بسطِ عزتِ بین المللی

تنش در روابط ایران و اردن: اردن سفیر خود را از تهران فراخواند

- یک مقام دولتی اردن گفته این تصمیم به دلیل موضع اردن در مورد دخالت‎های جمهوری اسلامی در منطقه گرفته شده است.

دولت اردن عبدالله سلیمان ابو رمان سفیر خود را در تهران فراخوانده است. یک مقام دولتی در این کشور گفته امنیت عربستان، بخشی از امنیت ماست.

شبکه العربیه روز جمعه، ۲۵ خرداد، با اشاره به اینکه دولت اردن فرد دیگری را به جای سفیر خود معرفی نکرده به نقل از پایگاه خبری عمون اردن نوشته با پیشنهاد شورای وزیران و موافقت اداره عالی پادشاهی، ابو رمان از سفارت اردن در جمهوری اسلامی ایران به پایتخت فراخوانده شده است.

یک منبع دولتی در اردن به العربیه گفته «قصدی برای معرفی سفیر جدید در ایران نداریم و این تصمیم به دلیل موضع اردن در مورد دخالت‎های جمهوری اسلامی در منطقه گرفته شده است.» او تاکید کرده «امنیت و ثبات عربستان امنیت ماست» و این کشور بر عمق روابط خود با کشورهای عربی و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکید می‌کند.

در واپسین روزهای اردیبهشت‌ماه در جریان سفر حسن روحانی به استانبول برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، او در سالن محل کنفرانس با ملک عبدالله پادشاه اردن روب‏رو شد و با یکدیگر دوستانه دست دادند. در همین ارتباط روزنامه رای‌الیوم لندن در گزارشی به دست دادن روحانی و ملک عبدالله پرداخته و نوشته است اینکه آنها در برابر دوربین رسانه‎ها دیدار کرده‌اند از دید ناظران پیامی سیاسی از سوی اردن است مبنی بر اینکه توسعه روابط با ایران همچنان از گزینه های فراروی اردن است به ویژه اگر عربستان سعودی که متحد اَمّان است همچنان نیازها را نادیده بگیرد.

رای الیوم حتی مدعی شد که «محافل نزدیک به عاطف طراونه رییس پارلمان اردن، بیش از هر کس دیگر از این موضوع خوشحال هستند زیرا او قول داده از طریق پارلمان زمینه ایجاد روابط با ایران را مهیا کند.»

دوشنبه، هفتم خرداد، روزنامه ایلاف چاپ عربستان از دیدار محرمانه‌ با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران به همراه مجتبی فردوسی‎پور سفیر جمهوری اسلامی در اَمّان و همچنین مقامات اسراییلی با حضور معاون رییس موساد سازمان اطلاعات اسراییل خبر داد و ادعا کرد اردن بین آنها بر سر درگیری‎ها در سوریه میانجیگری می‌کند.

 

منبع: 
کیهان لندن
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: