«مسئول بی‌لیاقت دیگر بکش خجالت» تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان + فیلم

تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان
تجمع کشاورزان اصفهان در برابر اداره آب منطقه‌ای اصفهان در اعتراض به قطع آب زاینده رود
در پی فراخوان روز گذشته، امروز دوشنبه ۱۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰، کشاورزان اصفهان در اعتراض به قطع آب زاینده رود و نداشتن حقابه کشاورزی جلو اداره آب منطقه‌ای اصفهان تجمع کردند.

روز گذشته فیلمی از فراخوان به تجمع کشاورزان انتشار یافت.

متن اطلاعیه شورای میرآب‌های شهرستان اصفهان و فراخوان برای تجمع:

« قابل توجه کشاورزان و نمایندگان دریچه‌های شبکه آبشار

با سلام و احترام به اطلاع می‌رساند روز دوشنبه ۱۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰، راس ساعت ۸.۳۰  گردهمائی جهت هماهنگی و بازگشایی آب پائیزه، در محل سازمان آب اصفهان جنب سازمان حج و زیارت برگزار می‌گردد. لذا از کلیه کشاورزان و آبگیران دریچه‌ها دعوت بعمل می‌آید در این گردهمایی شرکت فرمائید. حضور کلیه کشاورزان در این گردهمایی الزامی می باشد. 

با تشکر

شورای میر‌آبهای شهرستان اصفهان»

همچنین کشاورزان غرب اصفهان نیز در همبستگی با کشاورزان شرق اعلام کردند که در همبستگی با دوستان کشاورز شرق ما کشاورزان غرب نیز راس ساعت ۹ صبح از فلکه خدمات قهدریجان حرکت خواهیم کرد. درب سازمان آب اصفهان، از تک تک دوستان خواهان تجمع حداکثری برای حرکت به اصفهان برای آب پاییزه هستیم.

در وحشت از بالا گرفتن دامنه اعتراضات کشاورزان اصفهان ماموران گارد ضد شورش با استقرار در برابر کشاورزان مستقر شده‌اند.

بنابه فراخوان اعلام شده روز یکشنبه ۱۶ آبان‌ماه، کشاورزان گردهمایی و راهپیمایی خود را به سمت سازمان آب اصفهان شروع کردند. آنها در مسیر راهپیمایی شعار می‌دادند: «مسئول بی‌لیاقت، دیگر بکش شکایت».

تا زمان تهیه این خبر گردهمایی در برابر سازمان آب اصفهان ادامه دارد. علاوه بر این کـشاورزان غرب اصـفهان نیز به آنها پیوسته‌اند.

در سال‌های گذشته حقابه کشاورزان شرق اصفهان توسط مافیای آب استان وابسته به بالاترین مقامات حکومت، سرقت شده است. حجم بسیار زیادی از آب زاینده‌رود به کارخانه ذوب‌آهن و فولاد مبارکه، وابسته به سپاه پاسداران فرستاده می‌شود. سالیان است که محصولات کشاورزان به‌دلیل کم آبی خشک می‌شود. اما آب زاینده‌رود به باغ‌ها و ویلاهایی پمپاژ می‌شود که صاحبان آن سران و ایادی سپاه پاسداران هستند.

تجمع‌‌ اعتراضی کشاورزان اصفهان در چند سال اخیر بارها برگزار شده است. آنها با تجمع در اصفهان، زیار و ورزنه خواهان رسیدگی به وضعیت حقابه از دست رفته خود می‌باشند.

کوچ کشاورزان به حاشیه شهرها

به‌دلیل خشکسالی و قطع حقابه، بسیاری از کشاورزان مجبور به کوچ اجباری از روستاهای خود شده‌اند. همچنین قطع آب زاینده رود به‌عنوان منبع اصلی تامین تلاب گاوخونی، باعث خشک شدن این تالاب و منشا بروز طوفان‌های گرد و غبار و ریزگردها در منطقه شده است.

اما با وجود وضعیت اسف‌بار معیشتی کـشاورزان اصفهان ، دولت تاکنون هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای به آنها نداده است. هیات حاکمه با همکاری مافیای آب عامل ورشکستگی و کوچ اجباری کشاورزان به حاشیه شهرها می‌باشند.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: