نامه ای به گزارشگران و ایران گلوبال

دوستان عزیز بهروز سورن و کیانوش توکلی
جدا نگه داشتن اصلاح طلبان و اصولگرایان اسلامی و پادشاهی خواهان و مجاهدین و جمهوریخواهان سکولاردموکرات تکه تکه کردن جنبش ایران نیست و معنای واقعی رشد سیاسی در جامعه مدرن است و در غرب نیز گوناگونی مشابه احزاب وجود دارد. البته در کشوری نظیر ایتالیا تعداد بیشتری از احزاب مجبورند ائتلاف کنند تا به قدرت برسند و در کشوری نظیر آمریکا این امر با تعداد کمتری از احزاب انجام می شود که به سابقه تکامل تاریخی دو کشور مربوط است اما داشتن احزاب مختلف به معنی پراکندگی جامعه نیست و..

دو سایت گزارشگران (1) و ایران گلوبال (2) که سالها پیش تأسیس شده و کماکان فعال هستند در آگاه کردن روشنفکران ایران با نقطه نظرات مختلف نقش شایسته ای داشته اند. بعنوان روزنامه نگاری علاقمند به اخبار جنبش سیاسی ایران، همچنان از مظالعه سایت های شما بهره می برم.

بحثی که بویژه از روز اول تأسیس سایتهای شما مدنظرتان بود موضوع وحدت نیروهای سیاسی است. متأسفانه در جنبش سیاسی ایران برداشت غلطی از وحدت وجود دارد که گوئی همه ناکامی ها بخاطر نبود وحدت است و تصور می شود همه نیروهای سیاسی سکولار باید پلاتفرم مشترکی را قبول کنند و در یک سازمان سیاسی متحد شوند. در همین آمریکا که سالهاست روال دولت دموکراتیک برقرار است احزاب و سازمان های مختلف وجود دارند. دو حزب اصلی جمهوریخواه و دموکرات نیز در رقابت با هم کار می کنند گرچه هردو سکولار هستند و این امر باعث نشده که روند سیاسی جامعه مختل شود.

 

منظور اینکه نیروهایی هستند که می توانند باهم وحدت کنند و مطمئناً در آنصورت قابلیت های بیشتری می یابند؛ آنها هم که نمی توانند به هرحال به نوعی بر جامعه سیاسی و مدنی تأثیر مورد نظرشان را می گذارند. بسیاری از برنامه های وحدت نیز با نیات خالصانه اما غیرواقعی طرح می شوند و بیشتر به کدورتها دامن زده اند تا نزدیکی، در صورتیکه اگر آنها که می توانند، متحد شوند، اتفاقاً قادر خواهند شد برای کارهای مشخص، با احزاب دیگر همکاری کنند، بجای آنکه با فشارگذاری های بی ثمر جهت وحدت غیرعملی به خصومت های بیشتری دامن زنند. مثلا بنظر می رسد تشکیلات شورای ملی آقای رضا پهلوی برای رهبری پادشاهی خواهان فعال است و احزاب جمهوریخواه نیز می توانند برای کارهای مشخص در عرصه های حقوق بشری یا خبری با آنها همکاری های مشخص کنند. درست است که حزب مشروطه ایران و برخی جریانات دیگر پادشاهی خواهان هنوز به آن شورا نپیوسته اند اما آن موضوع و راه حل آنهم به خود نیروهای پادشاهی خواه مربوط می شود و جمهوریخواهان موفقیت آنها را برای اتحاد در رهبری پادشاهی خواهان آرزو می کنند.

 

در واقع جدا نگه داشتن اصلاح طلبان و اصولگرایان اسلامی و پادشاهی خواهان و مجاهدین و جمهوریخواهان سکولاردموکرات تکه تکه کردن جنبش ایران نیست و معنای واقعی رشد سیاسی در جامعه مدرن است و در غرب نیز گوناگونی مشابه احزاب وجود دارد. البته در کشوری نظیر ایتالیا تعداد بیشتری از احزاب مجبورند ائتلاف کنند تا به قدرت برسند و در کشوری نظیر آمریکا این امر با تعداد کمتری از احزاب انجام می شود که به سابقه تکامل تاریخی دو کشور مربوط است اما داشتن احزاب مختلف به معنی پراکندگی جامعه نیست و اتفاقاً وحدت مدرن بر مبنای همین جدائی پلاتفرمها و احزاب ممکن است و نه با اتحادهای جوامع کهن که با زور سرنیزه سرداران شکل می گرفت (3). بالاخره نیز احزاب به نسبت تعداد رأی خود در جامعه دموکراتیک در قدرت شریک می شوند. حرف آخر را هم طرح قانون اساسی میزند (4).

 

دو هفته پیش دو گروه از جمهوریخواهان سکور دموکرات در خارج از کشور به هم پیوستند (5). امیدوارم این اتحاد به کمک سایتهایی نظیر دو سایت گزارشگران و ایران گلوبال بیشتر مورد بحث قرار گیرد چرا که جمهوریخواهان سکولار دموکرات در کنار دیگر نیروهای سیاسی ایران می توانند در تحول آینده ایران نقش شایسته ای ایفا کنند و وحدت سازمانی جمهوریخواهان سکولار دموکرات نه تنها به ضرر نیروهای دیگر نیست بلکه به نفع همکاری معقول با سازمانهای سیاسی دیگر است.

 

 به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچي، ناشر و سردبير
ايرانسکوپ
http://www.ghandchi.com 
http://www.iranscope.com 
بیست و دوم آبان ماه 1393
November 14, 2014

انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اتحاد افراد و گروهها در مکانهایی مانند سوریه و عراق و افغانستان که گروهها عملا در صحنه حضور دارند و درگیر هستند میتواند قابل توجه باشد. اتحاد و یا همکاری بدون اتحاد هم میتوانست مابین گروههای سیاسی مطرح سالهای 57 تا 60 هم در ایران معنی پیدا کند. دلیلش خیلی ساده هزاران هوادار در صحنه آنها بود. امروز از آن گروهها بجز ایدئولوژی و یک نگرش باقی نمانده و نیروهای جوانی به آنها نپیوسته اند. در چنین شرایطی و در شرایط تبعید آنچه تعیین کننده است «هژمونی» است تا ایدئولوژی یا حتا درست بودن راه. امروز دقیقا همان شرایطی برقرار است که خمینی سال 57 در آن قرار داشت. این ایدئولوژی و راه درست تر او نبود که تعیین کننده بود بلکه هژمونی و سپس تعداد هوادارانش در صحنه بود که تعیین کننده بود. او نه نیاز به متحد داشت و نه ادامه..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گزارشگران تازه داشت از دست کسانی که به راست بودن متهمش میکردن خلاص میشد که آقا یا خانم حوشحال پیدا شدند و ما را به اولترا چپ متهم کردند. از این بابت اصلا رنجیده نیستیم بلکه خوشحالیم! زیرا اولترا چپ نمادی از سازش ناپذیری هم هست
ممنون از شما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جای خوشبختی و مسرت است که شما فردی ضد کمونیست و سایت گزارشگران یکی از رسانه های اولترا چپ این چنین رابطه ای دیپلماتیک با هم دارید . شاید هم این جناب سورن که سردبیر آنجاست گاهی به نعل میزند و گاهی به میخ . تصور من از این سایت چیزی است مثل سایت فدائیان اقلیت و یا اشرف دهقانی . البته شاید اکنون دیگر چنان نباشد و این چنین . ما هم خواستار شعار همه با هم هستیم البته بدون شاه و شیخ .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اتحاد و یا تفرقه نیروها در نظام های دیکتاتوری و یا دموکراسی مقوله های کاملا" متضاد هم هستند. در جامعه ای که حقوق مردم برای تعیین سرنوشت خود از طریق قانون حمایت میشود افکار و عقاید مختلف و در تضاد با هم در واقع و در دراز مدت به نفع جامعه هست واتحاد نیروها میتواند زنگ خطری باشد برای گذر در راه دیکتاتوری , در صورتیکه در جوامع سربسته با حکومتهای سرکوبگر, اتحاد نیروهای ازادی خواه و مترقی جزو ضروریات اولیه تغییر رژیم های خود کامه شمرده میشود. لذا تک نسخه ای که نویسنده گرامی برای هر دو سیستم ارائه میدهند نمیتواند در یک حکومت سرکوبگر کار امد باشد. در ضمن سایت ایرانگلوبال با عدم سانسور نوشته های جریانات قومگرا و پان های گوناگون خدمت بزرگی در شناخت افکار بغایت ارتجاعی این گروه ها در جامعه ایرانی خارج کشور بعمل اورده است که قابل تقدیر میباشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب قندچی
مشکل امروزایران و ایرانی در درون مرز ، جدا نگه داشتن اصلاح طلبان و اصولگرایان اسلامی و پادشاهی خواهان و مجاهدین و جمهوریخواهان سکولاردموکرات ، بویژه برای خارج نشینان نسخه پیچ نیست.
مشکل امروز ، آیا نامبردگان شما، اگر ایران برایشان مطرح است و بآورمند به آزادی و دموکراسی و مردمسالاری هستند اینست که چگونه میتوانند با وحدت ملی ، دشمن ملی " خلافت آخوندی" را منحل نمایند تا بتوانند بمرحله ایکه شما خواهانش هستید برسند. قیاس موقعیت ایران امروزو کنشگرانش ، با کشورهائی که به دموکرات بودن اشتهار دارند یک قیاس مع الفارق است.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب «متاسفم »... ایران گلوبال ضد هیج کس نیست و«با سواد سیاسی» بودن ؛ به این معنی نیست که نظر کسی و یا جریانی را سانسورکنیم . در این سایت هم کرد ، هم ارمنی ، هم چپ وهم راست ، جمهوریخواه و مشروطه خواه پادشاهی ، فارس ، عرب و ترک و... کاملا ازادند که نظر سیاسی خود را بیان کنند و یا انتظار داشته باشند که شنیده بشوند. بنظر می رسد که تمایل داري که ترک های هویت طلب ویا به قول شما تجزیه طلب را سانسور کنیم؟ فکرنكنم با حذف آنان در اينجا؛تمامیت ارضی ایران صدمه ای نبيند؟ ..بنظر ما ؛این تنها ،خذف صورت مسئله است و کمکی به یکپارچگی ایران نمی کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب متاسفم, اجازه بفرمایئد که جمله اول شما را به این ترتیب تکمیل کنم که "متاسفانه این سایت اغلب پاتوق افراد افراطی ضد ایرانی و ضد فارس و ضد کرد و ضد ترک و ضد عرب وضد ارمنی و ضد وووو شده است و دائما تکرار میگردد ". یکبار که آنها را خواندی برای همیشه آنها را خوانده ای.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متاسفانه شما هنوز متوجه نشده اید که این سایت پاتق کم سوادترین افراد سیاسی و نیروهای تجزیه طلب ضد ایرانی و ضد فارس و ضد ارمنی و ضد کرد و ضد چپ است . کافیست نگاهی به صفحات گذشته این ورق بیندازد تا ببینید برای پان ترک بی منطق فقط انکار دیگران مهم است . این چند نفر فعال در این سایت خوشبختانه نمی توانند آسیب مهمی به مبارزه مردم ایران علیه نظام شاه و شیخ بنمایند و مجبورند بقیه عمرشان را در اروپا و امریکا بسر برند و نوستالژی آنکارا و باکو را اینجا تکرار نمایند . ما نیروهای سوسیال دمکرات ایرانی یا بقوله زمان انقلاب مشروطه ، ما اجتماعیون عامیون ،موفقیت نیروهای آزادیخواه سکولار فدرال جمهوری خواه را خواهانیم و از آنان پشتیبانی می کنیم . با آتشین درودهای رفیقانه به مبارزان واقعی غیر وابسته !