تلفن های هوشمند و انتخابات

تلفن های هوشمند و تابلت ها هر چه بيشتر در رابطه دولت و شهروندان اهميت پيدا می کنند. دليلش هم بسيار ساده است. اين ابزارها جائی را در جامعه پر می کنند که در گذشته روزنامه ها در اختيار داشتند. اگر 40 سال پيش در آمريکا وقتی کسی وارد کافی شاپ می شد قبلا روزنامه خود را از کيوسک يا جعبه روزنامه فروشی خريده بود و موقع صرف صبحانه روزنامه می خواند امروز مردم تابلت خود را که با وای فای مجانی کافی شاپ آنها را به اينترنت وصل می کند به همراه دارند و اخبار مورد علاقه خود را روی اين ابزارها می خوانند.

تلفن های هوشمند و تابلت ها هر چه بيشتر در رابطه دولت و شهروندان اهميت پيدا می کنند. دليلش هم بسيار ساده است. اين ابزارها جائی را در جامعه پر می کنند که در گذشته روزنامه ها در اختيار داشتند. اگر 40 سال پيش در آمريکا وقتی کسی وارد کافی شاپ می شد قبلا روزنامه خود را از کيوسک يا جعبه روزنامه فروشی خريده بود و موقع صرف صبحانه روزنامه می خواند امروز مردم تابلت خود را که با وای فای مجانی کافی شاپ آنها را به اينترنت وصل می کند به همراه دارند و اخبار مورد علاقه خود را روی اين ابزارها می خوانند. حتی در مناطق دورافتاده اين عادت جديد جای روزنامه خواندن را به سرعت اشغال می کند.

در گذشته دولت ها به اهميت روزنامه پی برده و برای برقرار کردن ارتباط با شهروندان از آن استفاده می کردند. حتی تلويزيون هم نتوانست جای روزنامه را پر کند چرا که با استفاده از روزنامه خيلی سريع خواننده می توانست با ورق زدن به خبرهای مورد توجه خود دسترسی پيدا کنند. مثلا در ايران برخی بازرگانان فقط روزنامه را می خريدند تا آگهی های بخش اعلانات دولتی را بخوانند. چنين جايی را تلويزيون نتوانست پر کند اما امروز تلفن های هوشمند و تابلت ها با وصل شدن به اينترنت بهتر از روزنامه انجام اين کار را ميسر کرده اند.

نيازی به توضيح واضحات نيست که اين ابزارهای جديد نقش مهمی در رابطه دولت با شهروندان ايفا می کنند. اگر در گذشته دولتهای ديکتاتوری روزنامه ها را بر مبنای محتوای آنها سانسور می کردند ولی کل وجود روزنامه را نمی خواستند و نمی توانستند از جامعه حذف کنند امروز نيز وضع مشابهی در مورد اينترنت و مشخصا پس از بوجود آمدن تلفن های هوشمند و تابلت ها بوجود آمده است.

حالا در چنين شرايطی ما شاهد قطع و وصل اينترنت در زمانهای انتخابات در ايران هستيم. اتفاقا در اين برهه های زمانی است که ارتباط دولت با مردم در عرصه سياسی اهميت فوق العاده دارد و حتی مردم برای پيدا کردن محل های اخذ رأی به اين ابزارها مراجعه می کنند. خصوصاً وقتی دولت هم خواستار شراکت بيشتر مردم در انتخابات است چنين اقدامی بسيار متضاد بنظر می رسد. البته آشکار است که به رغم فيلترينگ اينترنت در ايران دولت هنوز از تلفن های هوشمند و تابلت ها وحشت دارد که مبادا نظير انتخابات 1388 اپوزيسيون بتواند از اين ابزارها عليه دولت استفاده کند.

آنچه مـتأسفانه در ايران درک نشده اين است که اينترنت در بعُد ابزار ارتباطی می تواند نظير هر ابزار ديگری شمشيری دو لبه باشد و کند کردن لبه شمشير، کارآئی اين ابزار را برای ايران از بين می برد که هم به ضرر مردم است و هم دولت و نتيجه آن می شود که حتی برای خود دولت هم در قرن بيست و يکم با چنين برخوردی به تلفن های هوشمند و تابلت ها، از نظر تکنيکی اميد داشتن به برگزاری انتخاباتی حماسه آفرين اگر اينترنت را تعطيل کنند تخيلی بيش نخواهد بود.

به امید جمهوری آینده نگر  دموکراتیک و سکولار در ایران،

سام قندچی، ناشر و سردبير
ايرانسکوپ

http://www.ghandchi.com

http://www.iranscope.com
هشتم خرداد ماه 1392

May 29, 2013

منبع: 
http://www.ghandchi.com/772-smartphone-election.htm
بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر مرحوم مسؤل سابق کامنتهای ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم صلواتی شما هیچ کامنتی در زیر این مطلب ندارید که منتشر نشده باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مسئول محترم كامنت ها باز دوباره چرا كامنت من پخش نشد؟ آيا كلماتي به غير از مرد محترم سام قندچي بكار برده ام؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خیانت همکاری با رفسنجانی یا سایر عوامل حکومت بیشتر از همکاری با صدام است.

صدام اگر ایرانیان را کشت عرب بود خاوران را صدام های ایرانی بوجود اوردند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لانه كردن(قابل توجه مسئول كامنت ها آيا كاربرد اين كلمات در اين سايت مجاز است؟) اينجا خانه شما نيست كه ما از دشت و كوه صحرا آمده در آن لانه كرده باشيم ،اين توهم شماست كه در اين ٨٠ ساله خود را صاحب خانه مي پنداريد و عده تان بنا به شرايط فعلا راضي به محدوده تماميت ارضي بعنوان خانه تان براي حكمراني هستيد كه اگر بتوانيد از چنگ اين رژيم در بياوريد و عده ديگراز چين تا مصر را خانه خود در دود ترياكشان مي بينند،شما اولين كسي نيستيد كه براي حفظ اين محدوده ارضي به اميد روزي كه حاكميت كلي اش را در دست بگيريد دست بعيت با امثال محسن رضايي دراز كرده ايد بلكه فرامرز فروزنده علناً آمادگي خودش را براي استغفار در برابر خامنه اي با همين نيت ماه ها پيش اعلام كرده است ،بقول تيمور شما متوجه نيستيد كه مخاطب تان الان مردم كشوري است كه فوق ليسانس ثبت نام آبدارچي شده است و اين مردم براحتي فريب شعار را نمي خورند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اين هم پاسخ به تجزيه طلبانی که در زير اين مطلب که ربطی به بحث های آنها ندارد کامنت می گذارند...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حناب صلواتی ، حرفهایتان حرف دل میلیونها خلقهای ستم دیده ایران است. خیلی از این کراوات بسته ها اینقدر عطش پست و مقام دارند، که برای رسیدن به قدرت از روی نعش ملل رد میشوند. اینها هنوز فکر میکنند، که در اروپا یا آمریکا صاحب مدرک هستند، و مردم هم منتظر ایشان. در صورتیکه در شهر اردبیل 130 نفر فوق لیسانس، برای استخدام شدن بعنوان آبدارچی یک اداره ثبت نام کرده بودند. حالا خودتان حساب بکنبد، ببینید چه قدر تحصیلکرده بیکار در شهرهای دیگر ایران وجود دارد. عده ای هم تو خارج نشسته اند، و برای مردم راه و چاه نشان میدهند. در صورتیکه در عرض 34 سال هیچ کاری از دستشان بر نیامده است. و فقط شعار میدهند. این است وضعیت این مردم بدبخت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باز انتقاد ملول و زار اوپوزسيون زخمي و پريشان از رژيم كه در اين سالها بارها تكرار شده بدون كوچكترين حاصلي،چرا ؟ چون ملت به خوبي درك كرده اند كه اينها تنها مخالف رژيم هستند و بس ،نه مخالف سانسور نه مخالف استبداد نه مخالف شكنجه نه مخالف زندان و تبعيد نه مخالف تبعيض و تحقير و توهين و ارعاب و تهديد... كه تمام اين فشارها را به دگر انديشاني چون فعالين حقوق انساني و هويت طلب ملت هاي مختلف ايران مجاز و مباح مي دانند،و اگر خداي ناخواسته قدرت را در دست بگيرند چنان ظلم و ستمي بر ملت بكنند كه راديكاترين انقلاب منطقه بر عليه شان صورت بگيرد ،درست همان انقلابيكه ٣٤ سال پيش بر عليه كه خفقان و ظلم رژيم پهلوي به وقوع پيوست. رژيم قبل از بدست گرفتن حكومت وعده و وعيد آب و گاز مجاني و برابري و برادري ميداد انچنين از آب در آمد حال اوپوزسيون كه از الان و اين و ان را تحريم و تهديد و تحقير ميكند(مثل تحريم...