لایحه بودجه سال ۹۷: گرانی بنزین و گازوئیل منتفی شد

نائب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس به رسانه‌ها گفته است:«این کمیسیون تصمیم گرفت با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و رکود اقتصادی،حامل های انرژی برای سال آینده گران نشود.»رحیم زارع افزود:«عوارض آب، برق و گاز هم در سال آینده افزایش نخواهد یافت.»

زارع در ادامه افزود:«در لایحه پیشنهادی دولت ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی برای ایجاد اشتغال پیش بینی شده بود. منابع جدیدی را تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان از فروش اموال تملیکی که در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی است برای دولت ایجاد کردیم.»

به گفته نائب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس در بهترین سالی که دولت توانست یارانه را از محل حامل های انرژی کسب کند ۳۲ هزار میلیارد تومان بود و بقیه را از منابع عمومی بودجه پرداخت می کرد.پارسال ۴ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر گذاشته شده بود که امسال کمیته امداد این رقم را به ۷ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

اواخر آذرماه سال جاری پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در گزارشی اعلام کرده بود:«در لایحه بودجه سال ۹۷،یکی از راه‌های تامین منابع برای اشتغال‌زایی،افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای هر لیتر عنوان شده بود.»به این ترتیب قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس می‌رسید. قیمت فوب خلیج فارس، قیمت بنزین وارداتی یا صادراتی کشور در بنادر خلیج فارس است.در حال حاضر قیمت بنزین عادی در ایران معادل یک هزار تومان است و تنها بعد از تایید مجلس و شورای نگهبان،افزایش قیمت می‌توانست اعمال شود.

رسانه‌های داخل ایران خبر دادند:«گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه دولت به پایان رسیده و در این گزارش پیشنهاد بالا رفتن قیمت سوخت از جمله بنزین رد شده است.» بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به پایان رسیده و گزارش این کمیسیون برای ارائه به صحن علنی مجلس نهایی شده است. نمایندگان مجلس باید ظرف مدت ده روز پیشنهادهای خود درباره این گزارش را برای بررسی به هیئت رئیسه مجلس ارائه دهند.

از جمله مهم‌ترین مصوبات این کمیسیون درباره بودجه سال آینده عدم افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی و نیز تعیین تکلیف پرداخت یارانه نقدی به افراد پردرآمد بوده است. این کاهش در درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها برابر است با قطع یارانه ۳۳ میلیون نفر.

از مهم‌ترین مصوبه کمیسیون تلفیق به تعیین قیمت ۵۵ دلاری برای نفت و دلار ۳۵۰۰ تومانی،عدم افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۷ و کاهش ۱۱ هزار میلیارد تومانی درآمدهای هدفمندی اشاره می‌کند.ممنوعیت افزایش حقوق مقامات در سال آینده، پلکانی شدن افزایش حقوق و تعیین سقف ۱۸ درصدی برای افزایش حقوق کارمندان و تعیین معافیت مالیاتی حقوق‌های زیر دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ماه برای کارمندان و زیر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در ماه برای اصناف از جمله دیگر مصوبات کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال ۹۷ است. در پی اعلام طرح دولت، نایب‌ رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی موافقت مجلس با افزایش ۵۰ درصدی قیمت سوخت را «بعید» دانسته و گفته بود که در شرایطی که «مردم بیکار هستند دلیلی برای واقعی‌ کردن قیمت بنزین وجود ندارد.»

بررسی نهایی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور از روز هشتم بهمن‌ماه در مجلس آغاز شده و نمایندگان بایستی طی دو شیفت کاری، دخل و خرج سال آینده را بررسی کنند. طبق پیش‌بینی‌ها لایحه بودجه سال اینده بایست تا قبل از روز ۲۲ بهمن نهایی شده و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شود.

 

منبع: 
دماوند
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: