ظریف: آمریکا در مسیر تجزیه سوریه گام برمی‌دارد


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در سخنانی در کنفرانس والدای، سیاست آمریکا در سوریه را "بازی با آتش" توصیف کرد. او گفت: «آمریکا تا کنون در سوریه گام‌های تحریک‌آمیزی برداشته که نافی تمامیت ارضی این کشور است.» لاوروف همچنین واشنگتن را متهم کرد که "اتحاد دمکراتیک" کردهای سوریه را نیز "در این گام‌های تحریک‌آمیز دخیل کرده که عملا به تشدید مناقشه آمریکا با ترکیه و اقدامات این کشور در عفرین منجر شده است."

وز دوشنبه، ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) در شهر والدای روسیه، کنفرانسی تحت عنوان "روسیه در خاورمیانه: بازی در تمامی جبهه‌ها" برگزار شد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز از سخنرانان آن بود.
ظریف در سخنرانی خود حضور آمریکا در سوریه را "بسیار خطرناک" توصیف کرد و واشنگتن را متهم به این کرد که "تنها موضوعی که فکر می‌کند نحوه مقابله با ایران در منطقه است".
ظریف با بیان این که "وحدت ارضی سوریه و عراق باید حفظ شود" تلویحا آمریکا را به اشغالگری در سوریه متهم کرد و برای همه بحران‌های منطقه راه‌حل سیاسی را پیشنهاد کرد.
به گفته رئیس دیپلماسی ایران: «برخی از کردهای سوریه مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند و آمریکا با حمایت از گروه "اتحاد دمکراتیک" کردها در سوریه مسیر تجزیه این کشور را فراهم می کند.» او از آمریکا خواست که "در سوریه با آتش بازی نکند".
این در حالی است که آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن هم حضور نظامی ایران در سوریه و برخی کشورهای دیگر منطقه را باعث بی‌ثباتی و تهدید علیه خود می‌دانند و فشارهایی در جهت کاهش این نفوذ اعمال می‌کنند. ایران پیوسته ادعا کرده است که حضورش در سوریه و عراق و یمن ابعاد نظامی ندارد، تنها دارای ابعاد مستشاری است و به خواست دولت‌های این کشورها هم صورت می‌گیرد.
ناظران تحولات منطقه، آمار ایرانیان کشته‌شده در جنگ سوریه را که مقام‌های رسمی ایران آن را اعلام کرده‌اند یا اظهارات برخی از فرماندهان سپاه را نافی ادعای یادشده می‌دانند. رئیس بنیاد شهید، اسفندماه سال گذشته کشته‌های ایران در جنگ سوریه را بیش از دو هزار نفر اعلام کرد که کمتر با ادعای مستشاری‌ بودن حضور ایران در این کشور همخوانی دارد. اخیرا یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی نظامی آیت‌الله خامنه‌ای نیز اعلام کرد که ایران برای نیرو و امکاناتی که در جنگ سوریه هزینه کرده امتیاز بهره‌برداری از معادن فسفر این کشور را گرفته است.

ظریف در ادامه سخنان خود، راه‌های کاهش تنش در منطقه خلیج فارس را که یک روز پیش در کنفرانس امنیتی مونیخ عنوان کرده بود تکرار کرد. او تصریح کرد: «ما باید در منطقه خلیج‌فارس اصل را بر همکاری بگذاریم که کشوری نتواند بر دیگر کشورها سلطه داشته باشد در این صورت می‌توانیم امنیت منطقه را حفظ کنیم. باید روش‌های جدید را به کار گیریم که برای تامین ثبات بتواند به ما کمک کند. ما نباید امنیت خود را از طریق ناامن کردن دیگر کشورها تامین کنیم.»
بیشتر بخوانید: ایران و عربستان به "معماری امنیتی تازه" نیاز دارند
آمریکا ایران را متهم می‌کند که با حضور خود در منطقه به عامل بی‌ثباتی بدل شده و رشته اقداماتی را برای مقابله با این حضور در دستور کار خود دارد. در تازه‌ترین موضع‌گیری در این باره، هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز شنبه (۲۸ بهمن / ۱۷ فوریه) در سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که باید مراقب ایران بود که "حمایت از شبه‌نظامیان نیابتی" را به عهده گرفته است. او ایران را متهم کرد که به خشونت در منطقه دامن می‌زند. مک‌مستر گفت ایران در منطقه از حزب‌الله لبنان، رژیم بشار اسد در سوریه و شبه‌نظامیان شیعی‌مذهب حوثی یمن‌ در برابر نیروهای ائتلاف پشتیبانی می‌کند.
سه روز پیش‌تر نیز رکس تیلرسون در سفر خاورمیانه‌ای خود با اعلام این که ایران باید نیروهای خود از سوریه را بیرون بکشد، از تهیه طرحی برای صلح در خاورمیانه خبر داد که عمدتا معطوف به محدودسازی حضور ایران در منطقه است.
لاوروف: آمریکا از مسئله کردها سوءاستفاده می‌کند
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در سخنانی در کنفرانس والدای، سیاست آمریکا در سوریه را "بازی با آتش" توصیف کرد. او گفت: «آمریکا تا کنون در سوریه گام‌های تحریک‌آمیزی برداشته که نافی تمامیت ارضی این کشور است.» لاوروف همچنین واشنگتن را متهم کرد که "اتحاد دمکراتیک" کردهای سوریه را نیز "در این گام‌های تحریک‌آمیز دخیل کرده که عملا به تشدید مناقشه آمریکا با ترکیه و اقدامات این کشور در عفرین منجر شده است."

سرگئی لاوروف: آمریکا در سوریه با آتش بازی می‌کند
لاوروف آمریکا را فراخواند که از مسئله کردها سوءاستفاده سیاسی نکند.
ارتش ترکیه از روز ۲۰ ژانویه مشغول رشته عملیات نظامی تحت عنوان "شاخه زیتون" در مناطق کردنشین سوریه است. کردهای سوریه مورد حمایت آمریکا هستند، در حالی که ترکیه شبه‌نظامیان کرد موسوم به "گردان‌های مدافع خلق" و شاخه سیاسی آنها یعنی "اتحاد دمکراتیک" را دارای پیوندهای عمیق با حزب کارگران کردستان ترکیه معرفی می‌کند و همه را تروریست می‌خواند. آنکارا نگران آن است که قدرت‌گیری کردها در شمال سوریه و دستیابی آنها به حقوق گسترده در این منطقه به الگو و پشتوانه‌ای برای کردهای ترکیه بدل شود
لاوروف همچنین از آمریکا خواست که "منطقه امن" اطراف ناحیه تنف در شرق سوریه را برچیند و اجازه دهد دولت سوریه تسلط خود را بر همه قسمت‌های این کشور احیا کند. روسیه آمریکا را متهم می‌کند که در تنف، دیرالزور، رقه و حسکه در شرق سوریه دارای پایگاه‌های نظامی و آموزشی است که در آنها علاوه بر تعلیم شبه‌نظامیان کرد و عرب در مقابله با داعش، آموزش مخالفان مسلح دولت اسد هم جریان دارد.

منبع: 
سایت دویجه وله فارسی
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: