درخواست هنرمندان از نیروهای نظامی: 'تفنگت را زمین بگذار'
29.05.2022 - 08:44

همزمان با اعتراضات مردم در شهرهای مختلف ایران، واکنش‌ هنرمندان به فاجعه فرو ریختن برج متروپل در آبادان هم ادامه دارد. همدردی با مردم آبادان در مراسم اختتامیه جشنواره کن در سواحل فرانسه هم مطرح شد.

در همین حال، همزمان با خبرهای منتشر شده مربوط به شلیک مستقیم به سوی مردم و قطع اینترنت، جمعی از هنرمندان و سینماگران ایرانی در یادداشتی از از نیروهای نظامی خواستند که مردم را "سرکوب نکنند."

در این بیانیه کوتاه که روز یکشنبه ۸ خرداد با هشتگ "تفنگت را زمین بگذار" در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده آمده "فوج خروشان مردم ستم‌دیده‌ از جای‌جای ایران، فریاد همراهی و همدلی با مردم دردمند آبادان سرداده‌اند."

در این یادداشت علت اعتراضات شب‌های اخیر در شهرهای ایران "خشم عمومی از فساد، دزدی، ناکارآمدی، سرکوب و خفقان" خوانده شده است.

امضاکنندگان این یادداشت می‌گویند:"از همه‌ی افرادی که در یگان‌های نظامی تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند، می‌خواهیم، سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به آغوش ملت بازگردند."

زر امیر ابراهیمی: دلم با آبادان است

زر امیر ابراهیمی، بازیگر ایرانی دیشب در لحظه تاریخی دریافت جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن گفت دلش با آبادان است.

او هنگام دریافت جایزه به زبان فارسی گفت: "موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستند. هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار خاک ایران است. من اینجام اما دلم با زنان و مردان ایران است."

سعید روستایی، کارگردان فیلم "برادران لیلا" هم که برنده جایزه فدراسیون بین المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) جشنواره کن شد، جایزه خود را به مردم آبادان تقدیم کرد.

او شامگاه شنبه در محل جشنواره کن، پس از دریافت این جایزه گفت: "از طرف خود و همه گروه اعضای فیلم این جایزه بسیار مهم را به مردم داغدار کشور عزیزم در شهر آبادان تقدیم می‌کنم."

ترانه علیدوستی، سعید پورصمیمی، پیمان معادی و نوید محمد‌زاده از بازیگران این فیلم هستند.

عصر دیروز در محل تئاتر شهر در مرکز تهران

عصر شنبه در محل تئاتر شهر در مرکز تهران به یاد کشته شدگان آبادان شمع روشن کردند، اما گفته شد که در مدت کوتاهی با این حرکت برخورد شده و شمع‌ها را جمع کردند

انعکاس همدردی هنرمندان با فاجعه متروپل در شبکه‌های اجتماعی

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر با انتشار تصاویری از عزاداری زنان در آبادان نوشت: "صدای مویه زنان آبادان را بشنوید."

او نوشت که "از آتش‌سوزی سینما رکس در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) که جان صدها انسان بیگناه را گرفت" تا فرو ریختن ساختمان "پاسخ جمهوری اسلامی انحراف افکار عمومی، انکار و ظلم بوده است."

این بازیگر بریتانیایی متولد ایران با انتقاد از سرکوب اعتراضات مردم در شب‌های اخیر نوشت: "آنها به جای کمک به مردم و پاسخگویی، با استقرار پلیس ضدشورش برای سرکوب به معترضان مسالمت جو تیراندازی و اینترنت را قطع می‌کنند. شرم‌آور است. من در کنار مردم آبادان، مردم ایران و در مقابل این رژیم وحشی ایستاده‌ام."

 

 

مردم اندیمشک شعار خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله و مرگ بر دیکتاتور را در خیابان‌های این شهر فریاد زدند

 

 

 

 

در پنجمین روز اعتراض‌ها که بعد از فروپاشی متروپل آغاز شد، برای نخستین بار اعتراض‌هایی در شهرری در جنوب تهران برگزار شد و همزمان برخی در برابر تئاتر شهر (از مناطق مرکزی پایتخت) با بازماندگان کشته‌شدگان متروپل همدردی کردند.

به گفته برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی، شهرهای مختلف استان خوزستان که در چهار روز اخیر صحنه تظاهرات خیابانی بوده، اینترنت با مشکلاتی روبه‌روست.

همچنین در شهر آبادان که در شب‌های اخیر با تظاهرات ضدحکومتی روبه‌رو بوده، فضایی امنیتی حاکم شده و ماموران مسلح تلاش کردند تا برخی مغازه‌داران را مجبور کنند که زودتر مغازه‌هایشان را تعطیل کنند.

در ویدئویی که از اعتراض‌ها در شهرری منتشر شده، شعار "مرگ بر دیکتاتور" شنیده می‌شود.

همچنین برخی از شهروندان می‌گویند که در شهرری، نیروهای لباس شخصی به آنها اجازه نمی‌دهند که به اعتراض‌شان ادامه دهند.

در ویدئویی دیگر که گفته شده شهر اندیمشک را نشان می‌دهد، معترضان شعار می‌دهند: "خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله."

ویدئویی نیز منتشر شده که در آن معترضان شعار می‌دهند: "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا". اما مشخص نیست که این ویدئو مربوط به روز شنبه است یا شب‌های قبل.

به طور کلی از آنجا که رسانه‌های مستقل از جمهوری اسلامی - همانند بی‌بی‌سی - اجازه ندارند که خبرهای اعتراض‌ها را از نزدیک پوشش بدهند، روند اطلاع‌رسانی درباره این اعتراض‌ها بسیار دشوار است.

علاوه بر سرکوب خشن مخالفان، رسانه‌ها و خبرنگاران مستقل نیز در ایران با محدودیت‌های قابل توجه روبه‌رو هستند.

همزمان هربار که حکومت با قطع اینترنت ارتباط شهروندان را با دنیای بیرون مختل می‌کند، بازتاب دادن اخبار بر اساس محتوای شبکه‌های اجتماعی نیز سخت‌تر می‌شود.

اعلام عزای عمومی

در حالی که پنج روز از فروپاشی برج متروپل و کشته شدن دستکم ۲۹ نفر گذشته است، روز شنبه دولت ابراهیم رئیسی اعلام کردکه تصمیم گرفته روز یکشنبه را عزای عمومی اعلام کند.

بی‌توجهی دولت به اندوه و عصبانیت اهالی آبادان از جمله دلایل انتقادهای بسیاری است که در روزهای اخیر منتشر شدند.

علاوه بر تاخیر در اعلام عزای عمومی، شخص آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در انتشار پیام تسلیت سه روز از خود تاخیر نشان داد که این موضوع نیز خشم گروهی را برانگیخت.

در اعتراض‌های چند روز اخیر، شعارهای بسیاری علیه حاکمیت جمهوری اسلامی و شخص آیت‌الله خامنه‌ای سر داده شد.

بر اساس ویدئوهایی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده است، در چهارمین روز اعتراض‌ها در آبادان، تیراندازی شده است و همچنین به معترضان در شاهین‌شهر نیز حمله شده است.

یکی از شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفت که در اهواز، حدود ساعت ۹ جمعه شب - ۶ خرداد - مردم برای روشن کردن شمع تجمع کردند. او می‌گوید که حاضران برای مریم و رامین، که جسد آنها امروز از زیر آوار بیرون آورده شد، کل می‌کشیدند و عزاداری می‌کردند اما نیروهای یگان ویژه شروع به ضرب و شتم مردم کردند و جمعیت را با گاز اشک‌آور متفرق کردند.

او افزود که اهواز به طور ناگهانی پر از نیروهای یگان ویژه شده و اینترنت تلفن همراه قطع است. ویدیوهایی که گفته شده مربوط به همین تحولات در اهواز است در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما