رفتن به محتوای اصلی

ژوئیه 2023

31.07.2023 - 21:55
 مهدی بابلی بهمئی ۳۹ ساله، زندانی محبوس در زندان شیبان اهواز که به دنبال یک تصادف رانندگی با یک موتورسوار به «قتل عمد» متهم شده بود، اعدام شد.

به گفته سینا بابلی بهمئی برادر مهدی در ۳۰ آذر ۱۳۹۷ بین یک خودروی «وانت» به رانندگی مهدی بابلی بهمئی و یک «موتورسیکلت» به رانندگی مصطفی بابلی بهمئی تصادفی رخ داده است که در نتیجه آن موتورسیکلت‌سوار جان خود را از دست می‌دهد.
31.07.2023 - 21:47
دو عراقی ابتدا نسخه‌ای از قرآن را لگدمال کردند و سپس آن را به آتش کشیدند. این دو نفر یک ماه پیش هم در مقابل ورودی مسجد اصلی استکهلم، پایتخت سوئد، نسخه‌ای از قرآن را آتش زده بودند.

سالوان نجم یکی از این افراد، پیشتر گفته بود تا زمانی که در سوئد قرآن ممنوع نشود به سوزاندن آن ادامه خواهد داد.

پلیس آلمان با مداخله در تجمع گروهی از ایرانیان آلمان مانع لگدمال کردن قرآن توسط این افراد شده است
31.07.2023 - 18:29
کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۸ مردادماه ۱۴۰۲، بر اساس گزارشی که به دست ما رسیده، علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران با انتصاب اقوام خود در سمت های قضایی و انتظامی، شبکه فامیلی از جنایت و فساد در استان فارس را ایجاد کرده است.
31.07.2023 - 18:27
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۸ مردادماه ۱۴۰۲، حکم اعدام سه زندانی از جمله یک زندانی تبعه افغانستان در زندان های قم، زابل و زاهدان اجرا شد.

روز ۸ مردادماه ۱۴۰۲، در زندان مرکزی قم یک زندانی به نام حمید عسگری نیا، اهل اراک، به اتهام تجاوز به عنف اعدام شد.
31.07.2023 - 18:25
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۹ مردادماه ۱۴۰۲، پس از اعتراض مردم روستای آق دره بر سر عدم استخدام جوانان این منطقه در معدن طلاق آق دره، ماموران حکومتی به مردم یورش برده آنها را سرکوب کردند.
31.07.2023 - 18:23
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۹ مردادماه ۱۴۰۲، طی دو روز گذشته دستکم پنج زندانی بلوچ به اتهام مواد مخدر در زندان های زابل و مرکزی زاهدان اعدام شده اند.
31.07.2023 - 18:21
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، بارش باران‌‌های شدید در استان سیستان و بلوچستان باعث جاری شدن سیلاب در این استان شده است. سیلاب باعث کشته شدن حداقل ۱۰ سوختبر، نابودی ۹۰۰ نخل و تخریب زمین‌های کشاورزی شده است. این سیل ۴۲ راه‌ فرعی و اصلی را مسدود کرده و عبور و مرور به برخی از روستاها با گذشت چندین روز از سیل هنوز امکان‌پذیر نیست.
31.07.2023 - 14:40
سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی، روزنامه‌نگارانی که در جریان خیزش انقلابی بازداشت شده بودند، هر یک به سه سال و ۷ ماه حبس تعزیری به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، هشت ماه حبس برای فعالیت تبلیغی علیه نظام، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت عضویت در گروه‌ها محکوم شدند.

در اوایل بهمن سال گذشته، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران خبر داد که ملیکا هاشمی، سعیده شفیعی و مهرنوش زارعی، سه روزنامه‌نگاری که در تهران بازداشت شده‌اند، به زندان اوین منتقل شدند.
31.07.2023 - 14:35افشاگری جدید رادیو گیلان از رابطه حجت‌الاسلام حق‌شناس با باجناقش،قوم لوط را روسفید کرد
31.07.2023 - 12:15
هوشنگ اسدی
کدام نیروهای اجتماعی و مذهبی هستند که تلاش می کنند رژیم را از دستبرد سوگواری شیعیان دور نگه دارند ؟ آیا آنها در درازمدت با توجه به اهداف تعریف شده انقلاب ژینا سودی از شیعه گری خود خواهند برد ؟
31.07.2023 - 10:52
در ادامه سیاست‌های حکومت ایران برای افزایش «زاد‌وولد» و اجرای دستورات علی خامنه‌ای برای افزایش جمعیت کشور، مدیرکل سلامت شهرداری تهران از «ممنوعیت تبلیغ و ترویج زندگی مجردی در تبلیغات شهری» خبر داد و گفت که «همه ظرفیت‌ها و امکانات شهرداری تهران در راستای فرزندآوری و تبلیغات مرتبط با آن» به کار گرفته خواهد شد.
31.07.2023 - 07:54
بنا بر گزارش «کانون فرهنگی اندیشه‌و‌قلم» در سوئد، مجموعه شعرِ «دستت را نزدیک‌تر بیاور محبوبِ من!» از مسعود امینی(م. روان‌شید) به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شد.

31.07.2023 - 07:20
به زبان ساده هوش مصنوعی چیست؟ آیا ربات‌ها همان هوش مصنوعی (AI) هستند که همه در موردشان صحبت می‌کنند؟ هوش مصنوعی چه کارهایی را انجام می‌دهد؟ آیا آینده نسل بشر در خطر است؟ هوش مصنوعی چگونه فکر می‌کند؟ اگر شما هم جزء کسانی هستید که واژه هوش مصنوعی به گوشتان خورده اما نمی‌دانید که هوش مصنوعی چیست یا آشنایی شما با هوش مصنوعی از طریق فیلم‌های تخیلی است که دیده‌اید و درک درستی از هوش مصنوعی ندارید، ما در این مقاله قصد داریم تا مفهوم واقعی هوش مصنوعی و هر آن چه که باید در موردش بدانید را به شما بگوییم.
31.07.2023 - 07:08
زینب موسوی کمدین ایرانی، ملقب به امپراطور کوزکو که سال گذشته در ایام ناآرامی‌های کشور به دنبال انتشار چند ویدئوی طنز انتقادی بازداشت شده و در نهایت با شرایط مشکوکی آزاد شده بود، این بار با یک توئیت سیاسی خبرساز شد.
31.07.2023 - 07:01
ضیاء مصباح
**مخاطبان شما در مقام ملت ،وضعیت اسفناک اقتصاد عریان شده فعلی ، ازجمله صنعت ،کشاورزی، نا بسامانی محیط زیست، بیکاری دو رقمی، و تورم بالای 6۰ درصدی یا افزایش بی رویه خانمان برانداز نقدینگی از بد حادثه و.....را نه صرفا نتیجه تحریم ها، بل در اصل ناشی از «مدیریت غیرکارشناسانه و پایدار بر ایدئولوژی »حکومت میدانند ....
31.07.2023 - 06:47
شاباک، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، گزارشی درباره کارزار «فیشینگ» عاملان جمهوری اسلامی در لینکدین برای هدف قرار دادن کارمندان دولت و محققان موسسات تحقیقاتی در اسرائیل منتشر کرد.

عاملان جمهوری اسلامی با پروفایل‌های جعلی در شبکه اجتماعیِ تجاری و اشتغال‌محور لینکدین، خود را شهروندان اسرائیلی نشان می‌دادند و پس از آشنایی و مکالمه با اهداف خود، فایل‌های آلوده در دعوت‌نامه یا مقاله‌ به ایمیل شهروندان این کشور ارسال می‌کردند که امکان دسترسی به کامل به کامپیوتر را به هکرها می‌داد.
31.07.2023 - 06:30
دولت دانمارک در حال بررسی ممنوعیت سوزاندن کتاب‌های مقدس مذهبی «به دلیل نگرانی‌های امنیتی و دیپلماتیک» است.

هفته گذشته یک گروه دست‌راستی افراطی دانمارکی ویدئویی از سوزاندن قرآن بیرون از سفارت عراق در کپنهاک، پایتخت دانمارک منتشر کرده بود.

پلیس دانمارک تایید کرد که یک کتاب سوزانده شده است اما نگفته است که آیا این کتاب قرآن است یا خیر.
31.07.2023 - 02:25
فیکرت آکفیرات
ولی اساس مسئله این است: امروز، با هدایت آمریکا، هیچ زمینه ای برای ایجاد اتحادی علیه روسیه، چین و ایران، که در آن، ترکیه و آذربایجان و جمهوری‌های ترک آسیای مرکزی شرکت کنند، وجود ندارد. در وهله اول، منافع عینی ترکیه و روسیه پیشروی در مسیر مشارکت راهبردی را ایجاب می کند، و همچنین، روابط هر یک از کشورهایی که نام آنها تک تک برده شد، با روسیه، چین و ایران اجازه چنین وضعیتی را نمی دهد.
30.07.2023 - 21:10
افشاگری آخوند حکومتی در حضور خامنه‌ای از رسیدن نظام به ایستگاه پایانی
30.07.2023 - 21:01
رضا علوی
ستمگری که فراوان شود، مدیحه سرایی مداحان "اهل بیت آقا "بر علیه "جباران " آغاز می شود ، که حتی سبب دستگیری پاره ای از آنان هم شد . ریزش مداحان یعنی ریزش خودی ها و فرو پاشی از درون .

براستی هیات ها چرا به وجود آمده اند ؟ چرا خلقیات و هویت پاره ای ازایرانیان شیعه با پدیده هیات همسویی دارد ؟ چرا حکومت ولایت فقیه به مداحان نیازمند است ؟ هستی و چیستی هیات ها و مداحان وباور به سناریوی عاشورا در درازای تاریخ چگونه بوده است؟ 
30.07.2023 - 20:39
با استناد به مدارکی که در اختیار رادیوگیلان است، حجت الاسلام حق شناس معاون امربه معروف و نهی از منکر استان گیلان و رییس مرکز فرهنگی دینی معبر ، سالها با باجناق خود و بصورت ضربدری عمل لواط داشته و این موضوع تا شکایت یک خبرنگار به دادگاه روحانیت رفته، ولی با ورود آیت الله فلاحتی، نماینده خامنه ای در گیلان، ماست مالی میشود!
30.07.2023 - 20:34
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعتراضاتی را که در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صورت گرفت، «فتنه» سال ۱۴۰۱ در حوزه فرهنگ و به عنوان «جنگ ترکیبی» توصیف کرده و گفته «چهره‌های برجسته» فرهنگی و هنری «نقش‌آفرین و پرچمدار» مبارزه با جمهوری اسلامی بودند.

محمدمهدی اسماعیلی، در سخنرانی که چهارشنبه‌شب (چهارم مرداد) در مشهد انجام داده و متن آن با تاخیر در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده، گفته که در این اعتراضات «ما با جریانی مواجه شدیم که به دنبال تحریم حوزهٔ فرهنگ و هنر و تعطیلی این حوزه» بودند.
30.07.2023 - 20:26
نیروهای امنیتی سه شهروند اهل سنندج کردستان ایران را بازداشت کردند.

این خبرگزاری هویت بازداشت‌شدگان را هوزان باباکرمی مدرس زبان کردی و عضو انجمن نوژین، مسعود میرزایی ۵۳ ساله و ابراهیم میرزایی عنوان کرده.

از اتهامات و محل نگهداری آنها خبری در دست نیست.

بنا به گزارش، «بازداشت این شهروندان بدون ارائه حکم قضایی توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است. همچنین مسعود میرزایی که به تازگی عمل جراحی قلب انجام داده و به بیماری دیابت مبتلاست، تاکنون از رسیدگی مناسب درمانی محروم مانده است.»
30.07.2023 - 18:38
فرامرز حیدریان
بذر بیدادگری در زمین مناسبات خانوادگی نشات میزند و بال و پر میگیرد و در معاشرت و اُفت و خیزهای خویشاوندی و فامیلی گسترده و اجرا میشود. وقتی که من از سنجش خطاهای خواهر و برادر و پدر و مادرم چشم میپوشم و تنها به تذکّری شفاهی اکتفا میکنم
30.07.2023 - 15:31
حدود دو هفته پیش پلیس سوئد به مردی اجازه داد تا صفحات قرآن را در مقابل مسجد اصلی شهر استکهلم به آتش بکشد. جمهوری اسلامی در اعتراض به آتش زدن قرآن در سوئد و حکم دادگاه این کشور بر عدم دخالت پلیس برای جلوگیری از این اقدام، روند اعزام سفیر به استکهلم را متوقف کرد.
30.07.2023 - 15:27
چند روز پس از انتشار متن نهایی لایحه موسوم به «عفاف و حجاب»، اعتراض‌ها و انتقادها علیه این لایحه از سوی رسانه‌ها و حقوقدانان در ایران افزایش یافته و کارشناسان آن را طرحی شکست‌خورده و موجب افزایش اعتراض‌ها دانسته‌اند.
30.07.2023 - 12:55
وزیر خارجه  همه احزاب دانمارکی را پیرامون قرآن سوزی دعوت  به ملاقا ت نمود:

وزیر امور خارجه لارس لوکه راسموسن ، نمایندگان روابط خارجی پارلمان را برای یک جلسه توجیهی در مورد وضعیت قرآن سوزی در دانمارک احضار کرد.
30.07.2023 - 10:03
درخواست برگزاری رفراندوم لغو حجاب اجباری
30.07.2023 - 09:56
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، می‌گوید او پیشنهاد مذاکره برای صلح با اوکراین را رد نخواهد کرد.

آقای پوتین که بعد از دیدار با رهبران کشورهای آفریقایی در کنفرانس خبری برابر خبرنگاران حاضر شده بود گفت از نظر او مفاد طرح صلح رهبران آفریقا و طرحی که پیش‌تر چین برای پایان جنگ پیشنهاد کرده بود باید مبنای مذاکرات صلح میان مسکو و کی‌یف قرار گیرد.
30.07.2023 - 09:49
وزارت خارجه ترکمنستان در بیانیه‌ای درباره دلایل اصلی طرح ساخت خط لوله ترنس‌خزر (ترنس-کاسپین) برای انتقال گاز به بازارهای اروپایی توضیح داد.

وزارت خارجه ترکمنستان گفته است که ساخت خط لوله گاز ترنس‌خزر (ترنس-کاسپین) نه تنها یک پروژه اقتصادی ملی است،‌ بلکه تلاشی است برای کمک به تضمین امنیت انرژی جهانی. هم‌زمان با گزارش‌ها درباره مخالفت روسیه با احداث این خط لوله، وزارت خارجه ترکمنستان گفته است که تحقق این پروژه با هیچ مانع حقوقی روبرو نیست.
30.07.2023 - 08:53
خیزش انقلابی ایرانیان چه اثری بر مراسم عاشورای امسال گذاشت؟ مراسم محرم امسال نماد چه تغییری است؟ آیا توان حکومت برای استفاده‌ی ابزاری از دین برای کنترل جامعه کاهش یافته؟
30.07.2023 - 08:43
رسانه‌های حقوق بشری کرد از بازداشت یک مداح به دلیل خواند نوحه‌های اعتراضی در مراسم عزاداری محرم در کرمانشاه خبر داده و گزارش کرده‌اند از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، این مداح به نام حیدر قبادی، شب چهارشنبه ۴ مرداد در حین نوحه‌خوانی در محله «کیانشهر» کرمانشاه بازداشت شده است.
30.07.2023 - 08:27
متین حسنی، معترض آسیب ‌دیده از ناحیه چشم، با انتشار تصویری از حضور خود بر مزار میلاد معروفی، معترض کشته شده در بوکان، در اینستاگرام نوشت: «میلاد عزیز، تو همیشه در کنار ما هستی. نمی‌گذاریم خون تو و همه بچه‌های دیگه پایمال بشه.»
30.07.2023 - 07:31
ابوالفضل محققی
شاید این زیبا ترین وشایسته ترین احترامی است که دسته ای از عزاداران یک شهر با بتن کردن لباس سفید ورفتن بر سر مزار یکی از کشته شدگان جنبش مهسا در حق یکی از کشته شدگان این جنبش بجا می آورند. حرکتی تاریخی وماندگاردر اوج اختناق وسرکوب جمهوری اسلامی .

در روزی که آخوند ها قرن هاست خود را تولیت داران این روز ها می دانند .روزی که بقول خمینی هر چه دارند ازاین روزهای عزاداری وبر سر وروی کوبیدن مردم دارند. ید وبیضای دستگاه روحانیت را این چنین در هم می ریزند.
29.07.2023 - 22:40
فرمانده امنیت فناوری اطلاعات اسرائیل می‌گوید، هوش مصنوعی به ارتش اسرائیل کمک می‌کند تا تصویر واضح‌تری از دشمن و میدان جنگ داشته باشد. به گفته او، ارتش این کشور طی چند سال آینده به کلی مبتنی بر هوش مصنوعی مولد خواهد بود.
29.07.2023 - 22:31
بهزاد کریمی
از آغاز ماه محرم امسال پدیده‌ای را شاهدیم که بنا به جغرافیای از خود نشان داده، حرکتی سراسری است. دستجات عزاداری به جای شیون راه انداختن برای علی اکبر و علی اصغر و گرم کردن بازار نفرین اشقیای کربلا در ۱۴۰۰ سال پیش، شکوه از اوضاع معیشتی و کشور دارند و گاه حتی سرود «از خون جوانان وطن لاله دمیده» عارف قزوینی را جایگزین نوحه‌های سنتی می‌کنند. رپ عاشورایی  در بسیاری از جاها جلوه دارد، از اردبیل و دزفول و آمل و جوادیه تهران گرفته تا خرم اباد و یزد و تبریز و حتی قم. این مراسم شور نه به تمامی حسینی به می