۱۲ میلیون دلار آمریکا پاداش ،برای اطلاعات درباره دو فرمانده حزب‌الله لبنان

ایالات متحده آمریکا، پاداشی ۱۲ میلیون دلاری برای هرکس که اطلاعاتی درباره محل پنهان شدن و فعالیت‌های طلال حمیه و فواد شکر، دو تن از فرماندهان حزب‌الله لبنان ارائه دهد، تعیین کرد.

روژی کورد:

از ۲۰ سال پیش، آمریکا، گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولانی در دولت آمریکا سه‌شنبه ۱۰ اکتبر گفتند که وزارت امور خارجه این کشور، پاداشی مالی برای اشخاصی تعیین کرده که «اطلاعاتی منجر به کشف محل حضور، بازداشت یا محکومیت» دو فرمانده در گروه حزب‌الله «در هر کشوری از جهان» ارائه دهند.

بنا بر این گزارش، این مسئولان گفتند که پاداش تعیین شده برای دادن اطلاعات درباره حمیه، ۷ میلیون دلار و دادن اطلاعات درباره شکر، ۵ میلیون دلار است.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، حمیه «شاخه تروریستی بین‌المللی حزب‌الله» را اداره می‌کند و با بسیاری از «حملات تروریستی» و «عملیات ربایش شهروندان آمریکایی» ارتباط دارد.

اما شکر از نظر واشینگتن «از فرماندهان عالی‌رتبه نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان» است و «نقشی اصلی در عملیات نظامی اخیر حزب‌الله در سوریه دارد». او همچنین در حمله‌ای که منجر به کشته شدن بیش از ۲۰۰ تفنگدار نیروی دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ شد، دست دارد.

نیتن سیلز هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانسی خبری گفت: «حزب‌الله همچنان یکی از خطر‌ناک‌ترین» گروه‌های تروریستی در جهان است. او افزود: «پاداش مالی که وزارت امور خارجه برای دستگیری حمیه و شکر تعیین کرده، گامی جدید برای افزایش فشار بر این دو و بر سازمانشان است».

سیلز از متحدان آمریکا خواست حزب‌الله لبنان را به عنوان «گروهی تروریستی» شناسایی کرده و «میان شاخه سیاسی و شاخه نظامی حزب تفاوت قائل نشوند».

او گفت: «حزب الله از الف تا ی گروهی تروریستی است».

اتحادیه اروپا، شاخه نظامی حزب‌الله را گروهی تروریستی می‌داند و از قرار دادن شاخه نظامی حزب که در دولت لبنان حضور دارد در فهرست گروه‌های تروریستی، امتناع می‌کند.

حزب‌الله لبنان از سال ۲۰۱۳ به شکلی علنی در جنگ سوریه مشارکت می‌کند و در کنار نیروهای ایرانی، عراقی، افغان و پاکستانی، از نظام حاکم بر این کشور، حمایت می‌کند.

منبع: 
روژی کورد
بخش: 
انتشار از: