منتخب

مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان، روز دوشنبه ۲۲ مرداد گفت که به دلیل بحران ارزی ۱۴ هزار نفر نیرو در این صنعت تعدیل شده‌اند و احتمالا ۴۵۰ هزار نفر دیگر هم بیکار خواهند شد. به گفته آقای بیگلو، قطعه‌سازان به خودروسازان اعلام کرده‌اند که از اول شهریور امکان تولید قطعه ندارند و خودروسازان نیز «کاهش ۸۰ درصدی تولید را پیش رو دارند».
بر اساس گزارشی که دوشنبه ۲۲ مرداد ماه در سایت رسمی اوپک منتشر شده است، تولید روزانه نفت ایران طی ماه ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۲۹ هزار بشکه و در ماه ژوئیه نسبت به ماه ژوئن ۵۶ هزار و ۳۰۰ بشکه کاهش پیدا کرده است.
پر سندبرگ ۵۸ ساله وزیر شیلات نروژ پس از انتقادهای شدید از وی به خاطر مطلع نکردن دولت از سفرهای شخصی‌اش به ایران و چین از مقامش استعفا داد. او در ماه ژوئیه همراه با دوست دختر ایرانی‌تبارش "بهاره" به ایران و در ماه مه نیز به چین سفر کرده بود. بهاره پناهجویی بود که سه بار در پروسه پناهندگی مردود شده بود ولی نهایتا بعدها بدلیل احتمال خطر بازگشت به ایران، پذیرفته شد
یک تعارفی به ما کردند که دریا مشاع باشد
خواهش‌های "میرزا ابراهیم معتمدالدوله نشاط" وزیر امور خارجه ایران را به ژنرال روسی آورده که می‌گوید "تو را خدا، تعدادی از ایالت‌هایی را که از ما گرفتید برگردانید"، ژنرال روسی می‌گوید "جایی را که سرباز روس می‌گیرد برنمی‌گرداند". این‌که بگوییم دولت ایران اکنون مرتکب خطا شده است، ضمن انتقادات زیادی که به سیاست خارجه دولت دارم و سیاست خارجه‌اش را نمی‌پسندم چنین چیزی نیست و واقعیات نشان می‌دهد در زمان محمدرضا شاه پهلوی و در زمان رضاشاه و دوره‌های مختلف ایران به یک نوع "حفظ وضع موجود" تن داده بود.
جامعه نه تحت تأثیر تضاد ناسیونالیسم حاکم و محکوم، بل عمدتاً تحت فشار « تضاد طبقاتی، تبعیضگری( جنسیتی و مذهبی)، دیکتاتوری، محیط زیستی» که تضادهای فعال اند، به حرکت درآمده است.
اینکه یکی بگوید « آذربایجان سکوت کند یا فریاد بزند، و یا مسئله ما تضاد ناسیونالیسم حاکم و محکوم است»، همه یک ذهنیت سیاسی ست و مطابقتی با « حرکت تضاد های فعال» ندارد.
در این شرایط، لازم است فعال آگاه جایگاه خود را در میان « تضاد های فعال » مشخص کرده و اگر امکان عملی حرکت دارد از « اعتراض» خود و دیگری حمایت کند...
عدم آمادگی ایران و امریکا برای مهندسی یک «چانه‌زنی بزرگ»
گروه سیاست خارجی ترامپ اما قطعاً درک پیچیده‌تر و دیگری از ترکیب مخالفت و مقاومت تهران دارند که به شکلی تاریخی و سنتی منجر به ممانعت از دیپلماسی دوجانبه شده است. درحالی‌که جان بولتون مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه مایک پامپئو هر دو از افراط‌گرایی گذشته در مورد تغییر رژیم خود را بری نشان می‌دهند، بیانات آن‌ها حاکی از شروط گسترده است که نشان از پیش‌شرط‌هایی برای امکان گفت وگوی مستقیم واشنگتن و تهران دارد... .
اگر مقامات ایران تصمیم به بهره‌برداری از اشتاق شدید ترامپ برای نشست‌های رده‌بالا و آزمون ..
پاسخی به آنها که می گویند ذخیره ارزی را دزدیده اند ؟
او به نوسانات اخیر بازار ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملی اشاره کردو افزو: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ18 میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی‌تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند. این موارد مشکلات مدیریتی است و ارتباطی با تحریم‌ها ندارد.