چراوزارت اطلاعات درحال بهره برداری از ایران گلوبال است و شما می گوید ببخشید؟!

«چرا تمامی خبرهائی که در سایت های وزارت اطلاعات مثل باشگاه خبرنگاران و رجا و..... برای کوبیدن اخبار و شخصیتهای اپوزیسیون استفاده می شود تماما با استناد به خبرهای درج شده در سایت ایران گلوبال است و پس از این هوچیگری که راه میندازند شما تکذیبه می زنید ولی آنان تکذیبه شما را منعکس نمیکنند؟..».

اقای حمید رضا  ذاکری زیر مطلب علیرضا نوری زاده کامنتی گذاشت  و چند پرسش را طرح کرد. او از جمله نوشت: «چرا تمامی خبرهائی که در سایت های وزارت اطلاعات مثل باشگاه خبرنگاران و رجا و..... برای کوبیدن اخبار و شخصیتهای اپوزیسیون استفاده می شود تماما با استناد به خبرهای درج شده در سایت ایران گلوبال است و پس از این هوچیگری که راه میندازند شما تکذیبه می زنید ولی آنان تکذیبه شما را منعکس نمیکنند؟.....چرا وزارت اطلاعات .... در حال بهره برداری از سایت ایران گلوبال است و شما می آئید و می گوئید ببخشید ............».

پاسخ: این پرسش  برای خیلی ها طرح است؛ تنها می توانم  حدسیات خود را در این باره بنویسم:

1- از آنجا که مطبوعات وابسته به ارگانهای جمهوری اسلامی در این 33 سال آنقدر دروغ تحویل مردم ایران داده اند که دیگر کسی اخبار «تولیدی» نظام اسلامی را باور تمی کند، به ویژه که این اخبار در ارتباط با اپوزیسیون برون مرزی باشد؛ بعبارت دیگر رسانه های وابسته به جمهوری اسلامی اعتبار ملی خود را ار دست داده اند. از این رو چند سالی است که آنان برای اثبات تحلیل های خود بدنبال « فاکت» و «سند» از میان جراید وابسته به اپوزیسیون ایران می گردند تا بدین وسیله بتوانند تحلیل ها و دیدگاههای جمهوری اسلامی را در میان مردم جا بیاندازند. بنابراین  گروهها و اکیپ ها در فضای مجازی تشکیل داده اند که وظیفه آنان رصد اخباری  در چارچوب استراتژی رسانه ای جناح محافظه کار حاکم بر کشوراست  که شامل چهار مولفه است: اخبار و یا نوشته های انتقادی  که توسط نشریات اپوزیسیون خارج از کشور در مورد شخصیت ها و یا احزاب شناخته شده درون خود منتشر می شوند. این گونه  اخبار بلافاصله بعنوان یک «فاکت و سند»  بطور وسیع  در اختیار نشریات وابسته به جمهوری اسلامی قرار می گیرند. معمولا مطبوعات جمهوری اسلامی به این مطالب لینک نمی دهند بلکه از آن عکس گرفته ویا بشکل تحریف شده ای آن را نقل می نمایند و برای این کار بنظر می رسد؛ دستگاه عریض و طویلی هم  ایجاد کرده باشند. شخصا متوجه شدم که در برخی موارد پس از گذشت چند دقیقه ای  که  اخبار  روی خروجی سایت  ایران گلوبال  قرار گرفت؛ از سوی آنان مانیتور شده است.

2- مولفه دوم  شامل اخباری می شود  که اپوزیسیون خارج از کشور علیه رهبران جنبش سبز و دیگر اصلاح طلبان دینی منتشر می نماید، مطبوعات جناح حاکم ،بلافاصله واکنش نشان داده و آن را به شکل «خبر» و برای خراب کردن چهره رقیب سیاسی خود، یعنی اصلاح طلبان دینی و جهت بهره برداری، آن را با تفاسیر خود منتشر می کنند.

3- مطالبی که در خصوص غنی سازی و مطالب حول و حوش بحران هسته ای  منتشر می شود.

4- افشاگری در مورد دزدیها و سوء استفاده مالی و جنسی مقامات دولتی و یا حکومتی ...

بنظر من غیر از مورد 4 که در برخی موارد مخفیانه از سوی ارگانهای اطلاعاتی تحقیق صورت می گیرد تا منبع خبر شناسایی گردد و یا احتمالا مسئولین مورد عزل و نصب قرار گیرند، در بقیه موارد به مدیریان این رسانه آموزش داده شده است که چگونه  علیه  اپوزیسیون خبر سازی  شود. معمولا دو یا سه نشریه مثل  کیهان و یا فارس نیوز از چنین اختیاراتی برخورد دارند و بقیه  به نقل از آنان می نویسند.

حال پرسش اساسی این است که چرا آنان از میان دهها سایت شناخته شده اپوزیسیون؛ ایران گلوبال را بعنوان منبع خود انتخاب می کنند. بنظر می رسد که  دلیل اش این باشد که آنان نمی خواهند برای یک سایت مشخص وابسته به جناح معینی از اپوزیسیون تبلیغ نمایند و از آنجا که ایران گلوبال ارگان سیاسی جریان مشخصی از اپوزیسیون نیست؛ روزنامه های جمهوری اسلامی ترجیح می دهند که منبع را ایران گلوبال عنوان نمایند. دوم اینکه روزانه نزدیک به 50 خبر، ویدئو، گزارش و مقاله در ایران گلوبال درج می شود و یا بعبارت دیگر، ترافیک مطلب گذاری در سایت ما بسیار بالاست. سوم اینکه ایران گلوبال با اخبار در یافتی، مصلحتی برخورد نمی کند و گاها مطالب  مغایر مصالح  اپوزیسیون را هم پخش می کند. بطور مثال خبر انفجار سایت اتمی فردو که منبع آن حمید رضا ذاکری بود و در بیش از یک میلیون وهفت صد وچهل هزار 1740000 خبرگزاری جهان منتشر شد. ما هم ابتدا  خبر را منتشر کردیم و یک روز بعد تکذیب خبر را به نقل از یک روزنامه اسرائیلی در ایران گلوبال منتشر نمودیم. این تکذ یبیه بلافاصله توسط دهها سایت و نشریه جمهوری اسلامی و به نقل از ایران گلوبال در داخل ایران منتشر شد. در خصوص انفجار سایت فردو ما جمعا شش خبر و گزارش  متفاوت منتشر کرده ایم.

در خصوص ویدئو ساختگی و مونتاژ شده علیه علیرضا نوری زاده 5 دقیقه پس از انتشار از سوی فضایل عزیزان، از آنجا که می دانستم این خبر هم روی آنتن جمهوری اسلامی قرار خواهد رفت، بلافاصله پس از مشاهده ویدئو، کامنتی زیر آن نوشتم  و یک ساعت بعد هم، فضایل عزیزان  به من زنگ زد و از « خبر» منتشره معذرت خواهی کرد.

فضایل عزیزان نوشت: «..متاسفانه بدون بررسی دقیق ویدئو و با شتاب و عجله, صرفاً با مشاهده ویدئو مزبور، مبادرت به تنظیم خبر و انتشار آن‌ نمودم. ویدئو با مهارت و بصورت حرفه‌ای با استفاده از نرم افزار‌های پیشرفته مونتاژ و جعل شده است از این رو تشخیص آن‌ در دید نخست دشوار میباشد اما بعد از مشاهده اصل ویدئو در سایت نوریزاده پی‌ به جعلی بودن آن‌ بردم. ویدئو در کانال یوتوب "عقاب" نامی‌ منتشر شده است و من شخصا هیچ نقشی‌ در ادیت و مونتاژ و انتشار آن‌ در یوتیوب نداشته‌ام و واقعیت آن‌ است که این نخستین بار است که در دام یک ویدئو ساختگی و جعلی گرفتار شدم..»

اینجانب  بعنوان مدیر سایت بلافاصله به تیتر خبر اضافه کردم که: «این خبر تکذیب شد».... ولی خبر گزاری های جمهوری اسلامی  وسیعا  «خبر» را منتشر ساختند و انتظار هم نمی رفت  که آنان تکذیبه ایران گلوبال را نیز منتشر نمایند. شایان ذکر است که در طی تمام این سالها از دون و بیرون سایت سعی کردند که ایران گلوبال را «خطی » نمایند و در مقاطعی هم پیشنهاداتی  از سوی جریانات سیاسی به ما شده بود که به ارگان  سیاسی آنان مبدل شویم که چنین نکردیم. ایران گلوبال در تلاش است که بعنوان یک رسانه  «فضول»، دمکرات و مستقل  در جنبش سیاسی ایرانی  بماند. بنابراین به خود ترس راه نمی دهیم  که مثلا کیهان شریعتمداری از این «فضولی ها» سود برد.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
«كيانوش ايران گلوبال» مي نويسد: در تمام اين سالها از درون و بيرون سايت سعي كردند كه ايران گلوبال را «خطي» نمايند و در مقاطعي هم پيشنهاداتي از سوي گروه هاي سياسي به ما شده بود كه به ارگان سياسي آنان مبدل شويم كه چنين نكرديم. ايران گلوبال در تلاش است كه بعنوان يك رسانه «فضول» و دمكرات بماند. بنابراين به خود ترس راه نمي دهيم كه كيهان شريعتمداري از اين «فضولي ها» سود برد. بریده ای از کیهان حسین بازجو