آیاعربستان و آمریکا منافع مشترک ژئوپولیتک در سوریه، عراق، یمن و ایران دارند؟

ایا سیاست های خارجی عادل الجبیر شکست خورد؟

عادل الجبیر: «از نظر ما سیاست‌های دولت ترامپ هماهنگ و روشن هستند. می‌خواهد نقش آمریکا را در جهان احیا کند، ما از این رویکرد استقبال می‌کنیم. می‌خواهد داعش را شکست دهد، کاملا. می‌خواهد ایران را مهار کند، …. کاملا (استقبال می‌کنیم).» آیا براستی امریکا می خواهد ویا می تواند که داعش را شکست دهد؟ برنامه های استراتزیک و سیاست های ترامپ در مورد خاورمیانه نا روشن است .ترامپ می گفت «برجام» را پاره می کند ولی اکنون مخالفتی با آن نداردواگر خامنه ای قدری سر کیسه ضد امریکایی اش را شل نماید

 امکان  و زمینه های توافق های بیشتر بین ایران و امریکا وجودخواهد داشت. امریکا نمی تواند همزمان هم با داعش و هم با هلال شیعه  به جنگد .

از سوی دیگر، واقعیت این است که 15 نفر از 19 تروریست 11 سپتامبر از شهروندان سعودی بودند .القاعده در دامن اسلام وهابی_ سلفی رشد و پرورش یافته است . هم اکنون داعش و دیگر  تروریست هایی که در اروپا و امریکا علیه منافع  غرب دست به عملیات انتحاری میزنند جملگی  سنی و دست پرورده مکتب اسلام  سلفی هستند.مراکز اسلام سنی  در غرب که در آن داعش و دیگر گروههای افراطی سنی   دست به عضو گیری می زنند، جملگی از سوی عربستان و قطری ها تامین مالی می شوند.

مساجد شیعه که  عموما به نام مسجد امام علی نامیده می شوند ؛ بطور مستقیم از سوی خامنه ای رهبری می شوند ؛ این مساجد تا کنون خطری جدی علیه منافع غرب نداشته است. بعبارت دیگر هیج شیعه مذهبی در عملیات انتحاری ضد منافع غربی ها دست نداشته است . شیعه ها در یمن ، سوریه ، ولبنان  در حالت تدافعی  بسر می برند و از نگاه سرویس های امنیتی غرب خطر بالفعل  در غرب محسوب نمی وند.(عملیات سری سازمان های  جاسوسی ایران، تنها در کشتن مخالفین ایران  فعال بوده اند که آنهم پس از ماجرای میکونوس ، حداقل در حوزه کشورهای غربی متوقف شده است. این مراکز تنها به جمع آوری اطلاعات بسنده می کنند)

طبیعی است که امریکا نمی تواند همزمان با  سه مرکز سیاسی _  اسلامی یعنی داعش ، جمهوری اسلامی و عربستان  درگیر شود . ترامپ احتمالا با روسیه و ایران بر سر زدن داعش باهم به توافق می رسند. سیاست خارجی عادل الجبیر  در منطقه شکست خورده است  او می گوید« در خصوص مذاکرات صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان گفته است که این مذاکرات ارزش آزمودن را دارد، ولی نباید جریان‌های میانه رو مخالف حکومت سوریه از این مذاکرات کنار گذاشته شوند.» بعبارت دیگر وزیر امور خارجه عربستان به ابتکار صلحی گردن گذاشته است که امریکا در آن چندان نقشی ندارد . او همان راهی را می رود که رجب طیب اردوغان پس از کودتای اخیر ترکیه در پیش گرفته است.

به گزارش رویترز، عادل الجبیر که در پاریس با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت، «ما نسبت به دولت آینده (آمریکا) خوشبین هستیم و منتظر هستیم تا درهمه حوزه‌هایی که نگرانی مشترک داریم با یکدیگر همکاری کنیم.» بنظر این بخش از صحبت های الجبیر بیشتر مصرف دیپلماتیک دارد و هم اکنون صحبت از کنار گذاشتن الجیبر از سمت وزیرخارجه عربستان می رود.

 عادل الجبیر گفته است، عربستان و آمریکا منافع مشترک ژئوپولیتک در سوریه، عراق، یمن و ایران دارند. وی اضافه کرده است دو کشور همچنین در حوزه‌های مالی و انرژی منافع مشترک دارند. ایشان تعریفی از «منافع مشترک ژئوپولیتک» ارائه نمی کنند .اوضاع خاورمیانه بشدت بحرانی و غیر قابل پیش بینی است .هم اکنون محور روسیه ، ترکیه و ایران حرف اول را در بحران سوریه می زنند ؛ امریکا و اروپا عملا به حاشیه رانده شده اند چه برسد به عربستان که فعلا  در باتلاق یمن  گیر کرده است. 

 جیمی مک گلدریک هماهنگ کننده کمک های انساندوستانه سازمان ملل در یمن گفت« بیش از ۱۰ هزار نفر است که در این مناقشه کشته شده اند و تقریبا ۴۰ هزار نفر هم زخمی شده اند.۷ میلیون نفر هستند که نمی دانند وعده بعدی غذایشان را باید از کجا تهیه کنند »

وزیر امور خارجه عربستان تصریح کرده است: اهدافی که ما می‌خواهیم محقق شوند، اهداف مشترکی هستند. شاید ما اختلافات احتمالی بر سر چگونگی دستیابی به این اهداف با یکدیگر داشته باشیم، اما ما بر سر آنچه که با انجام شود یا نشود با یکدیگر اختلاف نداریم.

 شایان ذکر است که ایران و عربستان در کشورهایی مانند یمن، بحرین، سوریه، عراق و مصر با حمایت از گرو‌ه‌ها و گرایش‌های مخالف هم درگیری مناقشه‌ای نیابتی شده‌اند. دست‌کم در دوکشور از این مجموعه (سوریه و یمن) مناقشات داخلی و کشاکش‌های منطقه‌ای به صورت جنگی تمام‌عیار درآمده است.

منبع: 

ویژه ایران گلوبال

بخش: 

انتشار از: 

دیدگاه‌ها

نظر: 

همه دوستان کامنت‌های زیر این مقاله را به خوانند، ببینید تحلیل کی‌‌ها از تحولات روز، انتخاب ترامپ، تنش تیم ترامپ با ایران، نزدیکی‌ ترامپ به قطب سنی و تضعیف "" حلال شیعه شاهنامه خوانان "" با رویداد‌های امروز، هماهنگی دارد.

نظر: 

اشاره کردم که "" مرکز ثقل استراتژیک "" در دوران جنگ سرد و بعد از جنگ سرد "" دریای سیاه و آسیای مرکزی "" بوده که از دکترین زیبیگنیف برژینسکی و هنری کیسینگر مبنی بر " قلب سرزمین و کسی‌ که دریای سیاه و آسیای مرکزی را کنترل کند تمام دنیا را کنترل خواهد کرد "" نشأت می‌‌گیرد. با ترامپ، چتر حمایت "" نظامی / اقتصادی / امنیتی "" آمریکا نسبت به اروپا، دچار آسیب خواهد شد و اروپا باید امنیت خود را پیرامون تحولات "" دریای سیاه "" و پیشروی روسیه متمرکز کند. درست بدین جهت، پوتین کریمه را به خاک روسیه الحاق کرد و "" کودتای نافرجام در ترکیه، با هشدار روسیه "" شکست خورد. اینک اروپا باید به "" ترمیم روابط خود با ترکیه "" بپردازد. در نبود آمریکا در پشت جبهه اروپا مقابل روسیه گسترش گرا، اروپا بی‌ پناه آن "" luxury ناز و نعمت "" را ندارد با مدیا خود، شب و روز بر علیه ترکیه، لجن پراکنی کند و جناب اقبال اقبالی

نظر: 

گمان کنم منظور جناب yaradiciliq این باشد :
جناب توکلی، خاورمیانه هیچوقت ( مرکز ) ثقل استراتژیک نبوده در تدوین استراتژی بلند مدت آمریکا، "" دریای سیاه و آسیای مرکزی حکم ( مرکز ) ثقل استراتژیک "" را داشته، پوتین با اهلاه ( الحاق ) کریمه به خاک روسیه، "" ( مرکز ) ثقل استراتژیک را، از دریای سیاه، به مدیترانه "" هل داد. کودتای نافرجام در ترکیه، تلاشی برای برگرداندن "" ( مرکز ) ثقل استراتژیک به دریای سیاه بود ""، برخلاف نوشته شما، ترکیه از ناتو خاصت ( خواست ) بر علیه داعش، دست به اقدام نظامی مشترک بزنند، ولی‌ اوباما بی‌ عرضه‌، در فکر " تشکیل حلال (هلال ) شیعه شاهنامه خوانان " بود. ترکیه به آمریکا اجئزه ( اجازه ) نداد از طریق این کشور، به عراق حمله کرده، صدام را سرنگون کنند، جناب توکلی، از انشائ ( انشاء ) نویسی دست بردارید و لٔپ مطلب را بیان کنید. از هول هلیم یا ترجمه ترکی به فارسی ؟

نظر: 

کسی تا حال دیده که کامنتهای اسامه مجددی بدون توهین به ترکها بوده باشد؟ البته از یک پان فارس بعید است یکبار هم که شده کامنت بدون توهین باشد. توهین در فرهنگ این ها است. همان طوریکه آقای خامنه ای حین زائیده شدن یا علی یا علی می گفته , این ها هم حین تولد توهین های رکیک را جیغ میکشد.

نظر: 

داریم.............. م بحث یا این جماعت هیچگاه فایده ای ندارد
توجه کنید"خاورمیانه هیچوقت ثقل استراتژیک نبوده"دریای سیاه و آسیای مرکزی حکم ثقل استراتژیک داشته"
به چه دلیل:
به دلیل اهمیت استراتژیک ترکمنستان و رهبر تورکمن باشی ان که دست کره شمالی را از پشت بسته
به دلیل اهمیت ازبکستان و پیشرفت های شگرفت علمی ان
به دلیل اهمیت فوق استراتژیک بیابان های بی اب و علف و سوز و سرمای قزاقستان
به دلیل توان نظامی قرقیزستان
کشور هایی که همین حالا هم رسما مستعمره روسیه و حیات خلوت روسیه محسوب میشوند چه " ثقل استراتژیکی " میتوانند داشته باشند
"یا به دلیل کشف "اب حیات" در دریای سیاه توسط تاتارهای کریمه این دریا همیت استراتژیک پیدا کرده

نظر: 

""" جناب توکلی، خاورمیانه هیچوقت ثقل استراتژیک نبوده """ در تدوین استراتژی بلند مدت آمریکا، "" دریای سیاه و آسیای مرکزی حکم ثقل استراتژیک "" را داشته، پوتین با اهلاه کریمه به خاک روسیه، "" ثقل استراتژیک را، از دریای سیاه، به مدیترانه "" هل داد. کودتای نافرجام در ترکیه، تلاشی برای برگرداندن "" ثقل استراتژیک به دریای سیاه بود ""، برخلاف نوشته شما، ترکیه از ناتو خاصت بر علیه داعش، دست به اقدام نظامی مشترک بزنند، ولی‌ اوباما بی‌ عرضه‌، در فکر " تشکیل حلال شیعه شاهنامه خوانان " بود. ترکیه به آمریکا اجئزه نداد از طریق این کشور، به عراق حمله کرده، صدام را سرنگون کنند، جناب توکلی، از انشائ نویسی دست بردارید و لٔپ مطلب را بیان کنید.

نظر: 

نظريه ارتجاعي وفاشيستي پان فارس را در مورد فلسطين وبخشي ازساكنان اصلي آن يهوديان فلسطيني نيز بيان كرديد!يهوديا ن فلسطيني درمورد سرزمين اجدادي خود سرزمين فلسطين همان اندازه حق وحقوق دارندكه اعراب فلسطيني ! واين امر به رژيم صهيونيستي وفاشيستي اشغالگرربطي نداردآينده فلسطين بايدمشتركا بين اعراب فلسطين ويهوديان فلسطينين حل وفصل شود وشمادنبال نظرات فاشيستي تك ملتي بودن ايران باشيدتا خلقهاي ايران تمام كثافات رژيم فارسي اسلامي راكه مثل شما ازملتي بودن ايران دم ميزند بگنداب خانه ي تاريخ بسپارندآمين!!!شمادنبال رهبر هميشه درحجله مسعودخان كه بهمسر همرزم خود نيز رحم نكرد باشيدآمين يا ربالعالمين!!!

نظر: 

«"به یک نکته اشاره کنم که مبارزه ستودنی سوری ها علیه دیکتاتوری خانواده اسد ، با دخالت کشورهای منطقه به ویؤه کشورهای عربی _که قطره ای دمکراسی در کشورشان جاری نیست و ممالک آنان علیرغم شهرهای مدرن جهان که با پول نفت و بدست غربی ها ساخته شد و برپایه سیستم سوپر ارتجاعی هزاران شاهزاده اداره می شود_از محتوای ازادی خواهی خارج شد . "»
نمونه ای از تحلیل های یک جانبۀ آقای کیانوش توکلی! در اینکه در کشورهای عربی ذره ای دمکراسی وجود ندارد و سیستم سیاسی عربستان سعودی، سوپر ارتجاعی و جنایتکار است هیچ شکی نیست، اما نباید این واقعیت عینی را از یاد برد که اول این آخوندهای حاکم بر ایران بودند که با دخالتهای جنایتکارانۀ خود، مبارزات ستودنی خلق سوریه را از محتوای آزادی خواهی خارج کردند. با کمی بازگشت به گذشته می توان مشاهده کرد که چگونه یاری و کمک رساندن آخوندهای حاکم بر ایران به حکومت بشار اسد در سرکوب فاز -

نظر: 

از یاد نبریم که تیتر مقاله فوق چنین بود:«آیاعربستان و آمریکا منافع مشترک ژئوپولیتک در سوریه، عراق، یمن و ایران دارند؟»
ولی متاسفانه کمتر کسی به این موضوع پرداخته است. امریکا در سال 2012 دکترین دفاعی خود برای قرن 21 اعلام کرد.ز مهم‎ترین نکات مطرح‎شده در راهبرد مذکور، تاکید بر انتقال تمرکز آمریکا از خاورمیانه و خلیج‎فارس به شرق آسیا و خاور دور است. در این گزارش به سقف زمانی پنج سال اشاره شده است اکنون با انتخاب ترامپ بعید است که سیاست دفاعی امریکا تغییر یابد. تلاش ترامپ برای نزدیکی به روسیه ، صرفا بخاطر علاقه شخصی ترامپ به پوتین نیست. بلکه به منظور تشدید شکاف بین روسیه و چین است .(نگاه کنید که پوتین در مقابل اخراج دیپلمات های روس از امریکا ؛ مقابله به مثل نکرد)

نظر: 

ادامه کامنت قبلی ...28_ توافق هسته ای شکست سیاست« ایران هراسی » اسرائیل بود. سیاستی که «ایران»بهانه ای برای فرار اسرائیل از ادامه مذاکرات صلح با فلسطینی ها بود. توافق هسته ای از این نظر شکست بزرگی برای نتان یاهو محسوب می شود .یکی از مشخصات زمان حاضر،سرعت برق آسای تحولات سیاسی به ویژه در مناطق بحرانی جهان است به همین دلیل پیشگویی سیاسی ، غیر واقعی و عمدتا آرزوهای سیاسی شخص تحلیلگر را بازتاب می دهد .در گذشته برخی تحلیل گران سیاسی که با مقامات اطلاعاتی سر و سری داشتند ؛ می توانستند تیتر روزنامه های روز ها ی اتی را حدس بزنند

نظر: 

ادامه کامنت قبلی ... 16_ جنبش ضد استبدادی مردم سوریه ، در خدمت قطع رابطه تهران با حزب الله لبنان بود و این موضوع کاملا بسود اسرائیل بود. 17- خلاح سلاح شمیایی و تضعیف ارتش سوریه در جنگ داخلی ، خیال اسرائیل از سوریه که علیه آشغالگری اسرائیل قرار داشت ؛ آسوده شد.18 -قدرت گیری افراطیون اسلامی در سوریه ، لیبی و عراق و سرانجام ظهور داعش و گسترش عملیات آنان در خاک اروپا و امریکا ؛ غربی ها را به این نتیجه رساند که الترناتیو دمکراتیکی در مقابل بشار اسد وجود ندارد از این رو تصمیم به حفظ ساختار سکولار دولت بشار اسد اما بدون حضور او مورد توافق غرب، روسیه ، ایران و عربستان قرار گرفت.19_

نظر: 

از سال 2000 بدین سو ، 3 رویداد مهم خاورمیانه را در نوردیده است . همچنین در این فاصله قدرت های جهانی و منطقه د دست خوش تغییرات مهمی هم بود از جمله تغییر ثقل استراتژیک در سیاست خارجی آمریکا از «خاورمیانه» به «خاور دور» است. 3 رویداد مهم خاورمیانه عبارتند از :حادثهٔ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاکنون بزرگ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌آید و پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعۀ جهانی به دنبال داشته‌است. گفته می‌شود که حادثۀ ۱۱ سپتامبر، همانند حملهٔ ژاپن به بندر پرل هاربر، تاریخ آمریکا را تغییر داده‌است.ملیت هواپیماربایان را ۱۵ تبعه عربستان سعودی، ۲ تبعه امارات عربی متحده، یک تبعه مصر و یک تبعه لبنان تشکیل می‌داد. تیم عملیاتی حادثه ۱۱ سپتامبر تماماً عرب و عضو سازمان القاعده بودند.

نظر: 

تورکیه در تسخیر شهر الباب عجله ای ندارد. تورکیه در حمله به سوریه به 90 در صد هدف خود رسیده است. حالا شهر باب را هم بگیرد یا نگیرد زیاد مهم نیست چون شهر باب را طوری محاصره کرده که کردها هر گز نخواهند توانست به آنجا نزدیک شوند. نقشه کریدور کردی بدریای مدیترانه کاملا شکست خورده. حالا تورکیه هیج عجله ای ندارد و مرحله به مرحله به حساب کرد های تروریست در آنجا خواهد رسید. موضع تورکیه در سوریه این قدر قوی است , توانست ی پ گ را به کنفرانس آستانا راه ندهد.

نظر: 

قابل توجه جامعه دده قور قودی: ارتش ظفرمند ترکیه در سوریه چنین گیر کرده است در برابر داعش:

https://pbs.twimg.com/media/C2oPfgZXAAMVcRh.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C2pOd7CXEAAb78y.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C2pfHI1XUAEdOXT.jpg

ایا ترکیه با همچین ارتش دلاوری در تصرف حتی یک شهر کوچک الباب حق ندارد از ترس اویزون ایران و روسیه شود

نظر: 

تشابه نگرش عمّه جان با اکثر سیاستمداران ایرانی
عمّه جان که در عمرش به سینما نرفته بود، یک روز از ما خواست که او را به سینما ببریم، بچه های فامیل جمع شدیم و او را به سینما بردیم، از شانس عمّه جان، فیلم بزن بزنی بود، و چند نفر افتاده بودند بجان یکنفر و بقصد کشت او را کتک می زدند، که یک دفعه، وسط فیلم عمّه جان ازجایش بلند شد و گفت، یه آدم با غیرتی اینجا پیدا نمی شه اونها را از هم سوا کنه، بیچاره رو را لت و پارش کردند، عمّه جان را بزور سر جایش نشاندیم و در آنتراکت برایش پرده بودن سینما را توضیح دادیم و اینکه آنچه ما می بینیم تصویری بیش نیست، و ما فقط می توانیم تماشگر باشیم و حتی آپاراتچی سینما هم نمی تواند چیزی را عوض کند، سناریو فیلم نوشته شده و کارگردان هم بکمک هنرپیشه های فاقد اراده شخصی این فیلم را ساخته اند، سیاستمداران ما هم مثل عمّه جان بدون اینکه روحشان از

نظر: 

بدین منظور، مقدمات تشکیل قطب اورینتال """ چین، روسیه، پاکستان و ترکیه """ شروع شده است، چین همین هفته، ۴۰ چهل درصد سهام بورس پاکستان را خرید، جدا از اینکه، اتصال چین به پاکستان و بندر گوادر در بلوچستان پاکستان، با سرمایگذاری بیلیون‌ها دلار، شروع شده، همزمان، روسیه با خط لوله گاز "" نوار / جریان ترک "" همکاریهای استراتژیکی / اقتصادی را با ترکیه، گسترش داده است. رژیم شاهنامه خوان ایران، میتوانست با پیوستن به "" کوریدور جنوبی و تاناپ "" خطوط لوله گاز آزربایجان، با همکاری با " آزربایجان، ترکیه " بازار گاز اروپا را، از دست روس‌ها خارج کند، ولی‌ اولویت را به سیاست "" تخریب و نفوذ "" در عراق / سوریه / یمن / لبنان / تروریست‌های کمونیست پ ک ک داد. در دنیائی که اقتصاد و " بقا اقتصادی " تبدیل به اولویت تمام دنیا شده، رژیم شاهنامه خوان ایران، همه فرصت‌ها را، سوزاند.

نظر: 

اما تورکیه:
مقامات ترکیه به خاطر شرایط اقتصادی که این کشور دارد، مجبور شده اند تا مواضع خاص خود در سیاست خارجی را تغییر دهند.
در جریان سوریه پس از 6 سال رجز خوانی هایی تورکانه زمانی که ارتش ترکیه در گرفتن یک شهر از دست داعش توان حیرت انگیز خوداش را نشان داد و مانند خر در گل گیر کرد تازه زمامداران الاغ این کشور فهمیدنند که پرداخت هزینه جنگ که تا این زمان توسط قطر و عربستان تامین میشد از توان اقتصاد انها خارج است

نظر: 

اولویت های امریکا در دولت ترامپ کدام خواهد بود:
1) گفتمان «قدرت محور» مانند دولت ریگان و جانسون

2) گفتمان «اقتصاد محور» مانند دولت کلینتون

3) گفتمان «حقوق بشر» مانند دولت کارتر و اوباما

4) گفتمان «امنیت محور» مانند دولت بوش پسر

نظر: 

چیزی را فراموش کردام بنویسم:
کسانی که با " قزل کیانوش توکلی لی" گفتگو میکنند و خیال مباحثه دارند توجه داشته باشند که ایشان از ایران اطلاعات شان به اندازه همان سالی که فرار فرمودند است و در همان تاریخ متوقف مانده باید این نکته را در مباحثات تان منظور کنید که خطای محاسبه هم حساب شده باشد
ایشان الان در شهر سابق محل زندگی اش هم گم میشود

نظر: 

دوستان ما واقعا داریم خودمان را گول میزنیم با یک جامعه خیالاتی طرف شدیم
توجه کنید:
. اگر شاهنامه خوانان، دست کم از ارمنستان، در جنگ با آزربایجان، حمایت نمی‌کردند"
الان چی شده:
ایران با ابر قدرت شرق یعنی عاذربایجان مفلوک درافتاده
عاذربایجان همان بلایی را که سر ارمنستان اورده سر ایران هم خواهد اورد(وای بترسید)
عاذربایجان ایران را تحریم تجاری و بانکی خواهد کرد
عاظربایجان قطنامه شورای امنیت علیه ایران صادر خواهد کرد
150 ملیون تورک ایران پس از پس گرفتن زمین و شهرهایشان از کوردها در عاذربایجان غربی و بیرون کردن تالشی ها از اردبیل بقیه جمعیت ایران را هم تورک میکنند
بهتره بروید به جای این تحلیل هایی تورکانه یک ازمایش خون بدهید چون احتمالا در خون تان ماده مخدری وجود دارد که کراک و هرویین پیش اش لنگ انداخته

نظر: 

جناب توکلی گرامی‌، اشکال دید شما این است چنان به امور داخل ایران متمرکز می‌‌شوید که " قادر به دیدن تحولات ژئوپلوتیکی در سطحی کلان و منطقه‌ای نمی‌‌شودید " به فرض شما میدانید که ترکیه سیاست خود را پیرامون سوریه تغییر خواهد داد ولی‌ قادر به دیدن "" تشکیل یک قطب جدید منطقه‌ای "" که شامل " چین، روسیه، پاکستان و ترکیه " خواهد شد نمی‌‌شوید، این قطب باید دنیای سنی را کنار خود داشته باشد و بدین منظور باز "" هلال شیعه شاهنامه خوانان "" باید از میان برداشته شود، کسی‌ که صلح را به سوریه برگرداند و منطقه را از تخریبات هلال شیعه پاکسازی کند. با این اوصاف، می‌بینید که پیشبرد هر دو قطب " ترامپ و غرب " و " قطب ارینتال " چین، روسیه، پاکستان، ترکیه " در از میان برداشتن هلال شیعه شاهنامه خوانی خواهد بود. اگر شاهنامه خوانان، دست کم از ارمنستان، در جنگ با آزربایجان، حمایت نمی‌کردند، شاید تحولات، طور دیگری رقم م

نظر: 

جناب yaradiciliq گرامی همه جا صحبت از «هلال شیعه شاهنامه خوان» می کند بگونه ای که انگار هر کسی که رهبرش اردوغون نباشد و در عین حال خود را شهروند ایران به نامد از نظر ایشان « فارس شاهنامه خوان» معرفی می شوند. برای yaradiciliq خامنه ای و کیانوش توکلی یکی هستند. در رد این ادعا بایستی گفت بنده مازندرانی زبان فارسی را در مدرسه فراگرفتم وهر گز هم شاهنامه نخوانده ام . از سوی دیگر مردمان ایران، تباری غیر« فارس» دارند و به سختی می شود صحبت از« ملت فارس» گفت ، انچنان که از ملت کرد، ملت ترک وملت بلوچ می توان سخن گفت . درهم تنیدگی جامعه ایران بگونه ای است از سلطه زبان فارسی می توان سخن گفت نه «ملت فارس» و اینکه به زبانهای دیگر از جمله زبان ترکی فرصت یاد گیری درمدارس داده نشده است وجا دارد در کنار زبان فارسی به عنوان زبان رسمی ایران شناخته شود .2- اما در مورد«هلال شیعه شاهنامه خوانی»

نظر: 

یوشکا فیشر، وزیر خارجه پیشین آلمان، درباره اوضاع نابسامان جهان می‎نویسد: «جهان دوقطبی جنگ سرد به تاریخ پیوسته است و جورج دبلیو بوش، دوران کوتاه تنها ابرقدرت بودن آمریکا را از دست داد. جهانی شدن اقتصاد تاکنون نتوانسته چارچوبی برای حکمرانی جهانی به‎وجود بیاورد. شاید ما در میانه فرایندی پُرهرج‎ومرج هستیم که قرار است به یک نظم جدید بین‎المللی منجر شود یا به احتمال زیاد، فقط در ابتدای این فرایند هستیم.»

نظر: 

اگر بشار اسد بر سر کار بماند و وضعیت سوریە آرام شود و کشور سوریە باز سازی شود ،،، بشار اسد اگر بە هم زیستی مسالمت آمیز با تورکیە تن دهد اینچنین سوریە و بشار اسد و کشوری از مزخرفترین و بی بنیترین بی پایەترین کسور دنیا خواهد بود مگر میشود تورکیە 6 سال بر علیە سوریە و خود بشار اسد توطئە کند کشور تورکیە بە پایگاه جبهەالنصرە ، داعش ، احرار شام و تمام آدم خوڕهای فاشیست اسلامی بر علیە سوریە و بشار تبدیل شود کشور تورکیە کشور سوریە را بە ویرانی بکشاند و در نهایت تورکیە انتظار داشتە باشد بشار بر سر کار بماند و چشم بر تمام این مصائیبی کە تورکیە بە سوریە تحمیل کردە چشم پوشی کند سوریە و بشار دنبال تثبیت موقعیت خود هستند تورکیە مطمئن باشد با قرار گرفتن در مسیر بازسازی همان بلائی کە تورکیە بر سر سوریە آورد این بار سوریە بر سر تورکیە خواهد آورد این بازی است کە تورکیە نمتواند از آن جان

نظر: 

معاون نخست وزیر ترکیه از تغییر مواضع این کشور در برابر بشار اسد خبر داد. محمد شیمشک در اجلاس داووس در سوئیس گفت گرچه بشار اسد مسئول جنگ و خونریزی در سوریه است، ولی باید مصلحت‌ها را در نظر گرفت.اما بر اساس اظهارات محمد شیمشک، معاون نخست وزیر ترکیه، وضعیت تغییری بنیادین کرده و دنبال کردن چنین سیاستی عملی نیست.
ترکیه تا کنون خواستار رفتن اسد بود و معتقد بود تنها با رفتن اسد امکان استقرار صلح در سوریه فراهم می‌شود. اما حال در هماهنگی و همراهی با روسیه، ترکیه به یکی از عوامل موثر در مذاکرات صلح آستانه بدل شده است. مذاکراتی که هفته آینده آغاز خواهد شد

نظر: 

اسامه مجددی عزیز شما مرتبا به اشکال مختلف مشغول تخریب ترکها و نویسندگان و کامنت گذاران ترک هستید ، فقط بجرم اینکه ما از نژاد پاک آریایی نیستیم سایت ایرانگلوبال هم بخاطر ایجاد محیط دمکراتیک دست و بال شما را باز گذاشته و شما هم تا جایی که می توانید با کامنت های تکراری کوپی پیس همانندآقای بهمن موحدی(بامدادان) مرتبا در کامنت گذاری تشتت ایجاد می کنید متاسفانه شما دو نفر و آقای تبریزی عملا سایت رغ به قهقرا کشیده اید ، البته بخاطر ایجاد تنوع تصنعی از جانب شما برای ایجاد زمینه بیشتر و بستر مباحثه تحمل شما ها زیاد هم سخت نیست.

نظر: 

عربستان منافع مشترکی با امریکا ندارد . عربستان یک نوچه امریکا در منطقه است فقط می تواند بلی قربان بکوید وزیر عربستان می خواهد اعتبار عربستان را با امریکا یکی نشان دهد. عربستان منتظر دستورات ترامپ است نه منتطر مذاکره در باره مسایل منطقه .. و به این می گویند ما با امریکا منافع مشترک داریم تا شرمنده مردم خود و منطقه نشوند .
و گرنه امریکا برای دستشویی رفتن هم با عربستان مشورت نمی کند . ای کاش خبرنگار از وزیر عربستان می پرسید چند تا از این منافع مشترک عربستان و امریکا نام ببرید. اما اینکه می گوئید امریکا نمی تواند همزمان با داعش و در چند جبهه بجنگد. اولا من متاسفم تا حالا شما متوجه نشده ای که داعش فقط یک اسم است و بعضی کشور ها کارهای خود را با این اسم انجام می دهند.
دوم امریکا نه برای خاک خودش می جنگد نه برای مذهب می جنگد و نه برای ناموس می جنگد و نه برای عدالت و دمکراسی می جنگد.

نظر: 

یارادیق سنی، بهتر است به فکر آن سنی ازبک باشد که در ترکیه 36 سنی ترک دیگر را ترور کرد .
این بلندگوی مزدور ترکیه در این سایت ایرانی علیه فارس تنفر پخش میکند.

نظر: 

"" چرا اگر ترامپ هلال شیعه شاهنامه خوانی را نابود نکند پوتین این وظیفه را به عهده خواهد گرفت؟ """ قحطی تحلیل در مدیا شاهنامه خوانان، حد و مرزی ندارد، یک عمر نفت صادر کرده اید، شعر خوانده اید، و برای غیر فارس‌های ‌ایرانی، جوک ساخته اید، تهلیلگرانتان، ....

نظر: 

عقده ای بودن یعنی توان ندانستن اهمیت استراتژیک یک کشور از نظر بزرگترین ابرقدرت جهان به لیست رسمی این دولت نگاه کنید جایگاه ایران را ببینید
مهار چین ۲- مهار روسیه ۳- مهار هلال شیعه شاهنامه خوانی
ایران در کنار چین و روسیه
ترکیه اصولا خوداش همیشه فضله ای چسبیده به ..امریکا در منطقه بیش نبوده
با نا ارامی پاکستان هجوم به بندر چابهار ایران برای سرمایه گذاری و دسترس به اسیای مرکزی و روسیه از طریق ایران افزایش خواهد داشت چون در جهان امروز امنیت اولویت سرمایه گذاری است که ایران هم از طریق نظامی وهم از تغیر بافت جمعیتی ان را تامین کرده است و سرمایه گذاری با "بدهی" که سرمایه و دارایی را در نظام ترکیه باباتیلاری به وجود اورده فرق میکند ترکیه امروز 700 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد عاظربایجان هم از جرگه عقب نمانده و مشغول به وجود اوردن دارایی با افزایش بدهی های خوداش است

نظر: 

yaradiciliq
ترکیه در حال تجزیه شدن با رشد اقتصادی رو به منفی و جمهوری عاظربایجان با رشد واترقیده منفی دو و نیم درصد که درگیر یک جنگ هم هست با ترکیب قومی ناپایدار به زودی هر دو جهنمی خواهند شد که سوریه را سه ضربه کنند به زودی هر دو این کشور در اتش جنگ داخلی خواهند سوخت و نابودیشان حتمی است

نظر: 

با این تفاصیل، روز‌های سختی در انتظار ایران است، پیشنهاد من این است که هر چه زودتر، خودتان را به ترکیه برسانید، ایران دیگر جای زندگی‌ نیست، اینک در خواهید یافت چرا می‌‌گفتم "" اگر ۱.۵ میلیون بنگلادش میتوانند برای کار، به مالزی بروند، دست کم چندین میلیون ‌ایرانی از هر ملیّت و زبانی‌، در صورت قحطی در جامعه شاهنامه خوان، میتوانند به ترکیه بروند. تروریست‌های کمونیست پ ک ک نیز، سرنوشتی مشابه رژیم شاهنامه خوان ایران خواهند داشت، با این واقعیت نیز باید کنار بیایند که دنیای ترک، نخواهد گذاشت تروریست‌های کمونیست پ ک ک و مافیای سپاه، کاروان تجارت تریاک را، از کوه‌های افغانستان، تا کوه‌های قندیل، به راه بیندازند. الودأ ایران، همزمان، ترکیه و آزربایجان، باید برای تثبیت اقتصاد یونان، سرمایگذاری در یونان را، افزایش دهند و در شرایط مساعد، همه به آزربایجان جنوبی و سرمایگذاری در این خطّه، وارد شویم.

نظر: 

اصول سیاست من در دوران ریاستم اینست:
من مثل آن آمریکایی(اگر بشود آمریکایی گفت) نیجریه ای الاصل علاقه ای به میکرون و شو های تبلیغاتی ندارم. من حرف نمی زنم عمل می کنم.من مثل ایرانی ها برای خودم جن گیر استخدام نخواهم کرد . من رمال و جادوگر در کابینه ام نخواهم داشت. من چاه جمکران ندارم. عکس من را کسی در ماه ندیده است و نخواهد دید.من نمی گویم این کار را انجام می دهم یا آن کار را انجام می دهم . من هر چه که درست است را بدون قیل و قال انجام می دهم.

نظر: 

"" اولویت‌های ترامپ و جایگاه ایران "" ۱- مهار چین ۲- مهار روسیه ۳- مهار هلال شیعه شاهنامه خوانی "" واقعیتی که حتی به مخیلهٔ تحلیلگران شاهنامه خوان، خطور نکرده "" آیا نابودی هلال شیعه شاهنامه خوانی و بی‌ ثباتی ایران،"""" پاکستان""""، همسایه شرقی‌ ایران را نیز، دچار بی‌ ثباتی خواهد کرد و ترامپ بدین شکل، نفوذ چین از راه پاکستان و "" بندر گوادر "" در بلوچستان پاکستان را، مختل خواهد کرد؟ یعنی‌ با نابودی هلال شیعه شاهنامه خوانی، ترامپ، با یک سنگ، ۳ هدف را خواهد زد. جناب توکلی، تصور می‌کنید منافع مشترک ژئوپلتیکی آمریکا و عربستان چگونه شکل خواهند گرفت؟

نظر: 

عربستان در چه حال و روزی است :
محمد بن سلمان که باني طرح بلندپروازانه ي توسعه به نام «روياي٢٠٣٠» است که در آوريل ٢٠١٦ آغاز شده و هدفش گويا تحول اقتصادي بر پايه برنامه اي ست
درحالي که اين برنامه که براي مقابله با سقوط بهاي نفت طرح شده، موجب افزايش فاحش قيمت ها شده است (از جمله قيمت آب و برق)، کاهش قدرت خريد اقشار متوسط (با کاهش بي سابقه دستمزدها و پاداش کارمندان؛ و نخستين رده اي که تا ٥٠ درصد از درآمدشان را از دست داده اند، دانشگاهيان و نظاميان هستند). در سال ٢٠١٦، اقتصاد با نخستين رکود پس از سال ٢٠٠٩ روبرو شد و کسري بودجه از مرز ٨٥ ميليارد دلار گذشت. به موجب بودجه جديد،

نظر: 

توجه کنید یک تاجیک همه این زبان ها را بلد هست جز زبان فارسی که زبان مادری اش است چرا چون برادران اازبک جماعت باباتیلاری که نمیشه تروریست باشند که عبدالرشید دوستم هم رهبر ازبک های افغانستان نیست
"کشف کرده اند تاجیک :
:به زبان‌های روسی، عربی، چین و ترکی مسلط است"

نظر: 

"" چرا قدرت گیری روسیه و بی‌ ثباتی اروپا حکم بوسه مرگ برای خاورمیانه است؟ "" اقتصاد روسیه، به صادرات نفت و گاز وابسته است، اگر اروپا دستخوش بی‌ ثباتی شود، تقاضا برای نفت و گاز کاهش خواهد یافت و "" اقتصاد خاورمیانه که به صادرات نفت و گاز وابسته است "" فرو خواهد پاشید، روسیه نیز تمام توان خود را به کار خواهد گرفت تا با امتداد ویرانی خاورمیانه، بازار محدود نفت و گاز را، در اختیار خود داشته باشد. "" این فقط دیدگاه پوسیدهٔ کمونیستی است که پیروزی را، در بی‌ ثباتی، می‌‌جوید "" به همین جهت، در افکار پوسیدهٔ کمونیستی، ضدّ ترکیه و ضدّ ترک بودن ، تبدیل به فتوای لنین و استالین شده است. خاورمیانه باید "" جنگ جدیدی را بر علیه کمونیست‌ها و تروریست‌های کمونیست پ ک ک "" شروع کند و "" تقویت طبقه متوسط "" به عنوان تنها چاره "" بقا جوامع خاورمیانه‌ای "" مطرح شود و در اولویت قرار گیرد.

نظر: 

کیانوش عزیز ، عقب مانده بودن و یا نگهداشته شدن خاورمیانه بیشتر از خود مردم خاورمیانه، دود عقب ماندگیش به چشم آمریکا و اروپا می رود، امروز بیشتر تسریع تکامل در این جوامع بیشتر مد نظر آنهاست تا نظریات سنتی منفی نگرانه امپریالیزم خونخوار، داعش همانند باکتری های تصفیه خانه های فاضلاب ، بعد خوردن فضولات ، خودش نیز از بین می رود و رسوب میکند و در نتیجه فاضلاب به دو بخش کاملا بی ضرر و بی بو تقسیم می شود آب و کود نگرش من به سیاست آمریکا و اروپا بیشتر اپتمیستیک است ، و چون سیایت همانند قیچی خیاطی می ماند و در لحظه بریدن طبیعا افرادی در جامعه آسیب می بینند، ولی خاورمیانه در جهت تکامل با شتاب اولیه آمریکا و اروپا در جهت مثبتی خواهد بود،

نظر: 

آتاش عزیز و گرامی‌، شما همیشه به مراکز ثبات نیاز دارید، خاورمیانه هم اکنون بی‌ ثبات است، اگر اروپا نیز وارد بی‌ ثباتی شود بحران از ۲ سؤ همین مردم خاورمیانه را تهدید خواهد کرد. ۱- مردم خاورمیانه مخصوصا ملیّت‌های ‌ایرانی، جائی برای فرار نخواهند داشت. ۲- قدرت گیری روسیه، شما از کدام کشور‌های مثلمان دم می‌‌زنید؟ رژیم شاهنامه خوان ایران، در ۲۵ سال گذشته، از ارمنستان حمایت کرده است، در حالیکه دست کم میتوانست بیطرف بماند. همین رژیم ایران و شاهنامه خوان‌های کمونیست، از تروریست‌های کمونیست پ ک ک حمایت میکنند.

نظر: 

کسی حاضر نیست تحلیل ارائه کند، اکثر دوستان یا آرزوهای سیاسی _فکری خود را بجای تحلیل می گذارند ویا آشکارا پروپاگاندا را بجای تحلیل می نشانند

نظر: 

آقای توکلی مثل اینکه شما کامنتی را که گذاشته اید درست نخوانده اید من این پراگراف را از کامنت خود شما گرفتم که ملیت و تبعیت این تروریست درج شده عین نوشته شما « بقیه خبر را از اناتولی بخوانید جناب یوسف .

پنهان کن ادامه نظر
ادامه نظر...:
به گزارش خبرگزاری آناتولی، تیم واحد مبارزه با تروریزم پلیس استانبول پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر پنهان شدن عامل حمله تروریستی در خانه‌ای در منطقه اسن‌یورت (Esenyurt) این شهر عملیاتی را اجرا کردند.
مهاجم کلوپ رینا خود را ابومحمد خراسانی معرفی کرده بود اما نام واقعی او عبدالقادر ماشاریپوف، احتمالا تاجیک اما تبعه ازبکستان است. او متولد ۱۹۸۳ است، به زبان‌های روسی، عربی، چین و ترکی مسلط است، در افغانستان بوده و در آنجا به خوبی آموزش نظامی دیده است.

نظر: 

با سلام . درک بعضی تحلیل ها در بعضی کامنت ها بسیار سخت است !
در صورتی که تمامی اعمال و رفتار جمهوری اسلامی به نفع اروپائی ها و امریکا ئی هاست . درست به ضرر ملل منطقه و به ضرر ملل در ایران هست ، چرا غربی ها باید درصدد از بین بردن آنها یعنی حاکمان ایران باشند ؟؟

امریکا دور از منظقه ی در گیریست و عبر قدرت بلا منازع فعلیست ! چه ابتکاری در پیش دارد معلوم نیست ؟
روسیه بلحاظ سیستم حکومتی بیش از این نخواهد داشت ،یعنی هر زمان در برابر سیستم غرب شکننده است !
ترقی ترکیه در نظامی گری نیست ! ترکیه روش سویس را باید در منطقه انتخاب بکند .
کردها متاسفانه با این جنگ سالاران بی تدبیر آینده ی خوبی ندارند !
اگر چه متلاشی شدن اتحاد اروپا غیر محتمل هست ، اگر متلاشی بشود بنفع کشورهای ماست یعنی بنفع کشورهای اسلامیست ولی در مجموع بضرر بشریت هست.یعنی یک الگوی موفق برای بشریت شکست می خورد!
در نهایت ایران

نظر: 

آقای توکلی گرامی. در جواب سئوالات شما هر کسی دیدگاه خودش را دارد وبنابر این نتیجه واحدی بدست نمی آید. ظاهرا جنا ب عالی سعی میکنید دامن ایران را در این بلبشوری خانمان سوز خاور میانه پاک نگهدارید در حالی که ایران بلبشوری میخواهد.سپاه پاسداران برون مرزی تشکیل داده است, روزی نیست کشتیهای حمل اسلحه قاچاق ایران را در در یا ها ضبط نکنند .ایران تاحال بیش از 2000 پاسدار در سوریه کشته داده.خیلی از سردار سپه ها و دست اندرکاران رده اول جمهوری اسلامی در لیست اینترپول هستند.ماجراجوئی ایران حتی درمیان عتبات هم بهمه معلوم است. اخیرا همکاری ایران با طالبان هم به لو رفته.

نظر: 

اظهار نظر قطعی در باره آینده دنیای دائما در حال تغییر امروز, و اینکه چه خواهد شد نه تنها پیش گویی و غیب گویی نیست بلکه شرح آرزومندی میباشد. شاید یکی دودهه پیش پس از فروپاشی شوروی و فلاکت روسیه در دوران بوریس یلتسن که امریکا آقای منحصر به فرد دنیا بود میشد تا حدودی وقایع آینده را حدس زد ولی با رشد مالی و نظامی چین و رهایی روسیه از فلاکت, جهان از حالت یک قطبی خارج شده و سیاست خارجی کشورها برای حفظ منافع خود نیز دائما در حال تغییر میباشد. مثلا همین ترکیه در یکی دوسال گذشته چند بار تغییر جهت داده است. ورود دونالد ترامپ به این صحنه و سپردن سیاست دنیا به دست یک فرد غیر سیاسی اوضاع را کاملا غیر قبل پیش بینی کرده است و میشود گفت تا بدانجا رسید دانش من که بدانم همی که نا دانم. در ولایت ما پس از شخم زمین و پاشیدن بذر در زمین دیم , کشاورز به بام کلبه رفته و با نظری به چپ و راست و آسمان و زمین,

نظر: 

آقای کیانوش توکلی اکثر خبرگزاری ها ملیت این فرد تروریست را نوشته اند برای مثال BBC چنین گزارش داده According to BBC, Masharipov is a citizen of Uzbekistan, a former Soviet Republic that declared its independence when the Soviet Union dissolved.

Those murdered in the Reina attack included citizens from “Israel, France, Tunisia, Lebanon, India, Belgium, Jordan and Saudi Arabia,” reported BBC.
خبرگزاری رسمی تورکیه : ve 4 dil bilir. Abdukadir Masharipov 1983 aslen Tacik olan Öbekistanlidir

نظر: 

برای اینکه از افق روابط "" آمریکا و رژیم شاهنامه خوان شیعه ایران "" در دوران ترامپ کمی‌ غبار زدائی کنیم فقط کافی‌ است بدانید که "" برخلاف ترکیه و روسیه ""، رژیم شاهنامه خوان شیعه ایران، مخالف پیوستن آمریکا، به مذاکرات آستانه در قزاقستان است.

نظر: 

بنابرین، نابودی هلال شیعه، مانع قدرت گیری روسیه در دریای مدیترانه خواهد شد و تا حدی از سیاست‌های اشتباه اوباما در "" میدان دادن به روس "" خواهد کاست. با محدود کردن نفوذ روسیه، بالانس قدرتی‌ بین چین و روسیه در خاورمیانه ، اوروپای شرقی‌ و آسیای مرکزی ایجاد خواهد کرد. عراق بدون هلال شیعه، به " مدار ترکیه و کشور‌های شورای همکاری خلیج " باز خواهد گشت و نابودی تروریست‌های سنی داعش، با همکاری کشور‌های منطقه، بدون میدان دادن به "" تروریست‌های کمونیست پ ک ک و رژیم شاهنامه خوان ایران "" عملی‌ خواهد شد.

نظر: 

جناب توکلی، اگر " انگلستان و فرانسه، به روسیه نزدیک شوند، تضعیف آلمان حتمیست و اضمحلال اتحادیه اروپا برگشت ناپذیر، و قدرت گیری روسیه، اگر " ترکیه و روسیه " به هم نزدیک شوند باز شکست اتحادیه اروپا و قدرت گیری روسیه اجتناب ناپذیر می‌‌شود. عربستان می‌‌خواهد سر به تن‌ " هلال شیعه شاهنامه خوانان " نباشد. اسرائیل و ترکیه نیز، از نابودی هلال شیعه شاهنامه خوانان، نفع خواهند برد. عربستان و روسیه، از حذف ایران از بازار نفت و گاز دنیا نفع خواهند برد و ترامپ با حذف ایران، به ثبات خاورمیانه کمک شایانی خواهد کرد. """ ترامپ به دنبال ملت سازی از نوع اوباما نیست """ بدین سبب، تروریست کمونیست پ ک ک را فدای سیاست‌های کلان خود با کشور‌های با ثبات خواهد کرد. به نظر من، روسیه، عربستان، ترامپ و ترکیه با حذف ایران از سوریه و بازار نفت و گاز جهانی‌، به توافقاتی خواهند رسید.

نظر: 

جناب دونالد ترامپ,
متاسفانه من از کمک و یاری آن رمالان که به شما در پیش گوئی و غیب گوئی کمک میکنند برخوردار نیستم و تنها به آنچه شما, جناب دونالد ترامپ فرموده اید باور دارم و آن اینکه شما با ۱۷ سازمان جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا در افتاده اید که به درستی ثابت کنید که روسیه هیچگونه دخالت مستقیمی در انتخاب شما نداشته است و احتمالا در باره سوریه و اوکراین و ناتو با روسیه کنار خواهید آمد. از آنچه تاکنون فرموده و انجام داده اید ظاهرا مساله چین در درجه اهمیت قرار دارد و شاید بتوانید بین چین و روسیه اختلاف بیندازید. و این موضوعی ست بین شمای " بیزینس من " و پوتین سیاست مدار حرفه ای.

مساله مهم در درجه اول برای امریکا و در درجه دوم برای دنیا اینست که اکنون, تمام قوه مقننه و قضائی و اجرایی آمریکا در دست جمهوری خواهان است و از این ترکیب تجدید حیات رونالد ریگان و مارگرت تاچر, بوی بهبود از اوضاع

نظر: 

دوستان گرامی ، لطفا به این چند سوآل پاسخ دهید:1- کسی از سیاست و دکترین ترامپ در خاورمیانه خبر دادرد،؟اگر پاسخ مثبت است ، اینجا تشریح کنید.2- در اختلافات داخلی سوریه 85 کشور بسود مخالفین اسد وارد ، فاز نظامی شدند ، سرانجام ،سرنوشت جنگ داخلی بسود چه کسانی رقم خورد؟3-آیا سیاست و استراتژی کدام کشورها دستخوش تغییر اساسی شده ؟:ایران ، ترکیه ویا عربستان، لطفا این تغیرات را بنویسید.4-آیا سیاست اشغال نظامی یمن ، نتیجه بخش بوده است؟ و این روش سعودی ها (در مورد سوریه ؛ یمن و ایران مورد حمایت ترامپ و دیگر متحدین غربی عربستان خواهد بود؟3-آیا سیاست و استراتژی ترامپ و سعودی ها در مورد اسرائیل و حل بحران فلسطین یکی است ؟4-آیا سیاست ترامپ در مورد نابودی داعش در سوریه و عراق با سیاست عربستان یکی است؟ د

نظر: 

اینجا خیلی پشت سر من حرف می زنید مجبور شدم کمی شفاف سازی کنم.کسانی که ترامپ را روسوفیل می دانند بزودی خواهند دید که این روسوفیل چه بلایی سر روسها خواهد آورد. این کلاه گشادی که ترامپ قرار است بر سر روسها بگذارد از کلاهی که ریگان سر روسها گذاشت صد مرتبه بزرگتر خواهد بود و این ناسیونال بلشویکهای وایرانی با چشمان از حدقه در آمده به زودی شاهد این واقعه خواهند بود. آیا شما فکر می کنید روسها را اس 300 یا اس 400 نجات خواهد داد؟ آیا شما فکر می کنید ترامپ اروپا را به روسها خواهد فروخت؟ آیا شما فکر می کنید ترامپ اعراب را مثل اوباما به ایران خواهد فروخت؟ آیا شما فکر می کنید ترامپ در کشورهای هم پیمان کودتای نظامی راه خواهد انداخت؟(شبیه پروژه شکست خورده کری - اوباما در ترکیه) از همه مهمتر آیا شما فکر می کنید ترامپ آدم ابله و نادانی است؟ فقط دو روز صبر کنید پاسخ سوالات شما یکی یکی داده خواهد شد.

نظر: 

امریکا ۱۵ سال است که در افغانستان و ۱۳ سال است در عراق چهار چنگی گیرگرده و اگر پوتین نبود در سوریه هم بیشتر از این در گیر میشد. شناگری به طمع پوستین به آب زد, خرس پوستین مانند به او درآویخت, دوستش از ساحل فریاد زد که دست از پوستین بدار, گفت من دست برداشته ام پوستین دست بر نمیدارد. اگرترامپ " روسو فیل " به سر عقل بیاید و به راهنمایی های کله های نقشه کش این سایت گوش کند اشتباهات رییس جمهور های قبلی را تکرار نخواهد کرد.

نظر: 

کیانوش عزیز با آمدن ترامپ ایران با سر نوشتی جالب همانند شوروی مواجه خواهد شد و دیگر تعارفات و عشوه های سیاسی تعبیر خواهد شد ، ایران سعی می کند برجام را که حکم اطاعت از قوانین صلح آمیز استفاده از انرژی اتمی را به شکل دیگری به مردم قالب کند طبق خاصیت حاکمیت فارسمدار که کنجشگ رنگ کرده را بجای قناری قالب می کند غافل ار آنکه آمریکائی ها و اروپائی ها خودشان ختم روزگارند،

نظر: 

آقای توکلی گرامی, شما زبان تورکی آنادولی را نمی توانید بخوانید, بهتر است در باره اظهار نظر در باره اخبار حاصل از روزنامه های تورکیه کمی محتاط باشید. مضافا نوشته اید که تورکیه با عث توسعه داعش در عراق و سوریه شده. این جا هم بهتر بود حانب حقیقت را میگرفتید. تا حال دیده اید که آمریکا داعشی هارا خارج از حومه ای بمباران کند که کرد ها آنجا را تصرف نکنند؟ مثل روز روشن است که داعش بهانه بود برای تشکیل کردستان. یعنی تا حال می بینیم و کسی هم نمیتواند منکرش شود, آمریکا اجازه داد اول داعش شهر ها و روستا های مردم عرب و ترکمن و غیره را تصرف کند , بعدا آمریکا شروع کرد داعش را از آن جا ها بیرون کند و به کرد ها بدهد. و مطمئن باش آخر سر آمریکا و کرد ها و داعش در یک جبهه متهدا بر علیه نیروهای بشار اسد و تورکیه خواهند جنگید.

نظر: 

""" شکست هلال شیعه شاهنامه خوانی و استراتژی پشت آن """ لوجستیک انتقال گاز و نفت کشور‌های " شورای همکاری خلیج " از طریق دریای عمان و دریای سرخ تکمیل شده، ترامپ باید هر چه زودتر، خلیج را به دلیل فعالیت‌های تروریست‌های مافیای سپاه و رژیم شیعه شاهنامه خوان ایران،مسدود کند به شکلی‌ که رژیم شاهنامه خوان ایران و عراق، قادر به صادرات گاز و نفت، از خلیج نشوند. همزمان، ترکیه و " کشور‌های شورای همکاری خلیج " به همراه آمریکا، وارد عراق شوند و ارتباط شیعه شاهنامه خوانی با غرب " سوریه، لبنان، تروریست‌های کمونیست پ ک ک، حزبل الله " قطع شود.

نظر: 

"" فرق عربستان با رژیم شاهنامه خوان ایران در چیست؟ "" شیعه شاهنامه خوانی، همیشه به سوی افکار پوسیده چپی / کمونیستی و توده‌ای روی می‌‌آورد، اداره کشور از روال عادی خارج شده، "" فقر، نکبت، مرده خوری " جامعه را با "" دولت رفوزه شده"" به نکبتستانی تبدیل می‌کند. دولت‌های سنی، هیچ گرایشی به فسیل‌ها و دایناسر‌ها ئی مثل چاوز و فیدل ندارند و رفاه، تنها اولویت اینهاست. در بحث ژئوپلتیکی و نفوذ منطقه ای، شیعه شاهنامه خوانی، با تخریب و ویرانی کشور‌های دیگر، به گسترش قلمرو می‌‌پردازد، در حالیکه قطب سنی، با اقتصاد ، کار‌های فرهنگی‌، این سیاست را پیش می‌‌برد.

نظر: 

جالب است خود نیروهای امنیتی ترکیه چنین ادعایی ندارند که فرددستگیر شده را منتسب به کشوری نکردند . بنا بر خبر روزنامه حریت ترکیه ، از دستگیری عبدالقدیر ماشاریپوف، عامل کشتار ۳۹ تن در جریان حمله به یک کلوپ شبانه در استانبول خبر داد. این تروریست در افغانستان آموزش دیده و عضو داعش است و بطور مخفیانه از ایران گذر کرده است . این ترکیه و عربستان بودند که به داعش میدان دادند و جلوی گسترش آن را نگرفتند،( چون داعش نیروی بشدت ضد شیعه ، ضد کرد و ضد غرب است ،این که داعش را به فارس ها نسبت دادن ، بیشتر به جوک و موجب خنده است )حالا این جنایتکاران در خود ترکیه فعال شدند ، چون ارتش ترکیه همراه با روسیه مراکز داعش را بمباران می کنند بقیه خبر را از اناتولی بخوانید جناب یوسف .

نظر: 

""" آیا ثبات خاورمیانه و جهان، به ریشه کن کردن هلال شیعه شاهنامه خوانان وابسته است؟ """ عربستان و آمریکا، در حذف رژیم شاهنامه خوان ایران، همان منافعی را می‌بینند که " ترکیه و آمریکا " با ترامپ سیاست خود را هماهنگ خواهند کرد. بدین جهت، کامنت "" جناب یوسف آزربایجان "" اصلا بی‌ ربط نیست، این هلال شیعه شاهنامه خوان‌ها است که با تخریب، نیرو گیری از تاجیک ها، افغانها، پاکستانیها، بنگلادشیها، تمام منطقه را، وارد بنیاد گرائی کرده است. "" با ریشه کن کردن هلال شیعه "" رژیم شاهنامه خوان ایران، در عراق، سوریه و لبنان کاملا خواهد باخت. بدون مزدوران آجیر شده توسط رژیم شاهنامه خوان ایران، روسیه نیز قادر به قدرت گیری در خاورمیانه نخواهد بود. روسیه میداند با ترامپ، کار رژیم شاهنامه خوان ایران، تمام است، بنابراین به ترکیه نزدیک خواهد شد. تروریست‌های کمونیست پ ک ک بزرگترین بازنده خواهند بود.

نظر: 

این کامنت را در اینجا میگذارم چون ممکن است سخن روز خواننده بیشتری داشته باشد. من مدتها مانند بسیاری دیگر خیال میکردم که محتویات ایران گلوبال موجب تحریک و مالا موجب تجزیه ایران خواهد شد. کم کم به این نتیجه رسیدم که ایران گلوبال " اگر آتش هم بشود فقط جای خود را میسوزاند " و حفظ تمامیت ارضی خاورمیانه به دست از ما بهتران است و نه " حق تعیین سرنوشت " . ایران گلوبال - به نظر من - سایت تجربی برای سینه چاکان آزادی و و حق آزادی بیان است که میگویند اگر دولت آزادی کامل بدهد ایران بهشت برین میشود. متاسفانه تا کنون نتیجه این تجربه اکثرا منفی بوده و خدای نکرده نشانه آنست که ما ملت ایران از این آزادی بیان سوء استفاده کرده و بجای حل مشکلات از طریق گفتگوی سودمند و پر بار به مسائل شخصی میپردازیم و خدای نکرده لیاقت آنرا نداریم. البته شرکت عوامل مشکوک را نمیتوان نادیده گرفت و

نظر: 

آقای کیانوش توکلی کامنتی که در ساعت 9:45 نوشته ام بنظر من زیاد هم بی ریط به نوشته شما نیست چون در واقع استفاده کشور های منطقه از تروریست های گوناگون برای پیش برد اهدافشان را نشان میدهد و اینکه آینده منطقه آنچنان تاریک است که بزودی احتمال غلبه به تروریزیم نمیرود و مقصر اصلی هم کشورهای است که بخاطر منافعشان از تروریزیم بعنوان عالت رسیدن به هدف استفاده میکنند چرا که این تروریست نه عرب زبان بوده و نه اصلا تا بحال در سوریه و یا عراق بوده ولی برای عملیات تروریستی به تورکیه فرستاده میشود

نظر: 

آخه، یکی در رابطه با موضوع بنویسه، انصاف هم چیزی خوب است. رفیق یوسف و بقیه..... کامنت شما چه ربطی به موضوع مقاله داره؟

نظر: 

منّت( جناب توکلی )را که طاعتش موجب قربتست و به شکر اندرش مزید نعمت. هر ( کامنتی که نوشته میشود ) ممدّ حیاتست و ( کامنت بعدی ) مفرّح ذات, و ( همگی مربوط به موضوع ). پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب

باران رحمت بی حسابش همه را رسیده, و خوان نعمت بی دریغش همه جا کشیده, پرده ناموس بندگان به گناه فاحش ندرد و وظیفه روزی به خطای منکر نبرد
ای کریمی که از خزانه غیب
گبر و ترسا وظیفه خور داری
دوستان را کجا کنی محروم
تو که با دشمن این نظر داری

نظر: 

تورکیه امروز بطور رسمی اعلام که که تروریستی که دیروز در تورکیه دستگیر شده ٣ ماه قبل از ایران بطور غیر قانونی وارد تورکیه شده این تروریست داعشی شب آخر مسیحی ٣١ دسامبر باعث قتل ٣٩ نفر در یک رستوران شده این فرد از یک خانواده تاجیکی در ازبکستان بدنیا آمده و در افغانستان تعلیمات تروریستی آموزش دیده و به چندین زبان صحبت میکند و امروز برخی از روزنامه های تورکیه نوشته اند که بنا به اقرار یک تروریست دیگر که به همراه ترویست دستگیر شده بوده و عراقی اصل میباشد رد پای سازمان امنیت یک کشور دیگر در کار است .

نظر: 

کار درست این است که به این موجود بسیار سطحی و شعارده وپوک که خودش را قاطی هر بحثی می کند جوابی داده نشود. من حق دارم شک داشته باشم که این آدم شاید به منظور تفرقه انداختن است که این جا هی به ترک ها و به قول خودش تجزیه طلب ها و به سلطنت طلبان و به اصلاح طلبان فحاشی می کند و درود بر مجاهد و درود بر کمونیست و مرگ بر رژیم از دهانش نمی افتد.
این بابا خودش را پای مقالات افراد خوشنام قاطی بحث ها می کند تا آن افراد با او وارد دیالوگ شوند و به این ترتیب برای خودش آبرو بخرد.
آقای توکلی خوب کردند که به او جوابی ندادند.

نظر: 

تنها زبانی که آخوندهای حاکم بر ایران و مزدورانشان مي فهمند قاطعيت است. و عربستان با عملیات توفان قاطعیت در یمن، دهان آخوندهای حاکم بر ایران را خونین کرد. رژيم جمهوری اسلامی كه با بن بستها و بحرانهای استراتژیک و مرگبار روبرو است، در دو دهۀ اخير صرفاً از سياست ضعيف و استمالت جويانۀ غرب و سكوت كشورهای منطقه در مقابل تجاوزكاريهايش حداكثر استفاده را كرده و ضعفهای خود را با دخالت در كشورهای منطقه جبران كرده است. خلع يد از آخوندها و مزدورانشان در يمن، بايد به تمامی منطقه بويژه عراق و سوريه تسری يابد.صدور تروریزم و ارتجاع وبنيادگرايي بخشی از استراتژی رژيم برای حفظ حاكميت است.رژيم جمهوری اسلامی به همين دليل جنگ ايران وعراق را راه انداخت و از همان هفته اول که امكان آتش بس وصلح وجود داشت به مدت هشت سال ادامه داد. آخوندها از ابتدا رويای احيای خلافت عثمانی و امپراطوری اسلامي را در سر می پروراندند و -

نظر: 

به lachin
چرا در روز روشن و جلوی چشم همه مغلطه می کنید و کامنت بنده را تحریف می کنید؟! من کی گفتم که پان ترکها به حیدرخان انگ تروریست بودن می زنند؟! بنده گفتم که کار پان ترکها در این سایت همانند قلم به مزدانی است که به حیدرخان انگ تروریست بودن می زنند. شما بهتر است دست از این شانتاژها و مغالطات و روشهای غیراخلاقی و بی پرنسیب بردارید. شما بارها در این سایت از این روشهای غیراخلاقی استفاده کرده اید، خوب است که کمی اخلاق سیاسی داشته باشید.

نظر: 

دوستان...کاربری که ( دیکتاتوری پرولتاریائی ) نوعی از دموکراسی میداند نوشته است که ( فاشیستهای پان ترک نژاد پرست به چهرۀ تابناک انقلاب مشروطیت که همانا "حیدرخان عمواوغلی" باشد انگ تروریست می زنند)... از کسانی که بتوانند این مغلطه را در این قسمت با سند و اسناد معتبر بتوانند درج بکنند خیلی متشکر می شویم...وگرنه بردن از اسم های همچون فاشیست های پان ترک نژاد پرست درست دموکراسی از نوع استالینیسم می ماند....

نظر: 

فاشیستهای پان ترک نژاد پرست همیشه در خدمت آخوندهای ضدبشر حاکم بر ایران بوده و هستند، وجه مشترک آخوندهای ضدبشر و فاشیستهای پان ترک در ایرانستیز بودن و کمونیست ستیز بودن آنهاست، تا به حال در این سایت من ندیدم که نویسندگان و کامنت نویسان پانترک بر علیه رژیم جمهوری اسلامی مطلبی بنویسند، این فاشیستها فقط در کامنتها و مقاله های چندش آورشان به مردم ایران و اپوزیسیون ایرانی از چپ و راست حمله می کنند و لجن پراکنی و نفرت پراکنی می کنند. فاشیست پان ترک می آید اینجا و آدرس غلط می دهد و تروریزم را به جریان چپ و استالین نسبت می دهد!!! همانند برخی از قلم به مزدان که به چهرۀ تابناک انقلاب مشروطیت که همانا "حیدرخان عمواوغلی" باشد انگ تروریست می زنند و این بزرگمرد تاریخ ایران را بانی تروریزم در ایران معرفی می کنند.

نظر: 

شتر در خواب بیند پنبه دانه - گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه.
ساده لوحی نادانی بیسوادی رمانتیسم، خاص مغولزادگان تجزیه طلب آذری است .
مشت پولادین ایرانی دهن ترامپ و ..توطئه گر را خونمالی خواهد نمود.
جاهلان سیاسی .. حق دخالت در امور اجتماعی را ندارند. خلخالی و هیتلر ؛سادیستهای دیوانه ،پیروانی در این سایت مجانی ایرانی یافته اند.

صفحه‌ها

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.