اعتصاب غذای یک زندانی عرب اهوازی از زندان اردبیل در همبستگی با زندانیان رجایی شهر کرج

در اين پيام صوتى ماهر كعبى از تمام سازمان‌هاى حقوق بشر از جمله عفو بين الملل و پارلمان اروپا درخواست كرده كه به وضعيت زندانيان سياسى عرب اهوازی و دیگر زندانیان در ايران رسيدگى شود. او همچنين

بامداد روز پنجشنبه 24 اوت 2017 ماهر کعبی، فعال سياسى عرب که در زندان مرکزی اردبیل زندانی است، با دیگر زندانیان همبندش ضمن اعلام همبستگی با زندانیان سياسى در زندان گوهردشت ( رجائى شهر) دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
ماهر کعبی با ارسال یک پیام صوتی به فعالان حقوق بشری اعلام کرد که روز پنجشنبه 24 اوت اولين روز اعتصاب غذاى وی و همبندانش در زندان اردبیل است.
در اين پيام صوتى ماهر كعبى از تمام سازمان‌هاى حقوق بشر از جمله عفو بين الملل و پارلمان اروپا درخواست كرده كه به وضعيت زندانيان سياسى عرب اهوازی و دیگر زندانیان در ايران رسيدگى شود. او همچنين از گزارشگر حقوق بشر عاصمه جهانگير خواسته است كه با فشار بر مقامات جمهوری اسلامی ایران از آنها بخواهد تا به شكنجه و نقض مكرر حقوق زندانیان و تبعید آنها به شهرهای مختلف، پايان دهند.
به گفته کریم دحیمی فعال حقوق بشر در لندن ماهر کعبی، فعال مدنی و دانشجوی کاردانی رشته عمران، به اتهامات عضویت در «جنبش آزادی‌بخش احواز»، 'تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با شبکه‌های «معاند» و تحریک شهروندان جهت اقدام علیه نظام به ده سال حبس محکوم است و در حال حاضر در زندان مرکزی اردبیل دوران محکومیت ده ساله خود را در تبعید سپری می‌کند.
ماهر کعبی در 18 بهمن‌ماه سال 90 در حالی که فقط 19 سال داشت، پس از مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های خارجی، از سوی مأموران امنیتی اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی این نهاد امنيتى منتقل شده است.
این فعال اهل شوش، پیش از دستگیری در سال 1390، در خصوص اعتراضات مردمی و سرکوب و بازداشت آنان، اخبار مهمی را تهیه و در اختیار رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری می‌گذاشت؛ از جمله تهیه گزارش جامعی از بازداشت محمد کعبی و همسر باردار وی خدیجه کعبی که پس از بازداشت و تحت شکنجه سقط جنین کرده بود.
به گفته فعالان حقوق بشری اهوازی در تمام طول مدت بازجویی تحت انواع شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفت که منجر به آسیب‌های جسمی و روانی زیادی از جمله شکستن دندان‌هایش شد.
ماهر کعبی، پس از سه ماه بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند 3 زندان دزفول در بین زندانیان عادی و معتاد انتقال یافت؛ این زندانی سیاسی به مدت 9 ماه از حق ملاقات و تماس تلفنی محروم بود. ماهر كعبى در تاریخ 9 شهریورماه 1392 به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد.

منبع: 
سازمان حقوق بشر اهواز
انتشار از: