قدرت کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی به آزادی برخی دانشجویان معترض زندانی منجر شد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اعلام کرد:«بیش از ۹۰ درصد دانشجویان بازداشتی تجمعات اخیر آزاد شده‌اند و این وزارت‌خانه پیگیر وضعیت دانشجویانی است که هنوز آزاد نشده‌اند.» غلامرضا غفاری در ادامه گفته است:«زمان و پروسه آزادی این دانشجویان بر عهده نهادهای دیگر است و وزارت علوم فقط پیگیر به نتیجه رسیدن مقدمات آزادی این افراد است. اما آمار دقیقی از دانشجویان در بازداشت ندارم ولی یقینا تعداد این دانشجویان محدود است.»

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم همچنین گفته:«متاسفانه آزادی این تعداد دانشجویان بازداشتی تا قبل از شروع امتحانات پایان ترم محقق نشد و برنامه امتحانی بسیاری از دانشگاه‌ها یا تمام شده و یا در روزهای پایانی قرار دارد.»به گفته غفاری بیشتر دانشجویان بازداشتی اتفاقات اخیر از دانشگاه تهران بوده‌اند.معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه افزود:«در حال حاضر مقدمات آزادی دانشجویان بازداشتی از طریق مراجع ذی‌ربط و وزارت علوم در حال انجام است.» او اظهار امیدواری کرده که به زودی این دانشجویان نیز آزاد شوند.

برخی از نمایندگان مجلس گفته بودند که بیش از ۱۰۰ دانشجو در جریان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده‌اند. چهل نماینده مجلس شورای اسلامی به حسن روحانی و صادق لاریجانی با ارسال دو نامه جداگانه ضمن درخواست آزادی بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری اخیر هشدار دادند:«تداوم بازداشت معترضان مسائل و مشکلات متعددی را در پی خواهد داشت.» نمایندگان در ادامه نامه خود گفته‌اند:«تداوم نگهداری و طولانی شدن زمان بازداشت آنان به‌ویژه دانشجویان و علی‌الخصوص دانشجویان دختر بازداشتی،مسائل و مشکلات متعددی را در پی خواهد داشت.»

روز گذشته و تنها چند ساعت پس از آنکه کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواهان پیگیری وضعیت لیلا حسین‌زاده، دانشجوی زندانی شدند، وی از زندان اوین “با قید کفالت” آزاد شده است.هنوز بستگان این دانشجو و مراجع رسمی این خبر را تأیید نکرده‌اند. همچنین تا این لحظه از وضعیت مهدی توپچی، محسن حق‌شناس، سهیل آقازاده و احسان محمدی هنوز اطلاعی در دست نیست. برخی از دانشجویان نیز در جریان اعترضات با کمک حراست دانشگاهها بازداشت شده اند. در مواردی هم ایشان اصلا در اعتراضات حاضر نبوده و در منازل خود بازداشت شده‌اند.

مأموران امنیتی احسان محمدی را ۱۱ دی و سینا درویش را ۱۴ دی بازداشت کرده‌اند. مهدی توپچی فعال کارگری و فارغ‌التحصیل رشته معماری نیز شامگاه ۱۴ دی در خانه‌اش بازداشت شد. مأموران امنیتی لوازم شخصی او را به همراه بردند و این فعال کارگری را به زندان اوین منتقل کردند. سندیکای نقاشان استان البرز روز گذشته با صدور بیانیه‌ای خواهان آزادی این فعال کارگری و سایر بازداشتی‌ها شده بود. محمد آقازاده، روزنامه نگار قدیمی و پدر سهیل اعلام کرده بود:سهیل آقازاده،دانشجوی رشته سینمای دانشگاه تهران پنجشنبه ۱۴ دی بازداشت شد. سینا عمران، مترجم و دانش‌آموخته مطالعات آلمان دانشگاه تهران هم شامگاه ۱۳ دی در منزلش بازداشت شده است.

اعتراضات سراسری دیماه ۹۶  که روز هفتم دی‌ آغاز شد و در ادامه خود نزدیک به یکصد شهر کوچک و بزرگ ایران را درگیر نمود. به‌گفته مقامات حکومت ایران در جریان اعتراضات ۲۵ نفر کشته و بیش از ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند. تا این لحظه چند تن از بازداشت‌شدگان در زندان‌ها جان خود را از دست داده‌اند اما مقامات قضائی ایران گفته‌اند:«آن‌ها خودکشی کرده‌اند.»

به رغم آزادی تعدادی از دانشجویان؛هنوز نگرانی در مورد سایر بازداشت شدگان گمنام وجود دارد. ۳۷۰۰ نفری که در شهرهای کوچک و بزرگ ایران بازداشت شده و اطلاعی از اسامی و مکان بازداشت همه آنها وجود ندارد. تا این لحظه تنها هویت ۴۲۰ نفر آنها توسط فعالان حقوق بشری شناسایی شده است.

منبع: 
دماوند
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: