سیاسی

پایان جنگ‌های آمریکا؟

آیا ما شاهد پایان جنگ‌های آمریکا هستیم و این درسی‌ست که سیاستمداران آمریکا از جنگ در عراق و افغانستان گرفتند؟ در این صورت آمریکا برای حفظ نفوذ و اعتبار خود در سطح جهانی به چه رویه‌ها و سیاست‌هایی توسل خواهد جست؟

انتشار از: 
بنی‌صدر نخستین رئیس جمهور ایران و از یاران روح‌الله خمینی در انقلاب ۵۷ بود اما سه سال پس از انقلاب مورد غضب خمینی و یارانش قرار گرفت و مجبور به ترک ایران شد. بنی‌صدر روز ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۰ پس از یک دوره مبارزه طولانی با بیماری در پاریس درگذشت. پیکر او در قبرستان Gonards شهر ورسای به خاک سپرده می‌شود.
اما مشکل از آن‌جایی آغاز می‌شود که بزرگترین مرکز فروش (مال) خاورمیانه در پنجمین اقتصاد بسته جهان ساخته می‌شود. که هیچ برنامه‌ی ملی و فراگیری برای توسعه و آبادانی زیرساخت‌ها وجود ندارد و در طی سه چهار دهه‌ی اخیر تنها با ساخت و ساز یکسری مراکز می‌خواهیم وانمود کنیم «ما نیز پیشرفته‌ایم...» نوعی تظاهر آشکار یه هر آنچه نداریم و نیستیم.
اگر به خواهیم به فلسفه آموزش و پرورش بپردازیم ضرورت دارد که از نقش فلسفه در تفکر انسانی به کلی و نقش فلسفه آموزش و پرورش نکاتی را مطرح سازیم که بتواند ما را به آن رشته های اندیشه گی و فلسفی آموزش و پرورش علمی و دمکراتیک رهنمون سازد. همچنین مهم است که بتوانیم، پراکتیک این کار را دقیق تر و روشن تر دریابیم.
رسانە‌های ترکیە روز چهارشنبه ۲۱ مهر از یک عـملیات آدم‌ربایی در استان وان در شرق این کشور و بازداشت دو مأمور ایرانی خبر دادند. شخصی که قرار بود در این عملیات ربوده شود «مهرداد آبدارباشی» نام دارد که خلبان سابق ارتش ایران است و سه سال پیش به ترکیه پناهنده شد.
در روزهای اخیر، اعتراف آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی به فریب دادن مجلس شورای اسلامی در مورد «برجام» بحث‌های بسیار برانگیخته است. آقای ظریف در یک برنامه مجازی کوشید تا فریبکاری خود را در حد یک بدفهمی لغوی خلاصه کند. اما مسئله «برجام» به ضعف آقای ظریف در فهم واژگان یک زبان خارجی، انگلیسی، خلاصه نمی‌شود. مشکل کل دسیسه‌ای است که به نام «برجام» یا JCPOA شناخته شد.

از آنجا که این اتفاق در مرداد ماه سالجاری روی داد، ماجرای تاخیر در پوشش رسانه‌ای این حادثه را مادر یکی از قربانیان این‌چنین شرح می‌دهد:«به ما گفتند خبر جایی درز پیدا نکند، شاید گروه داعش این اتفاق را رقم زده باشد و ما می‌خواهیم سر‌کرده‌شان را پیدا کنیم. اگر این خبر رسانه‌ای بشود، طرف فرار می‌کند. باید ببینیم کار شخص یا گروه بوده تا بتوانیم مسئله را پیگیری کنیم.»
از آن‌جایی که محمد‌حسین زیبایی‌نژاد معروف به سردار نجات تجربه‌ی بسیاری در سرکوب و کشتار دارد، به عنوان جانشین قرارگاه ثارالله منصوب شده است، یعنی بار دیگر فرماندهی کنترل پایتخت را به عهده گرفته است. نگاهی به مراتبی که نجات تا کنون تا کی کرده است.

سومین محموله سوخت ایران به حزب الله لبنان بسلامتی به بیروت رسید. نمیدانم چه تعداد از هموطنانمان می‌توانند حدس بزنند که هر کدام این نفتکش‌ها چقدرهزینه‌شان است؟ بگذارید نگاه نزدیکتری به ارزش یکی از این تانکرها بیاندازیم.