اسلامی و فرانسه مشمول «عفو» شد، تنها نبود. نقاش همراه با چهار تروریست همکارش آزاد شد.
احسان اصولی، سخنگوی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که خداداد عزیزی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، «عضوی از کادر فنی تیم ملی نیست» و به دعوت حمید استیلی، بازیکن سابق و سرپرست فعلی تیم ملی فوتبال ایران، به کانادا می‌رود. تیم ملی فوتبال ایران به ‌منظور یک بازی تدارکاتی در تاریخ ۵ ژوئن عازم شهر ونکوور کانادا است. با این‌حال، این بازی به دلیل اعتراض خانواده جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی که با شلیک دو موشک سپاه پاسداران سرنگون شده، با حواشی و جنجال‌های زیادی مواجه شده است.
پس از کشته شدن یک سرهنگ نیروی قدس با نام صیاد خدایی در تهران، شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که این سرهنگ نیروی قدس، پشت یک سری حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در سراسر جهان بود و از جمله منصور رسولی را برای ترور کنسول اسرائیل در استانبول مامور کرده بود. کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل شامگاه یکشنبه اعلام کرد سرهنگ نیروی قدس کشته شده در تهران، از جمله منصور رسولی را برای ترور کنسول اسرائیل در استانبول فرستاده بود. پیشتر فیلم اعترافات رسولی درباره طرح ترور سه نفر با دستور سپاه قدس منتشر شده است.
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری، گفته است که اوکراین از درخواست‌های غرب برای "آتش‌بس فوری" که بر اساس آن نیروهای روسیه همچنان در قلمرو تحت اشغال خود در جنوب و شرق این کشور باقی خواهند ماند، پیروی نمی‌کند. به نظر می‌رسد موضع اوکراین در مذاکرات سخت‌تر شده است.
برگردان: 
کیانوش توکلی
حمایت دانمارکی ها از انرژی هسته ای همگام با بحران آب و هوا و افزایش قیمت انرژی در حال افزایش است. شرکت دانمارکی ( Seaborg Technologies) پیشنهادی بی نظیر برای نیروگاه هسته ای آینده دارد
در حالی که پیشتر رسانه‌های ایرانی اعلام کرده بودند که احمدرضا جلالی قرار است روز گذشته (یعنی حداکثر تا شنبه ۳۱ اردیبهشت) به دار آویخته شود، ویدا مهران‌نیا همسر او گفت حکم اعدام اجرا نشده و او هنوز زنده است. اکنون ویدا مهران‌نیا در مصاحبه با تلویزیون دولتی آلمان ZDF گفت وزیر دادگستری ایران در حال بررسی تعویق این حکم است.