«صفحه شما»

اصل مطلب: 

دوستان و خوانندگان عزیز، امکان کامنتها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادانه نقد، نظر، خبر، تفسیر، تحلیل و... بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.

لطفا اعتراض، انتقاد و پیشنهاد خود را به آدرس info@iranglobal.info ارسال کنید. از پاسخ به اعتراضات در کامنتها معذوریم.نام: 

آ. ائلیار

نظر: 

مسایل مطرح در منطقه ی ما:
1- ناسیونالیسم ( یا به شکل درست ، حقوق نقض شده ی ملیتها)

2- مذهب( تبدیل شدن دین به دین سیاسی. پدیده ی جدید)، واکنش جامعه ی سنتی در برابر ستمهای داخلی و خارجی درشرایط ضعف نیروهای مترقی ، به شکل ارتجاعی. فرم صحیح: جدایی دین از دولت. و دین امر خصوصی.

3- رفاه ( عدالت اجتماعی)یا به شکل سوسیالیسم.(در شرایط خاص، سوسیالیسم بعد از شکست سرمایه داری دولتی در شوروی
و بلوک شرق ، طرح شدن «سوسیالیسم دموکراتیک» بدین معنی که سوسیالیسم جدا از دموکراسی ممکن نیست و امری گلوبال است و در یک کشور تحقق ناپذیر)

4- دموکراسی ( در فرم جمهوری مردم، اداره ی حکومت توسط خود مردم به صورت دموکراتیک)
---
این چهار عنصر یا مسئله تقریبا 1.5 قرن است که در جوامع منطقه ی ما مطرح اند. و به درجات مختلف در اولویت قرار گرفته یا با هم طرح شده اند. و هنوز هم تا مدت زمان درازی باقی خواهند ماند.

نام: 

پرسش

نظر : 

چگونه علی سلیمانی، شخصی مانند نوری علا را ، دوست آذری در چهارچوب ایران میداند ؟ و جریان مذهبی اردغان را مدافع اقتصادی ایران میداند و اردغان را مدافع حقوق آذری ها نمیداند ؟ و اردغان شخصی مانند آتاتورک را خائن به حقوق ترکهای ترکیه میداند ؟
چرا جریان علی اوف اصلا از جنبش آذری های ایران پشتیبانی نمی کند ؟

نام: 

peerooz

نظر : 

جناب توکلی,
تعدادی سایت های غیر ایرانی وجود دارند که مخارج آنها را همسایگان و غیر همسایگان ثروتمند میپردازند که به بدگویی از ما مشغولند و هفته گذشته همه شاهد فرمایشات تعدادی از این افراد در کشورهای همسایه بودیم. چرا یک ایرانی اعم از ترک و فارس و کرد و عرب و غیره باید از کسانی حمایت که مثلا بنام آزادی بیان دنبال ریشه یابی " رذالت " ما ایرانیان در این سایت میباشند و افراد مشابه دیگر ؟ این زخم زبان است ؟

نام: 

كمال

نظر: 

جناب سليماني!
عامل اطلاعاتى كسيست كه، نيروهاي اصيل حركت ملي را تخريب ميكند؛ كسيست كه بين فعالان حركت ملى نفاق، بي اعتمادي، بد بيني و اختلاف مي اندازد. كسيست كه برأى همه پرونده سازى مى كند، مافيابازى مى كند...عامل اطلاعاتى كسيست كه، منتقدين خود را اطلاعاتى معرفى مى كند؛ كسيست كه خود را ولايت فقيه حركت و لازم الطاعه مى داند...عامل اطلاعاتى كسيست كه، نيروهاي حزب اللاهى را شريفتر از فعالين حركت ملي ميداند. عامل اطلاعات كسيست كه به بهانه مبارزه با رژيم به جان اپوزيسون مى افتد. عامل اطلاعاتي كسيست كه با نخبه كشى در حركت ملي، باعث دلسردى و دورى نخبه گان اذربايجان ميشود.عامل اطلاعاتى كسيست كه، اسرار مخالفين دولت جمهوري اسلامى را مقابل دوربين تلويزيون افشا مىكند. عامل اطلاعاتى كسيست كه باعث دستگيرى منتقدين خود در داخل كشور مى شود...باز هم بنويسم از مشخصات اطلاعاتيها؟
پاسخ دادن

نام: 

Anonymous

نظر: 

با تشکر از جناب داور این هم سندی بر ماهیت اصلی علی سلیمانی . از کسانی که اکانت سایت را دارند خواهش می کنم این ویدیو را در سایت قرار دهند تا معلوم شود کارمند تلویزیون گوناذ که ادعای استقلال طلبی دارد برای مبارزه با به اصطلاح تجزیه طلبی چه می گوید. به این فقط می گویند شارلاتانیسم که بخواهی هم تورکچو باشی هم برای تلویزیون پان ایرانیست ها چاپلوسی کنی.
https://youtu.be/mmobz9IaNI4

نام: 

کیانوش توکلی

نظر : 

جالبه ،A نوشته ما پان فارس هستیم و Yeprem ادعا کرده که ما "ترک کلوبال" هستیم و جناب peerooz آب پاکی روی دستمان ریخته است .شما سه نفر، هیج وقت کمک نکردید ،حالا چرا زخم زبان می زنید !!!

نام: 

رحيم

نظر: 

نقد اوبالى و گوناذ بعنوان نقد حركت ملى نيست.
در جائيكه فعالين حركت ملى شما را قبول نمى كند خود را سمبل و نماينده حركت ملى دانستن خنده اوراست.
كسانيكه كوجكترين ارتباط را با فعالين ملى اذربايجان داشته باشد، به وضوح مى تواند ببيند كه جايگاه شما چيست.
همه ماهيت شما را شناخته اند.

نام: 

peerooz

نظر: 

ادامه,
گر چه تا کنون بسیار پرحرفی کرده ام ولی لازم است که بگویم بنظر من در میان افرادی که رای نمیدهند همه قسم افراد مختلف یافت میشوند و احتمالا تعداد زیادی از آنها - در همه دنیا - کسانی اند که اعتماد خود به سیستم را از دست داده و به حال بی تفاوتی افتاده اند, بدون اینکه مبارز باشند . اینها پس از بارها فریب خوردن, دیگر اعتقادی به " دموکراسی موجود " ندارند. سوال من این بوده و هست که اینها منتظر چه معجزه ای میباشند؟ آیا سیستم بهتری در نظر دارند ؟ و اگر ندارند اقلا به پای صندوق رفته و با رای منفی عدم اعتماد و اعتقاد خود را بلند و رسا اعلام دارند. در انتخابات امسال ظاهرا یک میلیون و دویست هزار نفر رای باطله به صندوق انداختند. میشود باور کرد و امیدوار بود که اقلا نیمی از این رقم, رای اعتراضی بوده است ؟

نام: 

داور

نظر: 

جناب سليمانى، حركت ملى اذربايجان اي مصاحبه و كارهاي كه بر عليه حركت ملى اذربايجان انجام داده ايد، فراموش نمى كند. هر كسي كه اين مصا حبه شما را نگاه كند و انرا با نوشته هاي كسانى كه در اين مقاله نقد كردهايد، هيچ فرقى نمى بيند. اين گفته هاي شما با انچه در اين نوشته نقد مى كنيد چه تفاوتى دارد؟:
https://youtu.be/mmobz9IaNI4

نام: 

Anonymous

نظر: 

من استقلالچی هستم و مدتها هوادار و همرزم گوناز بودم و حالا هم گوناز را علیرغم اشکلات فراوان مثبت ارزیابی میکنم یعنی همیقدر که تورکی حرف میزند و از ستم ملی بحث میکند مثبت است ولی این تلویزیون، تلویزیون ملی نیست
. من هر روز چند سایت را نگاه میکنم که یکی از آنها ایران کلوبال است. راستش من بر عکس نویسنده فکر میکنم. ایشان از تخریبات ایران کلوبال و نویسند گان آن شکایت دارند. من هیچ نوشته ای را ندیدم که در جهت تخریب جنبش ملی باشد. انتقاد هست، مخالفت هست ولی تخریب نیست. در چند هفته گذشته یکی دو مقاله بود که بحق و بدرستی کارنامه و عملکرد گوناذ را زیر سوال برده بودند، همچنین بعضی مقالات و کامنتها در رابطه با آسیب شناسی جنبش آذربایجان بود و تعدادی پانترکیسم را رد میکنند و تعدادی هم تائید کردند و نظراتشان را بیان میکردند. اکثر کامنتها از طرف آذربایجانیها بود و موافقین و مخالفین

نام: 

آ. ائلیار

نظر: 

کذب ، عدم مطابقت سخن با واقع- و صدق مطابقت سخن با واقع است.
گزاره های کذب ( جملات با ایده ی کاذب) ، توسط شخص « انعکاس واقعیت( حقیقت) » حساب شده، تبدیل به «دگم» یا حقایق تغییر ناپذیر میشوند؛ و تجمع سیستماتیک این دگم ها، ایده لوژی را میسازند، در قالب ایده لوژی های سیاسی یا مذهبی و فلسفی و غیره، به کارگرفته میشوند.
رجوع شود به مقاله ی : نگاه ایده لوژیک
http://www.iranglobal.info/node/23694
-----
خیلی از ایده هایی که در قالب جملات بیان میشوند « برداشت کاذب » از چیزها می باشند. و بر این اساس « ندانسته شخص»
ایده لوژی سازی میکند. و به فردی« دگم و ایده لوژیک» تبدیل میشود. شکی در خطا بودن فکر خود نمیکند، و نظر متفاوت یا متضاد را « با اتهامات» مختلف مزین میسازد.

نام: 

peerooz

نظر: 

جناب کرمی,
بنده انقلابی نکردم و ده سال پیش از " انقلاب شما " به خارج رفته بودم و هنوز هم " رفته ام ". در هیچ کشوری - جز عراق و لیبی و مصر و غیره - صد در صد مردم در انتخابات شرکت نمیکنند. لازم نیست که اینها همه الکلی و فلان باشند - در امریکا این نسبت بین ۴۰ تا ۵۰ در صد است و در سوئد با تمام کوشش هنوز ۱۵ در صد مردم رای نمیدهند. چرا ؟ نمیدانم. سوال من از شما این بود که شما طبق کدام تحقیقات قابل اعتماد میفرمائید ۱۷ میلیون افراد آزاد اندیش ( و لابد مبارز ) انتخابات را تحریم کردند ؟ حقیقت اینست که هیچ کس چنین آماری ندارد و ما در قیاس با دیگران گمان داریم که تعداد بسیاری از این افراد جزو آزاد اندیشان فرمایش شما نیستند, به دلائل فوق. من متحیرم که چرا شما بیان این عقیده را توهین به این افراد میدانید؟ آیا ما گفته ایم که تمام افرادی که شما آزاد اندیش میدانید الکلی و فلان میباشند؟

نام: 

سازاخ

نظر: 

ناصر جان، مگر کارتون خوابها از من و شما بی اهمیت ترند؟ در بین آنها استعدادهایی هستند، که نتوانستند شکوفا شوند و قبل شکوفایی پرپر شدند. لطفا منظور آماری منو به تبار گرایی تعبیر و تبدیل نفرمایید،

نام: 

ناصر کرمی

نظر: 

به جناب... ،.... Peerooz.... لیستی را که آقای ....سازاخ..... داده اند عبارتند از : کارتون خوابها، بی خانمانها، نئشه ها، خمارها، الکلیها، ....، و افرادی که کلا توی باغ نیستند.. هست.
1- شما چرا به طیفی از مردم جامعه که در لیست بالا آورده اید، و به مشکلات اجتماعی دچار هستند و در واقع احتیاج به کمک دارند، توهین میکیند ؟ اینگونه انسانها را طیقه بندی کردن، غیر اخلاقی و غیر انسانی و یک نوع بینش راسیستی است که دقیقأ در نازیسیم و فاشیسم آلمان و اروپا رواج داشت. هر کدام از این افراد مانند رهبر انقلاب شما دارای یک رأی است، البته در یک دمکراسی که حقوق شهروندی و حقوق بشر را رعایت کند،

نام: 

اسامه

نظر: 

چرا فيلم شاهان تُركى كه عصرها بر ايران حكومت راندند را توليد نمى كنند؟


کدام یکی را میخواهی مثلا فیلم ادمخواری صفویه یا کله مناره تیموری یا چشم دراوردن اقا محمد خانی یا یا یا یاا یا
کدام یکی را از این قداره بند های شمشیر کش کله مناره ساز

نام: 

Eldar

نظر: 

باکو / خبرگزاری آناتولی
نود و نهمین سالگرد اعلام جمهوریت در آذربایجان در مقابل یادبود جمهوریت در باکو، پایتخت این کشور گرامی داشته شد. الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی این کشور بر روی این یادبود سبد گل گذاشت.
به مناسبت این روز پیام‌های تبریکی از سوی کشورهای مختلف از جمله روسیه، چین، فلسطین، جمهوری چک، بریتانیا، هلند، آلمان به الهام علی‌اف فرستاده شد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه نیز پیام‌های تبریک خود را بدین مناسبت فرستادند.
استقلال جمهوری آذربایجان در 28 ماه مه 1918 در تفلیس، پایتخت گرجستان از سوی محمد امین رسولزاده، رئیس وقت شورای ملی آذربایجان اعلام شد.
در «اساسنامه استقلال» این جمهوری بر برابری تمامی شهروندان فارغ از نژاد، دین، مذهب و جنسیت تاکید شده است.

نام: 

اسامه

نظر: 

جناب صادق تبریزی :
1- این که تو نوشتی با پسوند مندراوردی ماق و مک است که فعل مرکب جعلی است و مطلقا از زبان التصاقی تورکی نیست
2- فرض میکنیم که جمله درست شما این باشد :وردور ت دور اولماق (مک)
حالت فعلی: vurdu= زدن
زمانی که با فعل کمکی اولماق یا اولمک باشد باید ترجمه درست ان را با همان معادلشان شدن و کردن نوشت اما :
افعال

وورماق=زدن(متعدی)← ووردورماق= بوسیله

کسی زدن(← ووردوتدورماق=وسیله = وردور +ت+دور+ماق
میبینی که در یک جمله فعل بسیط دو صورت گرفت = وردور -دور

زدن کسی را فراهم کردن
در حالی که فعل حضرت عالی مطلقا معنی حال و اینده نمیپذیرد همان گذشته است ا یک عیب بسیار کوچک دو واژه ی متضاد که تنها با یک هجای خفیف مثل"ت"از هم جدا شوند خود در فهم کلام اشکال

ایجاد میکنند
پس ترجمه صحیح جمله شما باید با فعل کمکی باشد : (وسیله زدن کسی را فراهم کرد)

نام: 

Yeprem

نظر : 

به کیانوش توکلی : سایت تو بلندگو و لانه ی پانترکها است. به همین دلیل دوستان پان ترک تو باید هزینه ی سایت "ترک گلوبال" را متقبل شوند. در ضمن راهی دیگر هم برای تامین هزینه های سایت "ترک گلوبال " وجود دارد ، و آن راه نیز رابطه با سازمان اطلاعاتی ترکیه (میت) و سازمان اطلاعات جمهوری آذربایجان می باشد که بسیار هم در این زمینه استعداد داری و مطمئن هم هستم که این رابطه را برقرار خواهی کرد.

نام: 

آ. ائلیار

نظر: 

عزیز جان،
1-هر وقت دو آذربایجان سر میز نشستند و مسئله اتحاد مطرح کردند میتوان شعار اتحاد داد. شعار بی موقع زیانمند است.
رجوع به مقالات شعار .
2- ملت آذربایجان وجود دارد و وجودش اش برقرار است. کسی -بخواهد نخواهد- نمی تواند وجود مردم را نفی کند.
« نظر ملت» بدون رای گیری عمومی معلوم نیست. تنها افراد و گروهها نظر میدهند. که میتوان قبول یا رد کرد.
نظر ملت در رای گیری عمومی را هم میتوان رد کرد. اگر فرد درست نداند. انتخاب خمینی و حکومت اسلامی را بخشی از مردم رد کردند. و کارشان درست بود.
3- کسی -بخواهد یا نخواهد- افراد ملت دارای « اندیشه» هستند. و نمی توان اندیشه را از افراد گرفت. و اندیشه ها به تعداد افراد مختلف اند.

4- هر کس حق و وظیفه دارد در مورد چیزی که به سرنوشت او مربوط میشود نظر دهد. و چیزی را رد یا قبول کند.

نام: 

Anonymous

نظر: 

"اخرین موضوعی که قابل بررسی هست و باید بر ان اذعان داشت ان می باشد که گونازتی وی یگانه تریبون حرکت تلقی میشود و تخریب ان تخریب حرکت ملی آذربایجان می تواند محسوب شود"
همین تک جمله نشان می دهد که گوناز تیدیل به یک جریان دیکتاتور مآب شده . اگر گوناز واقعا تریبون همه بود باید تمام جریانات حرکت ملی در آن منعکس می شد که نشد. اگر گوناز معتقد به پلورالیسم بود به لوایی اجازه می داد که بیاید از خود دفاع کند. کار جدید گوناز فقط تخریب و توهین به فعالان ملی شده و جلوی حرکت ملی را سد کرده. گوناز خودش را به حد یک تلویزیون خصوصی با مشتی مخاطب چاپلوس و متملق تنزل داده و این مشکل گوناز است نه ایرانگلوبال.

نام: 

peerooz

نظر : 

جناب توکلی,
هزینه سایت را باید کسانی بدهند که هر روز, یا هر هفته و یا هرماه به نام " حق آزادی بیان ", چنان بیرحمانه تیغ جدایی بر پیکر ایران میزنند که هیچ دشمنی نمیزند. چرا باید کس دیگری هزینه این به هم پریدن ها و تکه پاره کردن ها را بدهد؟ آدرس آنها همه در صفحات اول, مانند صفحه اول امروز ایران گلوبال است.

نام: 

Anonymous

نظر: 

كتايون رفته ترجمه کوشیار رو در اینجا مطرح کرده. اصل قضیه هم که مربوطه هست به نویسنده هلندی که أو اصلاً کاری به کار اون نداره.نوشته هم کلی غلط تایپی داره. اما... چیزی برای نقد لازم نداره که.

نام: 

peerooz

نظر: 

جناب سازاخ,
مشکل تنها جناب کرمی نیست. بیشتر کسانی که در ایران گلوبال قلم میزنند نه در پی اتحاد و رفع کدورت اند بلکه دائما - چه بدانند و بخواهند و چه ندانند و نخواهند - بر این آتش نفت میپاشند . با چنین دوستانی - اگر دوست باشند - چه احتیاجی به دشمن است؟ ما تا هنگامی محفوظ و امن هستیم که باهم باشیم و گرنه ما را مانند بالکان و عراق و لیبی و سوریه و غیره زنده زنده میخورند که خورده اند. یکی بر تبل مغول میزند آن یکی یاد کورش و شیعه ترک و فارس افتاده است. چند نفر در گیر و دار کالبد شکافی و ریشه یابی اختلافات " ترکها " میباشند. عده ای هم بر مزار کورش و داریوش نوحه سرایی میکنند در حالی که دیگری بر راز " رذالت " ایرانیان پایکوبی مینماید و اینها همه در صفحه اول ایران گلوبال امروز است. در حالیکه نفس غول جهان خوار,با تحریک عرب و سنی و اسراییل و ناتو و غیره به پشت گوش ما رسیده است ما همچنان

نام: 

چه دیر و چه گول!

نظر: 

کی گفته است که نام اصلی "آنجا" کیر است و نه چیز دیگر؟ دودول هم که تحفه ای نبود و نیست. چرا نباید بگوئیم نرینگی و مادینگی؟ شما چرا دارید تعیین می کنید که نامهای ارگانهای جنسی زن و مرد باید حتما کس و کیر باشد؟ خانم جان خیلی دیر به این باصطلح "تابوشکنیها" پیوستید. این ژستها دیگر کهنه و نخ نما شده است. کوشیار پارسی نام آن کتاب را آن گونه گذاشته تا کسانی مثل شما بخوانند و به به بگویند و جنجال شود و کتابش فروش رود. ما این واژه ها را نمی گوئیم برای اینکه آنها جزو فرهنگ تجاوز و تحقیر و بردگی جنسی شده است. و اگر هم بگوئیم وقتی می گوئیم که بخواهیم مسئله ای مطرح کنیم و بگوئیم چرا چنین است و چنین نیست، مثل حالا!

نام: 

سلمان

نظر: 

جناب آ ايليار عزيز شما هستي وتمامي افكار ملت آزربايجان را زير سوال مي بريد و مي خواهيد مردم آزربايجان عاري از هرگونه انديشه در مورد زبان وطن خود باشند مثلا شعاري كه تماميت خواهان پان ايرانيسيم را به لرزه در آورده ونشاني از استقلال خواهي وتشكيل كشور واحد ازربايجان مي باشد (باكي تبريز آنكارا بيز هارا فارسلار هارا ) آزربايجان بير اولسون مركزي تبريز اولسون )
را زير سوال مي بريد بنظر جنابعالي جايگزين اين شعارها چه مي تواند باشد .

صفحه‌ها