رژیم نوعروس ۱۷‌ساله را مخفیانه اعدام کرد

مافیای دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، در یک روز و در سه ‎شنبه دهم بهمن، دو جوان را که به عنوان کودک و زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده بودند، اعدام کرد.

موردی که تازه خبرساز شده، اعدام "محبوبه مفیدی" است که نامش در خبرها به عنوان "نوعروس ۱۷ ساله" آمده است. او در روزی که "علی کاظمی" ۲۲ ساله در زندان بوشهر اعدام شد، مخفیانه در زندان نوشهر به دار آویخته شد.
سازمان حقوق بشر ایران روز پنج ‏‎شنبه ۱۲ بهمن ماه، گزارش کرد زنی که روز سه‌ شنبه دهم بهمن در زندان نوشهر اعدام شده، محبوبه مفیدی بوده که به اتهام قتل همسر خود در سن ۱۷سالگی، به اعدام محکوم شده بود.
پیش‌ از این، خبر اعدام یک زن در روز سه‌ شنبه ۱۰ بهمن ماه از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود. این سازمان در گزارش تازه خود نوشت:
"بررسی های بیشتر نشان داد که زن اعدام شده محبوبه مفیدی نام داشته که در هنگام وقوع قتل، تنها ۱۷ سال داشته است".


بر اساس این گزارش، محبوبه مفیدی متهم بود با هم دستی برادر شوهرش در تاریخ ۲۶ آذر ۹۲، همسر خود را به قتل رسانده است. او سال ۸۸ و زمانی که تنها ۱۷ سال داشت، به عقد همسر خود درآمده بود. این ماجرا اما در حالی رخ داد که تنها یک ماه از ازدواج این دو می ‎گزشت.
چند ماه پس از وقوع این قتل و پس از آنکه پزشکی قانونی پاسخ سم‌ شناسی را اعلام کرد، محبوبه مفیدی بازداشت و متهم به قتل شد. اعدام محبوبه مفیدی، سومین اعدام یک کودک مجرم در ایران در یک ماه گزشته است.
پیش‌ از این، خبر اعدام علی کاظمی و امیر حسین پور جعفر که به ترتیب در سن ۱۵ و ۱۶ سالگی مرتکب قتل شده بودند، منتشر شده بود.
محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران و کنشگر حقوق بشر مقیم نروژ، ضمن محکوم کردن این اقدام دستگاه قضایی رژیم گفته است:
"با وجود اعدام سه کودک مجرم در کمتر از یک ماه در ایران، اتحادیه ی اروپا و نروژ که در عرصه ی جهانی از مخالفان اصلی اعدام، به‌ وِیژه اعدام نوجوانان هستند و در عین حال با رژیم ولایت فقیه روابط خوب و گسترده ی دیپلماتیک دارند، هیچ واکنش قوی‌ ایی در این مورد نشان نداده‌ اند".


امیری مقدم گفته است این انتظار وجود دارد که اتحادیه ی اروپا و نروژ، افزون بر محکوم کردن اعدام‌ های اخیر، لغو اعدام کودکان بزهکار در ایران را در سر برنامه ی گفتگوهای خود با رژیم قرار دهند. خبر اعدام محبوبه مفیدی و علی کاظمی تا لحظه ی تنظیم این گزارش، از سوی رسانه‌ های حکومتی و رسمی جمهوری اسلامی منتشر نشده است و بر همین اساس، این اعدام ‎ها در گروه اعدام ‎های مخفیانه قرار می ‎گیرند.
صدور حکم اعدام و اجرای آن برای افراد زیر ۱۸ سال در قانون شریعت اسلامی رژیم، بر خلاف موازین جهانی و حقوق بشر از جمله کنوانسیون حقوق کودک است که ایران نیز یکی از امضاکنندگان آن می باشد.
بر اساس گزارش‎ های موجود، جمهوری اسلامی در فاصله ی سال‌ های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸، ۸۷ نفر را که زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب قتل یا انجام جنایت شده بودند، اعدام کرده است. چار مورد از این اعدام ‎ها در سال ۲۰۱۷ و دو مورد نیز در سال ۲۰۱۸ انجام شده است.
دست کم ۸۰ تن دیگر نیز به عنوان "کودک مجرم" در ایران در معرض مجازات اعدام قرار دارند.

انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: