خبرگان رهبری طرح آشتی ملی را طرحی "انحرافی" نامیدند

خبرگان نسبت به فضای مجازی، نفوذ و طرح آشتی ملی


مجلس خبرگان در بیانیه پایانی دومین جلاس خود با انتقاد از شرایط اقتصادی نسبت به "پروژه نفوذ" دشمنان و "گرایش بی‌ضابطه" شهروندان به فضای مجازی هشدار داد. اعضای این مجلس همچنین طرح آشتی ملی را طرحی "انحرافی" خوانده‌اند.

مجلس خبرگان رهبری روز چهارشنبه (۱۸ اسفند / ۸ مارس) در بیانیه پایانی دومین اجلاس سالانه خود از طرح «آشتی ملی» انتقاد کرد و آن را طرحی "انحرافی" نامید.

در این بیانیه با اشاره به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تصریح شده است: «مردم با فتنه‌گران و کسانی که به‌بهانه انتخابات در صدد براندازی نظام و انقلاب اسلامی برآمده و دشمن را به تشدید تحریم‌ها امیدوار کردند، آشتی نخواهد کرد.»

چندی پیش محمد خاتمی، با اشاره به تهدیدهایی که ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، ایران را تهدید می‌کند، خواستار آشتی ملی میان گروه‌های سیاسی شد.

در بخش دیگری از بیانیه مجلس خبرگان از "گرایش بی‌ضابطه" به فضای مجازی ابراز نگرانی شده است. اعضای این مجلس خواستار تقویت اینترنت ملی و پشتیبانی از شبکه‌های اجتماعی داخلی شده‌اند.

به گفته اعضای این مجلس، بستر استفاده و بهره‌برداری مناسب از این فناوری باید در جهت "نشر و ارائه محتوای فاخر از اسلام ناب و ارزش‌های انقلاب اسلامی" فراهم شود و با کانال‌ها و شبکه‌های "منحرف ضد دین، ضد اخلاق و ضد نظام اسلامی" مقابله جدی صورت گیرد.

هشدار نسبت به "نفوذ" و فضای مجازی

اعضای مجلس خبرگان رهبری همچنین از "نفوذ" به عنوان یکی از خطراتی که انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند نام برده‌اند. این بیانیه تصریح می‌کند: «دشمنان در تلاش برای اثرگذاری بر مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی هستند.»

Iran Ali Khamenei (Tasnim)

علی خامنه‌ای از مسئله "نفوذ" به عنوان یکی از خطرات پس از توافق هسته‌ای نام برده است

رهبر جمهوری اسلامی پس از توافق هسته‌ای میان و جامعه بین‌المللی، بارها نسبت به "نفوذ" قدرت‌‌های جهانی هشدار داد. در پی این هشدارها، نهادهای امنیتی تعدادی از فعالان مطبوعاتی و مدنی و همچنین شهروندان دو تابعیتی را بازداشت و متهم به زمینه‌سازی برای "نفوذ" کردند.

به باور ناظران سیاسی، این سیاست در تعارض آشکار با وعده‌های حسن روحانی برای بهبود روابط اقتصادی و دیپلماتیک با کشورهای جهان و استفاده از توانمندی‌های ایرانیان ساکن دیگر کشورها است.

این ناظران می‌گویند، افزایش برخوردهای امنیتی نهادهای تحت نظارت رهبر جمهوری اسلامی با فعالان مطبوعاتی و مدنی، نگرانی در مورد ثبات سیاسی در ایران را افزایش داده و سرمایه‌گذاران خارجی را مردد کرده است.

مجلس خبرگان همچنین از عملکرد اقتصادی قوای سه‌گانه در بهبود وضعیت اقتصادی انتقاد کرده است. در بیانیه این مجلس آمده است: «علی‌رغم اقدامات گسترده و مثبت سه قوه در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ثمرات این اقدامات در زندگی مردم انعکاس محسوس و معناداری نداشته است.»

به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶، فشارها به دولت روحانی در حال افزایش است. به همین علت نیز بسته‌تر شدن فضای مجازی، تشدید فشارهای امنیتی بر منتقدان و مخالفان سیاسی و تاکید بر وضعیت نامناسب اقتصادی از نکات پر رنگ بیانیه مجلس خبرگان رهبری است.

 

منبع: 

دویچه وله

بخش: 

انتشار از: 

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.