خدا همان خداست مردم اما تغییر کرده اند
09.07.2022 - 14:29

حاکمیت در یک روز مصطفی تاجزاده کنشگر سیاسی، رسول اف و آل احمد دو چهره سینمایی را بازداشت کرد. پیام روشن است" میخواهیم همه را خفه کنیم." حاکمیت دیگر ستیز با مردم سر جنگ دارد. ناتوان از مهار تورم، سیاست "یا روسری یا توسری" را راه انداخته. چند روز پیش، آیت الله خامنه ای توئیت کرد خدای امروز همان خدای دهه شصت است. این توییت نشانه ای از تعمیق و تداوم سیاست سرکوب است. همچنانکه دهه شصت از سیاه ترین دهه های تاریخ معاصر ماست. پیام رهبری واضح است" سرکوب شدید تر میشود." اما محاسبه اش از امروز غلط است. مردم امروز، مردم دهه شصت نیستند همچنانکه بازداشت شدگان هم ایرانی های دهه شصت نیستند. این یعنی اینکه مردم و جامعه عوض شده اند اما حاکمیت در دهه شصت باقی مانده. زوال استبداد دینی حتمی است. این را نه ایمانی که تحلیلی میگویم. تغییرات جامعه ایران عمیق تر از آن است که با سیاست باتوم و بازداشت و گشت ارشاد قابل بازگشت باشند. دیروز نوجوانان شیرازی پاسخ آن همه تبلیغات حکومتی "سلام فرمانده " را دادند فردا زنهای شجاع ایرانی با دهن کجی به اجبار پاسخ گشت ارشاد را میدهند. توانستند با بازداشتهای گسترده صدای معلمان را خفه کنند؟ در سال هشتاد و هشت وقتی با جنبش پیشروی سبز و خیل عظیم جوانان دموکراسیخواه مواجه شدند گفتند احکام زندان را آنقدر بالا می بریم که هزینه سیاست سنگین شود. بالا بردند. پنج سال تا ده سال. زندانها خالی شد؟ هرگز. آب در هاون میکوبید. میدان مقاومت در داخل ایران است. سیاست حصر و حذفتان پاسخ نداده و نخواهد داد. خدای دهه شصت و چهارصد یکی است اما مردم امروز مردم دیروز نیستند. از شما بیزارند. چون دیگر ستیز هستید. حالا بازداشت میکنید تا به کنشگران مدنی زهر چشم نشان دهید اما در برابر شبکه نفوذ اسرائیل مستاصل هستید و یا شاید همین آمران به انسداد سیاسی از شبکه نفوذ باشند. هر چه هست مدتهاست جبهه های نبرد را باخته اید و بیهوده دست و پا میزنید. ملتی که از شاه گذشت از شیخ هم میگذرد و به ایران دموکرات و سکولار سلام میدهد. هزار و چهارصد، دهه شصت نیست . آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت.

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

عباس عبدی

فارغ از موافقت یا مخالفت با کنشگری سیاسی مصطفی تاج‌زاده، او سال‌ها است که پیوسته و صادقانه همین منش و ادبیات سیاسی را داشت و در فضای عمومی فعال بود. پس برای اطلاع از بازداشت او باید دنبال علل دیگری جز رفتارش بود.

علل محتمل:

1️⃣کمک به قطبی‌تر شدن فضای سیاسی و ادبیات براندازای

2️⃣بی نتیجه بودن برجام و آمادگی برای ورود به فاز سیاسی جدید

3️⃣ ارسال پیام به این مضمون که تغییرات انجام شده در اطلاعات سپاه برای سیاست داخلی مثبت تعبیر نشود

4️⃣ مقدمه نهایی کردن طرح صیانت

5️⃣ واکنشی در برابر گسترش انتقادات عمومی به دلیل ناتوانی در اجرای وعده‌های داده شده

ش., 09.07.2022 - 14:37 پیوند ثابت
نظرات رسیده

با درودی صمیمانه متن کوتاه پیوست خلاصه بحث هایی ست که این روزها بصورتی وسیع در داخل صورت میگیرد که با سخنرانی خامنه ای آغاز شد با مبارزه با حجاب گسترده شد و دیروز با بازداشت رسول اف و تاجزاده و......به اوج رسید تا بگویند همچون سال ۶۰ همه را سرکوب می کنیم!! فقط مزید اطلاع و مطالعه تقدیم می نمایم و امید وارم با دانش و تجربه شما در سطح جنبش به بحث گذاشته شود!! سپاس. پیروز باشید حسن _ ایران

با درودی صمیمانه
متن کوتاه پیوست خلاصه بحث هایی ست که این روزها بصورتی وسیع در داخل صورت میگیرد که با سخنرانی خامنه ای آغاز شد با مبارزه با حجاب گسترده شد و دیروز با بازداشت رسول اف و تاجزاده و......به اوج رسید تا بگویند همچون سال ۶۰ همه را سرکوب می کنیم!!
فقط مزید اطلاع و مطالعه تقدیم می نمایم و امید وارم با دانش و تجربه شما در سطح جنبش به بحث گذاشته شود!!
سپاس. پیروز باشید
حسن _ ایران
ش., 09.07.2022 - 14:31 پیوند ثابت