صنف معلمان و کارگران و نویسندگان در بیانیه‌های جداگانه آزادی بازداشت شدگان را خواستار شدند

کانون صنفی معلمان استان تهران با انتشار اطلاعیه‌ای به ادامه بازداشت معترضان در روزهای اخیر اعتراض کرد و خواستار آزادی آنان شد. کانون نویسندگان ایران نیز با انتشار نامه‌ای که امضای ۴۷۶ تن از نویسندگان و هنرمندان را همراه دارد، خواستار آزادی «محمد بم» شاعر جنوبی از زندان شدند.

کانون صنفی معلمان تهران در اطلاعیه خود گفته است:«در حالی‌که بیش از ۲۰ روز از حوادث اعتراضی ماه جاری می‌گذرد، همچنان تعداد زیادی از دانشجویان، فعالان مدنی و کارگری، تعداد محدودی از دانش آموزان و معلمان و بازنشستگان به صورت بازداشت موقت در حبس هستند.»

کانون صنفی معلمان تهران در اطلاعیه خود می‌نویسد:«تجربیات گذشته نشان می‌دهد زندان و حبس و سرکوب منتقدان و معترضان،نه تنها کمکی به رفع بحران‌های موجود در جامعه نمی کند، بلکه برعکس، به تشدید عوامل تنش‌زا منجر می‌شود.»

این تشکل صنفی در پایان با تاکید بر”حق مشروع ملت ایران در جهت برپایی تجمعات اعتراضی به شکلی مدنی”‌خواستار “آزادی همه بازداشت‌شدگان اعتراضات روزهای اخیر،به‌ویژه دانش‌آموزان، معلمان، دانشجویان و فعالان مدنی و کارگری” شد.

سندیکای نقاشان استان البرز در بیانیه‌ای با اشاره به تظاهرات و تجمع‌”توده‌های جان به لب آمده از فقر،بیکاری،گرسنگی، گرانی،تورم،اختلاس و دزدی” در ۱۰۰ شهر ایران در روزهای اخیر و “قتل و بازداشت نوجوانان و جوانان”‌ خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شد.

در همین رابطه کانون نویسندگان ایران نیز، پنجشنبه ۲۸ دیماه جاری خبر داد” ۴۷۶ تن از نویسندگان و هنرمندان با انتشار بیانیه ای، خواستار آزادی محمد بم شاعر جنوبی از زندان شده‌اند.امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به اینکه “در سال‌های اخیر، شاعران و نویسندگان با محدودیت‌ها و برخوردهای مضاعفی روبرو بوده‌اند که حتی به احکامی نظیر زندان و شلاق انجامیده است” اظهار تاسف کردند. محمد بم، شاعر ساکن شهر آبادان، روز ۱۲ دی، در پی شرکت در تظاهرات اعتراضی بازداشت شد.

امضا کنندگان این بیانیه با ابراز امیدواری نسبت به آزادی محمد بم و تغییر نگاه به شاعران و نویسندگان در آینده نزدیک می‌نویسد:«شاهد روزهایی باشیم که جواب کلمه،کلمه باشد نه حذف و زنجیر و زندان»

ایشان در ادامه بیانیه خود آورده‌اند:«ما امضاکنندگان این نامه که همگی از اهالی فرهنگ و هنر هستیم، با خواست اکید مبنی بر آزادی محمد بم،تاکید می‌کنیم که روند برخورد با هنرمندان و هنر باید به طور کامل متوقف شود و به جای سیستم تهدید و برخورد، به تشویق و حمایت هنرمندان بپردازند.»

محمد بیرانوندی،نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس روز چهارشنبه ۲۷ دی در نشست علنی مجلس،با اعلام اینکه “پاسخ اعتراضات، سرکوب و تهدید نیست” گفته بود:«آشنا کردن دانش‌آموزان و دانشجویان با زندان، شیوه دلسوزان نیست.» وی با اشاره به این موضوع که”باید بپذیریم که اعتراض حق مردم است و حساب معترضین با اغتشاشگران جدا است”‌افزود:«به جای تشکیل کمیته‌های امنیتی در مناطق بحرانی، کمیته‌های اقتصادی و کارآفرین تشکیل دهیم.اگر برای جوانان کار ایجاد نکنیم و آرمان‌های آنان را پاسخ نگوییم،در دیگران انگیزه پیکار ایجاد خواهد کرد».

علیرضا آوایی، وزیر دادگستری دولت دوازدهم روز چهارشنبه ۲۷ دی، در مورد بازداشت‌شدگانی که هنوز آزاد نشده اند، گفته بود که «تلقی مسئولان امنیتی بر این است که شاید تعداد افراد بازداشتی به زیر صد نفر برسد.»

تا این لحظه گزارش‌هایی متعددی در مورد ادامه بازداشت احسان محمدی،سینا درویش،مهدی توپچی و تعداد نامشخصی از فعالان صنفی و دانشجویی و شهروندان معترض بازداشتی منتشر شده است. در جریان تجمعات و تظاهرات سراسری ۲۵ تن کشته شده‌اند.محمود صادقی ‌نماینده مردم تهران، هم گفته است:«۳۷۰۰ تن بازداشت شده‌اند.»

 

شهاب ابطحی‌زاده

اعلام تعداد بازداشت شدگان در حالی است که گزارشهای تازه ای از اراک خبر از پیدا شدنپیکر یکی از معترضان در نزدیکی محل سکونت وی داده است. طی روزهای گذشته خبری مبنی بر بازداشت«شهاب ابطحی‌زاده» جوان ۲۰ساله اهل اراک و سپس رهاشدن جسد او مقابل منزل پدرش درشبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.قاسم عبداللهی،رئیس دادگستری مرکزی،شهاب ابطحی‌زاده را«معتاد»معرفی کرده،گفته:«جسد کشف شده در حاشیه اراک ارتباطی با ناآرامی های اخیر ندارد و این فرد به دلیل تزریق موادمخدر جان باخته است.»

 

 

آریا روزبهی بابادی

پیکر یکی دیگر از جوانان بنام «» فرزند اکبر نیز در رودخانه کارون یافت شده است. تارنمای خبری تحلیلی دماوند در حال حاضر نمی تواند بطور مستقل صحت این دو خبر را تائید نماید.

برخی گزارش‌ها حاکی از بی خبری از وضعیت آقایان محمدی،‌ درویش و توپچی است. ضمن آنکه گزارش‌های دیگری نیز حاکیست که دلیل تاخیر در آزادی مهدی توپچی و سینا درویش، قرارهای وثیقه سنگینی است که مقام‌های قضایی تعیین کرده‌اند.

منبع: 
دماوند
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: