نوری مالکی: اجازه ایجاد "اسرائیل دوم" را نمی‌دهیم

معاون رئیس‌جمهوری عراق تاکید کرد که باید برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق لغو شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، نوری مالکی، معاون رئیس‌جمهوری عراق در دیدار با داگلاس سیلیمان، سفیر ایالت متحده در عراق درخصوص تحولات اوضاع سیاسی و امنیتی و همچنین پیامدهای مساله برگزاری اقلیم کردستان گفت‌وگو کرد.
مالکی تاکید کرد: باید برگزاری همه‌پرسی لغو شود با توجه به اینکه مغایر با قانون اساسی است و به نفع مردم عراق بالاخص کردها نیست.
معاون رئیس‌جمهوری عراق تاکید کرد: ما اجازه ایجاد "اسرائیل دوم" در شمال عراق را نمی‌دهیم.
وی به کسانی که خواهان برگزاری همه‌پرسی هستند نسبت به پیامدهای خطرناکی که این اقدام بر امنیت، حاکمیت و تمامیت عراق بر جای می‌گذارد، هشدار داد.
نوری مالکی در پیش گرفتن زبان گفت‌وگوی جدی برای حل تمامی مشکلات براساس قانون اساسی‌ای که همگان به آن رای داده‌اند، خواستار شد.
وی از رهبران اقلیم کردستان نیز خواست تا به تمایل مردم عراق که مخالف برگزاری همه‌پرسی‌اند و همچنین به رویکردهای جامعه بین‌الملل که با آرمان‌های مردمی و ملی عراق همخوانی دارد، احترام بگذارند.

منبع: 
ایسنا به نقل از المیادین
بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سیاستی اسرائیل در منطقه بیشتر پیشگیرانه و تدافعی است تا تهاجمی. اگر روزی این احساس که او از سمت ایران، ترکیه و لبنان در خطر نیست بوجود بیاید، نخ هایی که کردها و آذربایجان به آنها آویزان شده اند یکباره پاره خواهند شد و آومکهی سیرک با باسن بزمین خواهند خورد. اما کردها از تاریخ کمتر از ترکها آموخته اند. تا دیروز جمال و کمال فکر میکردند آمریکا به آنها اسلحه میدهد تا کردها مستقل شوند، اما برای آمریکا تنها درآمد پول از طریق فروش اسلحه حرف اول و حرف آخر را میزند و نه استقلال کرد. در حال حاظر با وجود اختلاف میان ترکیه و اروپا، هیچ کشور با اسم و رسمی از همه پرسی کردستان دفاع نمیکند تا چه رسد به کردستان ترکیه و ایران.