الویت موشک است

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع گفت: "اولویت اول ما توان موشکی است. ما موشک‌هایمان را بر مبنای تهدیدات و کارهای دشمنان برای ایجاد بازدارندگی و پاسخ به دشمن ارتقا می‌بخشیم".

چند روز مانده به "روز صنعت دفاعی" (٣١مرداد)، سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در یک برنامۀ تلویزیونی که شنبه شب – ٢٧ مرداد/١٨ اوت – پخش شد، بر خودکفایی ایران در زمینۀ صنایع دفاعی تأکید کرد و توضیح داد که تجربۀ جنگ با عراق و همچنین تهدیدات دائمی (آمریکا و اسرائیل) مبنی بر این که "همه گزینه‌ها روی میز است"، به ایران آموخته است که روی پای خود بایستد.
امیر حاتمی، لیبی در زمان سرهنگ قذافی و سرنوشت وی را مثال زد و گفت: "دشمن با لیبی مذاکره کرد. لیبیایی‌ها نیز همه چیز را بار کشتی زدند و تحویل دادند اما اکنون این کشور چه وضعیتی دارد؟" او افزود: "عقل، علم و تاریخ حکم می‌کند که قدرت دفاعی خود را ارتقا دهیم چرا که دشمنان به‌دنبال خلع سلاح ما هستند".

وزیر دفاع گفت: "اولویت اول ما توان موشکی است. ما موشک‌هایمان را بر مبنای تهدیدات و کارهای دشمنان برای ایجاد بازدارندگی و پاسخ به دشمن ارتقا می‌بخشیم".

قرار است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز ٣١ مرداد ظرفیت‌های خود را به نمایش بگذارند. حاتمی گفت که در این روز، "یک هواپیمای جنگنده و پشتیبانی نزدیک" که به تازگی ساخته شده، به پرواز در خواهد آمد.

وزیر دفاع در عین حال گوشزد کرد که "منابع‌ ما محدود است و بنایمان بر این بوده که با کمترین هزینه امنیت را برقرار کنیم... ما باید از امنیت و صلح محافظت کنیم و از جنگ هم دوری کنیم که لازمه آن قدرت است".

 امیر حاتمی توضیح داد که صنایع دفاعی ایران به تجربه آموخته است که به نیازهای واقع کشور پاسخ گوید. او گفت: "فرمانده در میدان نیازی را حس می‌کند، آن را تعریف می‌کند و به صنعت دفاعی منتقل می‌سازد، سپس آن را به دفتر طراحی ارائه می‌دهیم تا تبدیل به محصول شود. هرچه این دوره کوتاه‌تر شود، توان‌مان افزایش یافته است".

وزیر دفاع افزود: "وقتی از صنایع دفاعی سخن می‌گوییم، فقط شامل صنایع وزارت دفاع نیست، بلکه حدود ۵ هزار شرکت خصوصی را هم که با ما همکاری دارند شامل می‌شود. این شرکت‌ها شامل شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک است. این شرکت‌ها دفاعی نیستند و به‌دلیل ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و دانشی که دارند، با ما همکاری می‌کنند".

او همچنین در بارۀ همکاری وزارت دفاع با دانشگاه‌ها گفت: "مهمترین حوزه‌ای که خوب به ما کمک می‌کند، دانشگاه است. حدود ٨ هزار پروژه دانشگاهی به‌صورت زنده در وزارت دفاع در حال استفاده است".

 

Related image

منبع: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: