خطر شعله‌ور‌شدن درگیری ایران و امریکا در سوریه

سایت حکومتی آفتاب‌نیوز؛ به نقل از «میدل ایست آی» :خطر شعله‌ور‌شدن آتش گسترده‌تر در خاورمیانه خطر درگیری ایران و امریکا در سوریه/میدل‌ایست‌آی: این جنگی بی‌پایان خواهد بود خطر شعله‌ور‌شدن آتش گسترده‌تر در امریکا و ایران به‌طور قابل توجهی باعث ایجاد منطقه‌ای آن برای داعش نه تنها در سوریه که در عراق می‌شود. نکته مهم آنجاست که برای ایران دریای مدیترانه اهمیت دارد.

سایت تحلیلی «میدل ایست آی» با انتشار گزارشی اشاره می‌کند که برخی در واشنگتن امیدوارند که امریکا بتواند نفوذ منطقه‌ای ایران در شرق سوریه را قطع کند با این حال، این یک دستورالعمل برای جنگی بی‌پایان خواهد بود.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این سایت در ادامه می‌افزاید: «در هفته‌های اخیر یک جبهه نبرد جدید در سوریه ایجاد شده است. در شهر دیرالزور در منطقه مرزی با عراق که محل قدرت‌نمایی داعش بوده است در حال حاضر جبهه استراتژیک گسترده‌تری میان دولت اسد و نیروهای مورد‌حمایت ایران در برابر ارتش آمریکا ایجاد شده است. واقعیت آن است که مبارزه امریکا با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه به احتمال زیاد محکوم به شکست است و توجه را از دیگر مناطق آن کشور منحرف می‌کند. برخی اما در واشنگتن به‌طور اشتباه امیدوارند که دولت تازه امریکا بتواند نفوذ منطقه‌ای ایران را در خاورمیانه کاهش دهد. در حال حاضر،‌ ایران ابتکار عمل را در دست گرفته است و پایگاه‌های نظامی امریکایی واقع شده در مرز سوریه و اردن در نقطه مرزی «التنف» را به محاصره درآورده است. در این میان دولت‌های اروپایی باید ترامپ را متقاعد کنند که استراتژی خود را بر روی نقاط دیگر قرار دهد. تلاش ترامپ برای مقابله با نیروهای مورد حمایت ایران در شرق سوریه محکوم به شکست است».

این سایت در ادامه می‌افزاید: «همچین خطر شعله‌ور‌شدن آتش گسترده‌تر در امریکا و ایران به‌طور قابل توجهی باعث ایجاد منطقه‌ای آن برای داعش نه تنها در سوریه که در عراق می‌شود. نکته مهم آنجاست که برای ایران دریای مدیترانه اهمیت دارد. این موضع با موضع سرسختانه دولت ترامپ علیه ایران تقویت شده است. برای اسد و حامیان او این نگرانی وجود دارد که امریکا در حال تدوین برنامه‌هایی برای پیشروی بیشتر از شرق از طریق نیروهای کرد سوری باشد. با این حال، علیرغم آن‌که واشنگتن به‌طور گسترده موضع ضد‌ایرانی اتحاد کرده است به نظر می‌رسد دولت ترامپ هنوز درباره استراتژی خود در این‌باره مردد است.»

سایت میدل ایست‌ای در ادامه با بیان این‌که چرا تلاش امریکا با شکست مواجه خواهد شد می‌نویسد: «از یک طرف هر چه پیش‌روی نیروهای امریکایی به سمت شرق سوریه بیشتر شود نیروهای مورد حمایت ایران بیشتر انگیزه رویارویی پیدا می‌کنند. این موضوع می‌تواند ایران و امریکا را به درگیری مستقیم بکشاند و روسیه را نیز به ورطه جنگ می‌کشاند. واقعیت آن است که رویه کنونی باعث ایجاد یک درگیری همه‌جانبه می‌شود».

منبع: 
آفتاب‌نیوز
بخش: 
انتشار از: