جهان

معرفی هنرمند: رامش صفوی، ساکن سوئد
نویسنده و نمایشنامه_ فیلمنامه نویس
تحصیلات در رشته‌های زبان انگلیسی‌ و کارگردانی سینما
آثار: ۴ اثر بلند و چند داستان کوتاه
فیلمنامه های دگردیسی و انبه: انتشار توسط نشر اچ اند اس مدیا در انگلستان
سمت سیاه زمستان: نشر باران در سوئد
مقام‌‎ها در نیجریه می‌گویند بیش از ۳۰۰ نفر از دانش آموزانی که گروه افراطی‌گرای بوکوحرام ربوده بود آزاد شده اند هر چند هنوز معلوم نیست که آیا تعدادی همچنان در اسارت این گروه باقی مانده‌اند یا خیر. بوکو حرام، گروه تندرو اسلام‌گرا، که در شمال نیجریه فعال است هفته گذشته این دانش‌آموزان را ربوده بود.
روزنامه گاردین روز ۱۸ اوت در گزارشی عنوان کرد که کای شیا، استاد سابق دانشگاه مرکزی حزب در چین، طی اقدامی بی‌سابقه "شی جین‌پینگ، رهبر چین، را سرزنش کرده است و با متهم کردن او به 'نابود کردن یک کشور' مدعی شده است که خیلی‌های دیگر هم می‌خواهند حزب کمونیست چین را ترک کنند."
الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس که طی دو هفته گذشته با اعتراضات گسترده مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مواجه شده، تهدید کرده است کارخانه‌هایی را که به اعتراضات پیوسته‌اند خواهد بست و کارگرانش نیز اخراج خواهند شد.

در پی اعتراضات به نتایج انتخابات ۹ اوت، کارگران برخی از شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ کشور نیز دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند.
وزارت امور خارجه امریکا در یک گزارش انتقادی، ضد اطلاعات روسیه را به یک اکوسیستم تشبیه و گروهی از وبسایت‌های به اصطلاح «مستقل» را به عنوان بخشی از این اکوسیستم معرفی کرده است.
روز جمعه آینده هفتم اوت ۲۰۲۰ دادگاه رفیق حریری که توسط سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد، حکم خود را صادر می‌کند. طبق این حکم نقشه کشتن نخست وزیر اسبق لبنان از ابتدا تا انتها توسط چهار نفر از اعضای بلندپایه حزب الله صورت گرفته بود. قبل از اعلام این حکم توسط دادگاه انفجار مهیبی مرکز بیروت را به لرزه درآورد. این مقاله که جزئیات ترور رفیق حریری توسط عوامل حزب الله را بازگو می‌کند، در ششم اسفند ۱۳۹۲ در سایت رادیو فردا منتشر شده بود.
با این وجود، همانطور که بحران بزرگ اقتصادی۱۹۲۹ نه تنها فاشیسم را بوجود آورد بلکه باعث حیات مجدد لیبرال دموکراسی هم شد، بنابراین بیماری جهان گیر، ممکن است نتایج سیاسی مثبتی هم به بار آورد. غالباً این چنین شوکهای بیرونی بزرگ، سیستم های سیاسی انعطاف ناپذیر یا اسکلروتیک از حالت ایستا خارج نموده و شرایطی برای اصلاح ساختاری دراز مدت آنها ایجاد می نماید، و احتمالاً حداقل در بعضی از نقاط جهان، این نمودار دوباره تکرار خواهد شد.
اثبات این که "مردم دیوانه و سینه چاک خدا" فقط در انحصار بنیادگرایان اسلامی،بودایی و هندی و یا محدود به یک منطقه از جهان نیست. بلکه هنگامی که دونالد ترامپ تهدید به تخریب آثارهای فرهنگی ایران می کند، شبیه رفتار بربریت جهادی هایی است که قبلاً به آثار تمدنهای باستانی در افغانستان،عراق و سوریه حمله کرده بودند. جای تاسف است که در قرن بیست و یکم، با این همه پیشرفتهای علمی و فنی،برگشت به بنیادهای ویرانگر مذهبی تهدیدی برای کل بشریت شده است. "ترامپیسم" هم فرایندی از تحولات و تغییرات و بحرانهای اقتصادی،اجت
چرا و این کار به نفع چه کسانی است؟
این آمادگی ضبط تصویر هنگام اصابت موشک می‌تواند چه چیزی به ما بگوید. آیا سامانه پدافندی مزبور در یک نقشه از قبل طراحی شده به بازی گرفته شده است تا حادثه‌ای تلخ رقم بخورد؟ شاید چندان هم دور از واقعیت نباشد.

چندی پیش که ناو انگلیسی در تنگه هرمز مسیر اشتباهی را طی می‌کرد و سرانجام توسط سپاه توقف و به ساحل آورده شد، یک فرضیه خاص مطرح شد. ادعایی مبتنی برای این نکته که ایران توانسته با هک سامانه GPS نفت‌کش انگلسی را فریب دهد و آن را در مسیر غلط قرار دهد. مشابه همین اتفاق می‌تواند در آن ساعات تاریک