روشنفکری دینی؛ خوانشی جدید یا تحمیل دین به زندگی مدرن؟

عطا هودشتیان، پژوهشگر +فایل صوتی
روشنفکری دینی چیست؟ آیا آن طور که کسانی از منتقدان روشنفکری دینی می‌گویند ترکیب روشنفکری و دینداری ترکیبی است متناقض؟ هدف فهم نو از دین چه می‌تواند باشد؟ منتقدان روشنفکران دینی می‌گویند این گروه از طریق نزدیک‌تر کردن دین به ارزش‌های جامعه مدرن می‌کوشند تا بار دیگر دین را به زندگی بشر تحمیل کنند.

 

سروش دباغ، پژوهشگر فلسفه و دین، از تفکر منتقدانه باورهای مدرن و قرائتی نوین از دین سخن می‌گوید. اما عطا هودشتیان، پژوهشگر مهمان در دانشگاه ژنو و استاد علوم سیاسی و فلسفه در دانشگاه یومف در سوئیس، از تناقض بنیادین میان نهاد روشنفکری و نهاد دین می‌گوید

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
دوستان... بازی با کلمات در دنیای سیاست یکی از ویژه گیهای دنیای سیاست است که یک انسان معمولی می تواند تا اندازه ای این شارلاتانیزم را درک بکند. یکی از بزرگترین مشکل شخصی من , (( چون نه استعداد و نه قدرت درک آن را دارم)) این است که معنی بعضی از کلمات ضد و نقیض را نمی توانم به فهمم و یا درک بکنم. این کلمه (( روشنفکر دینی )) در ردیف اول کلمات غیر قابل فهم من است . تا زمانی که توانستم کلماتی هم چون (( دزد با ایمان..قاتل رئوف..هیتلر بشر دوست..استالین دموکرات.. شب آفتابی ..اقیانوس بی آب ..مثلث چهار ضلعی...مربع پنج گوشه ای....و......)) را درک بکنم , آن وقت خواهم توانست (( روشنفکر دینی )) را هم درک بکنم ..
عدم انتشار شده: 
false