گسترش دایره تسلط نیروهای عراقی بر مناطق کرکوک/شهرستان طوزخورماتو در تصرف نیروهای عراقی

فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (دوشنبه) اعلام کرد، نیروهای عراقی بر شهرستان طوز خورماتو از توابع صلاح‌الدین تسلط یافته و علاوه بر آن کنترل چند منطقه استراتژیک در مناطق کرکوک را به دست گرفته‌اند.

سایت شبکه سومریه نیوز: فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه امروز خود تاکید کرد، خلاصه عملیات کنترل امنیتی بر کرکوک شامل تسلط بر گذرگاه پل خالد، تسلط بر مسیر الریاض – دفتر خالد و گذرگاه مریم بیک،‌ تسلط بر مسیر الرشاد – مریم بیک به سمت فلکه تکریت می‌شود.

این فرماندهی افزود: محله صنعتی، ترکلان و شهرک یایجی تحت کنترل نیروهای عراقی هستند.
طبق بیانیه این فرماندهی، نیروهای عراقی بر تاسیسات گاز شمال، مرکز پلیس، نیروگاه برق و پالایشگاه در کنار تاسیسات گاز تسلط یافته‌اند و نیروها هم‌چنان به پیشروی ادامه می‌دهند.
فرماندهی عملیات مشترک از کارمندان دولتی در کرکوک خواسته به اداره‌های آنها پیوسته و تاکید کرده است، امنیت آنها را تامین می‌کند.
در پی اوضاع استثنایی کرکوک اداره آموزش و پرورش این استان تمامی مدارس را تعطیل اعلام کرده است.
منابع رسانه‌ای کرد نیز اعلام کردند، نیروهای پیشمرگ از برخی مواضع خود در جنوب کرکوک عقب‌نشینی کرده‌اند.
پیشتر نجم الدین کریم، استاندار کرکوک از ساکنان این استان خواسته بود سلاح به دست گرفته از شهر خود دفاع کنند.
دفتر حیدر العبادی،‌ نخست وزیر عراق امروز اعلام کرد، العبادی به نیروهای عراقی دستور داده کنترل امنیتی استان کرکوک را با همکاری نیروهای پیشمرگ و ساکنان استان به دست بگیرند. این در پی درگیری‌هایی است که در فلکه محله صنعتی در جنوب استان بین نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی رخ داد.
پیشروی‌های ارتش عراق از شب گذشته در پی نشست بی‌نتیجه رهبران کرد در سلیمانیه آغاز شد و حکایت از عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ‌ از مواضعی که از اواسط سال ۲۰۱۴ اشغال کرده بودند، داشت.
از سوی دیگر، منابع نظامی عراقی گفتند، درگیری‌ها طی نیمه‌های شب گذشته در جنوب کرکوک با حملات توپخانه‌ای بین دو طرف همراه شد.
مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به نیروهای پیشمرگ برای عملیات نظامی چراغ سبز نشان داده بود.
این در حالی است که وزارت دفاع و خارجه عراق از اربیل و بغداد خواسته است دست از خشونت و درگیری نظامی بردارند.
یک منبع امنیتی نیز امروز اعلام کرد، نیروهای عراقی بر شهرستان طوزخورماتو تسلط یافته‌اند. وی به سومریه نیوز گفت: نیروهای عراقی بر چند منطقه در طوزخورماتو در صلاح الدین تسلط یافتند.
این منبع افزود: این نیروها تسلط خود را بر این شهرستان گسترش داده‌اند.

شهرستان طوزخورماتو از چند روز اخیر شاهد درگیری‌هایی بین نیروهای عراقی و حشد شعبی با هدف تسلط نیروهای دولت فدرال بر این شهرستان بود مساله‌ای که اقلیم کردستان عراق مخالف آن است.

بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" تبریک به ترکمن‌ها "" پایگاه نظامی کی‌ ۱ k1 توسط ترکمن‌ها از دست کمونیست‌های پژاک و پ ک ک "" آزاد شد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" پژاک و پ ک ک در حال فرار از شهر ترکمن نشین کرکوک هستند "" اینها نباید وارد آزربایجان جنوبی شوند، منطقه به صلح ، امنیت و آرامش نیاز دارد و باید آزربایجان جنوبی و کلّ ایران خود را برای قحطی بزرک که برای ایران در آش پخته اند آماده کنند، ورود کمونیست‌های پژاک و پ ک ک به آزربایجان جنوبی به معنی‌ اختلال در "" پروژهٔ لجستیکی "" است که راه‌های مواصلاتی و ترانزیتی با ترکیه و جمهوری آزربایجان را فراهم می‌‌آورند.