رفتن به محتوای اصلی

توضیح ایران گلوبال درمورد شخصی به نام علی تهرانی نیا
31.07.2022 - 08:05

در بعضی موارد افراد مقیم در خارج از کشور در غرب، مطالبی با نام مستعار برای انتشار در ایران گلوبال برای ما  فرستاده و خواهان انتشار آن میشوند، در صورتیکه هویت این افراد برای ما ناشناخته باشد معمولا از انتشار مطلب آنها خود داری میشود، بخصوص اگر این مطالب بر علیه اپوزسیون جمهوری اسلامی و رسانه های خارج از کشور ویا افراد حقیقی باشد.

استفاده از نام مستعار در کار روزنامه نگاری و اطلاع رسانی قاعدتا باید مشروط به رعایت بعضی نرمها باشد، تا هم از پیامدهای منفی حقوقی وهم از اشاعه اخبار و اطلاعات نادرست و یا یک جانبه خود داری شود. یکی از این نرمها، احراز هویت ارسال کننده مقاله و خبر میباشد که ما میکوشیم رعایت شود. کسی که مطلبی را برای ما میفرستد باید مسئولیت دفاع از مضمون آن را هم پذیرا شود.

اما مورادی پیش میآید که شخص ارسال کننده مطلب که مقیم خارج از کشور هم هست، آگاهانه میکوشد به هیچ ترتیبی هویت واقعی خود را  در نزد صاحب رسانه فاش نکند، گرچه ممکن است چنین امتناعی توضیح و دلیلی کاملا مشروع و ساده داشته باشد، اما تا وقتی که مدیر مسئول رسانه از این دلیل واقعی بی اطلاع باشد، نمیتوان از وی توقع داشت که چشم بسته هر مطلبی را منتشر کرده و خود را درگیر پیامدهای سیاسی و حقوقی انتشار مطالبی بکند که هویت ارسال کننده آنها مجهول است.

اخیرا، بعد از انتشار مقاله ای(1) از شخصی به نام علی تهرانی نیا بر علیه تلویزیون ایران-انترنشتال و شورای ملی تصمیم در سایت ایران گلوبال، مدیر سایت در صدد اطلاع از هویت واقعی ارسال کننده مطلب بر آمد و پاسخهای زیر را از وی در مورد هویتش دریافت کرد:

"بنده سالهاست که مقاله می نویسم که در بسیاری از سایت های شناخته شده مثل گویا یا زمانه و پیک ایران و ایران امروز و غیره منتشر می شوند. اسم و ایمیل بنده است. در ضمن بر خلاف برخی از پرستوها و کلاغ ها می توانستم یک عکس جعلی هم بگذارم. داشتن یک عکس جعلی دلیل بر واقعی بودن شخص نیست.  هموطنان می توانند بنده را از مقالات من قضاوت کنند. چند نمونه را برای شما ارسال می دارم و امیدوارم آنها را با این نوشته منتشر کنید. می دانم که اطلاعات جمهوری اسلامی در پی اطلاعات بیشتری در باره بنده است. اما  . . . از شما انتظار می رود که هر چی مامورین وزارت اطلاعات خواستند منتشر نکنید یا حذف نکنید. مگر شما شخصا همه نویسندگان سایت را می شناسید؟ این افراد جدید را چی که مقاله هایشان در ایران گلوبال منتشر شده. چرا طرفداران "شورای ملی تصمیم" اینقدر کم تحمل هستند که منتقد را بر نمی تابند و در جهت حذف وی بر می آیند.  خواهش می کنم این را در زیر مقاله بنده که ظاهرا از سایت کانال یک گرفته شده بگذارید. قضاوت با خوانندگان محترم است...نکته جالب دیگر این است که به اصطلاح "نظرات رسیده" که در زیر مقاله بعنوان اعتراض و اتهام منتشر شده اند هیچ اسم و رسم و عقبه ای ندارند. جناب سردبیر گرامی, شما با اتکاء به چهار نظر رسیده به احتمال زیاد از یک فرد ناشناس و هتاک  می خواهید نوشته انتقادی بنده را حذف کنید؟ چطور شد وقتی مقالات بنده در علیه آیت الله ها و مزدوران آنها در رسانه های مثل بی بی سی در ایران گلوبال منتشر می شدند کسی اعتراض نکرد. اما الان علیه ایران اینترنشنال عده ای طرفدار این شورا ناراحت شده اند. عجب استاندارد دوگانه ای؟"

در نگاه اول و به ظاهر، دلیل امتناع علی تهرانی نیا،(2) ترس وی از فاش هویت واقعی اش برای نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی است. ما برای راست آزمایی ادعای وی تنهاامکانی که در دست داشتیم، یک جستجوی انترنتی برای پی بردن به کم و کیف مطالب منتشره از سوی او بود. جستجوی ما نشان داد که اولا بر عکس ادعای ایشان، حجم و تعدد و پریود زمانی مطالب منتشر شده از سوی ایشان بسیار محدود است وثانیا این مطالب بجز حمله به این و آن دارای مضمون ویژه و حساسی نیست که ادعای وی در مورد تلاش نهادهای جمهوری اسلامی برای شناسایی هویت وی و بالاجبار ضرورت استفاده او از نام مستعار را توجیه کند. مطالب منتشره زیر نام علی تهرانی نیا اغلب یاد داشتهای کوتاه بوده و شاید  حداکثربیش از 20-25 صفحه  در قالب 9 یا 10 مقاله نباشند. چنین نتیجه ای پیام خوبی برای ایرانگلوبال نداشت. نگاهی مجدد به پاسخهای وی نشان داد که ایشان در پاسخهای خود در پی نشاندن این فکر در ذهن دیگران است که گویا ایران گلوبال زیر فشار و درخواست وزارت اطلاعات، مطالبی را منتشر و یا حذف میکند و نیز میخواهد هویت واقعی تهرانی نیا را بدست آورد، بهمین دلیل ایشان  از مدیر ایران گلوبال میخواهد که در مقابل این فشارها  بایستد و به آنها تن ندهد. در ادامه، ایران گلوبال متوجه شد که این شخص از طریق ایمیل با بعضی از حامیان واعضای شورای ملی تصمیم (3) تماس گرفته واز آنها خواسته است بدون درنگ وقبل از اینکه دیر بشود، از این شورا فاصله بگیرند تا از دامی که در پشت پرده بر سر راه آنها چیده شده است و وی از آن دام اطلاع دارد، رهایی یابندو از شهرت ونام نیک خویش محافظت کنند.

اصرار تهرانی نیا برای پنهان نگهداشتن هویت واقعی خود، اشاعه سوء ظن بر علیه ایران گلوبال و در ادامه آن پحش همین سوء ظن بر علیه شورای ملی تصمیم و فعالین آن را نمیتوان امری ساده و  حریانی سالم تلقی کرد و از روی آن  به سادگی گذشت.

مدیر سایت ایران گلو بال

کیانوش توکلی

(1) .

تبلیغات گسترده تلویزیون ایران اینترنشنال برای شورای ملی تصمیم

https://iranglobal.info/node/182479

 

(2)

سردبیر محترم ایران گلوبال …

 

بنده سالهاست که مقاله می نویسم که در بسیاری از سایت های شناخته شده مثل گویا یا زمانه و پیک ایران و ایران امروز و غیره منتشر می شوند. اسم و ایمیل بنده است. در ضمن بر خلاف برخی از پرستوها و کلاغ ها می توانستم یک عکس جعلی هم بگذارم. داشتن یک عکس جعلی دلیل بر واقعی بودن شخص نیست.  هموطنان می توانند بنده را از مقالات من قضاوت کنند. چند نمونه را برای شما ارسال می دارم و امیدوارم آنها را با این نوشته منتشر کنید. می دانم که اطلاعات جمهوری اسلامی در پی اطلاعات بیشتری در باره بنده است. اما  . . . .  .

 

 

فریب رسانه‌های فارسی زبان توسط ضد اطلاعات جمهوری اسلامی

https://news.gooya.com/2021/11/post-58178.php

 

 وقتی علی افشاری به نسل ماقبل خویش درس تاریخ می‌دهد

https://news.gooya.com/2022/04/post-62861.php

 

سخنی با حسن یوسفی اشکوری و ملی مذهبی‌های حامی رژیم

https://news.gooya.com/2021/10/post-57701.php

 

چرا فرانسه و اقلیم کردستان در غرق شدن ۲۷ پناهجو مقصر و مسئول هستند

https://news.gooya.com/2021/11/post-58888.php

 

حکایت روشن شدن موتور بوئینگ رضا پهلوی و هیجان ملت

https://news.gooya.com/2022/06/post-65186.php

 

از شما انتظار می رود که هرچی مامورین وزارت اطلاعات خواستند منتشر نکنید یا حذف نکنید. مگر شما شخصا همه نویسندگان سایت را می شناسید؟ این افراد جدید را چی که مقاله هایشان در ایران گلوبال منتشر شده. چرا طرفداران "شورای ملی تصمیم" اینقدر کم تحمل هستند که منتقد را بر نمی تابند و در جهت حذف وی بر می آیند.  خواهش می کنم این را در زیر مقاله بنده که ظاهرا از سایت کانال یک گرفته شده بگذارید. قضاوت با خوانندگان محترم است.

 

علی تهرانی نیا

alitehraninia2014@gmail.com

 

 

(3)_

From: Ali Tehraninia <alitehraninia2014@gmail.com> Date: July 5, 2022 at 11:36:57 AM EDT To: undisclosed-recipients:; Subject: Re:

علی تهران نیا

مقاله برای انتشار ـ شورای ملی تصمیم؛ ضد پرچم, ضد خلیج فارس, ضد تمامیت ارضی  جناب آقای جم با کمال احترام فراوان باید عرض کنم که جنابعالی و نازنین انسانهای وطن دوست دغدغه مند و صادقی هستید که برای آزادی میهن به هر جمعی می پیوندید. متاسفانه شناخت جنابعالی از تجزیه طلبان بنام و بدنام و همچنین فدرالیست های قومی وابسته به کنگره ملیت های ایران فدرال و شارلاتان های سابقه دار که همگی جزو امضاء کنندگان هستند, ظاهرا به دلیل حسن نیت و مثبت اندیشی بیش از حد جنابعالی و تضمین های برخی باعث حساسیت زدایی شده. باور کنید این جمع نامتجانس از درون فروپاشی خواهد شد. این آرزوی من نیست بلکه یک واقعیت اجتناب ناپذیر است که بر اساس تجربه می گویم. تاریخ نه چندان دور ثابت خواهد کرد که جنابعالی دوراندیشی و بصیرت لازم را در همراهی با تجزیه طلبان به کار نبردید. این خط و این نشان. اگر راست می گوئید چرا به شورای مدیریت گذار نپیوستید؟ شورای مدیریت گذار صد برابر از این بهتر جمع مشکوک است. اما متاسفانه دکاندارهای رقیب و صاحبان این دکان بخصوص در بازار مکاره موفق شدند تحت بهانه اینکه شاهزاده هم حمایت خواهند کرد شما را جذب برند خود کنند. باور کنید, شاهزاده هزار سال دیگر از این جمع حمایت نخواهد کرد. چیزهایی است که شما از آن بی خبر هستید. حیف شد که با وعده نسیه اعتبار نقد خود را هزینه این پروژه از آغاز شکست خورده کردید. حیف بدینوسیله ایمیل جنابعالی و جواب بنده را برای همه می فرستم. https://www.tribunezamaneh.com/archives/107635 بیانیه شما در سایت گویا منتشر شده و اکثر رای منفی گرفته؟ چرا؟ امیدوارم گویا مقاله بنده را نیز منتشر کند. چون در گذشته اکثر مقاله های بنده را با بزرگواری منتشر کرده اند. https://news.gooya.com/2022/07/post-65962.php

 

 

و پاسخ افشين جم به  علی تهران نیا

تصویر

مطالبى كه در مخالفت بِه اعلام موجوديت " شوراى ملى تصميم " نوشتيد با واقعيت همراه نيست و يا تعبير و تحليلى كه ارائه داديد صحت ندارند. درخواست ميشود اين نوشته را به فهرست گيرندگان نامه بفرستيد كه هموطنان يك طرفه قصاوت نكنند. براى روشنگرى، شفافيت و رسيدن به حقيقت درخواست مناظره و يا مصاحبه بدهيد تا خوانندگان اين مقاله به واقعيت دست يابند. هدف اين شورا، كه همانا سرنگونى نظام ، ايجاد حكومت مردمى، اجراى عدالت و سرافرازى ايران و ايرانى چيز ديگرى نيست و اين در نوشتار اعلام موجوديت به روشنى انعكاس دارد، نيازى به گمانه زنى نيست. در واقع شش اصل محورى اعلام شده شورا ، ادعاهاى جنابعالى را در بر ندارد. پرسش اينكه چرا چنين نوشته نادرستى در زمانيكه نياز به همبستگى و اتحاد براى تغيير نظام أست بدون پيشنهاد الترناتيوى مطرح ميشود؟ با سپاس و خسته نباشيد. ا.

افشين جم

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

framarz321  

صرفنظر از محیط خاکستری، میتوان هم رسانه ها و هم فعالان رسانه ای را به دو گروه عمده تقسیم کرد: حرفه ای و غیر حرفه ای
گروه حرفه ای نویسندگان شناخته شده و با اسم و رسم هستند، که همزمان با نام حقیقی خود گاه از نام مستعار نیز استفاده میکنند، کاین نام مستعار نیز معمولاً امضاء شناخته شده است.

گروه غیر حرفه ای شهروندان عادی و گمنام هستند که به مشارکت در تعیین سرنوشت سیاسی جامعه و اثر نهادن هرچند ناچیز بر روند سیاسی اجتماعی علاقمند هستند، ولی به علل و دلایل فراوان، از جمله فقدان مصونیت و ترس از پیگرد و مواخذات گوناگون، از ذکر نام حقیقی خود محذور هستند.
اینکه مدیر مسئول یک رسانه رسمی، موظف به رعایت یک سلسله قواعد انتشاراتی، گاه پاسخگویی به اعتراض و گاه مواخذه قانونی ست شکی نیست، سئوال اینست که آیا وی قادر به تامین مصونیت و پشتیبانی حقوقی از همکاران غیر حرفه ای خویش هست یا نه.
معتقد ست قضیه را نمی بایست پیچیده کرد:
پس از دریافت یک مطلب، سردبیر موظف ست کلیه جوانب امر را در نظر گرفته، سپس به انتشار آن مبادرت ورزد. این حق برای وی و ویراستاران محفوظ ست، مطلبی را منتشر نموده و یا از انتشار آن خودداری نمایند. لیکن اصرار بر ذکر نام واقعی، سعی در متقاعد ساختن یک آماتور به درج امضاء خویش بعنوان یک شخصیت حقیقی یا حقوقی در صلاحیت وی نیست. میتوانید به چنین اشخاصی توصیه کنید، به عضویت بالاترین درآمده و مطالب خود را آزادانه منتشر کنند.

ی., 31.07.2022 - 15:01 پیوند ثابت
امرالله ابراهیمی

گرمترین سلام‌ها را به همۀ شما عزیزان تقدیم می‌دارم ❤❤??❤❤

توضیحات جنابِ آقای Kianosh Tavakkoli گرامی، لازم و ضروری بود و می‌بایست هم علنی می‌شد.

به تجربه دریافتم که یکی از مزیت‌های مهم افشاگریِ علنی، این است که هم‌سنخ‌هایِ فرد افشا شده و همچنین افشا کننده، شناسایی می‌شوند و این امر می‌تواند در پالایش صفوف اپوزیسیون نقش مهمی ایفا کند.

اهمیّتِ هر افشای صورت گرفته را اقدامات و واکنش‌های هم‌سنخ‌های نهان و آشکار فرد افشا شده نشان می‌دهد و از اینطریق باید مورد ارزیابی قرار گیرد. هر چه پچپچ‌ها، در پستو گویی و در پستو نویسی‌ها بیشتر باشد، نشان از وحشتِ علنی شدن ابعاد آن سوژه دارد و به مخاطبین می‌فهماند که افشا کننده به خال زده است.

بعد از هر افشاگری، هم‌سنخ‌های فرد افشا شده هَمُّ و غمِّ خویش را در جهت تخطئه افشایِ صورت گرفته و نجات او بکار می‌گیرند ولی هم‌سخ‌های فرد افشا کننده عکس آنان عمل می‌کنند. بله، این همان دشتی است که دوربین‌ها باید رویِ آن تنظیم گـــردنــد و وقایع را ثبت و ضبط نمایند. ❤❤

ی., 31.07.2022 - 14:43 پیوند ثابت
نظرات رسیده

 

ا. افشين جم

 

"على تهرانى نيا"، نامى " فيك" با ادرس ايميل قلابى، با فرستادن ايميل هاى نادرست ، و وارد كردن اتهام هاى واهى كوشش كرده در بين مردم و اپوزيسيون اختلاف و انشقاق ايجاد كُند ، سپس با نام اصلى، اتهام ها را در برنامه هاى تلويزيونى با تفصيل و تحليل بعنوان كارشناس باطلاع مردم ميرساند.

نتيجه؛ انشقاق و اختلاف ، نا باورى و عدم اعتبار و اطمينان در ميان مردم و اپوزيسيون .

اميدوارم اين شخص كه هويتش شناخته شده ، از اين عمل تفرقه انداز و خطرناك كه فقط جمهورى اسلامى از ان بهره بردارى شايسته ميكند ، و اپوزيسيون و مردم را در مقابل يكديگر قرارداده دست بردارد .

ا. افشين جم

ی., 31.07.2022 - 14:37 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

 سلام جناب زرگریان گرامی / ۱-من   نوشته های علی تهرانیا را منتشر نکرده بودم۲- این نوشته توسط دکتر دوشوکی در سایت ایرانگوبال منتشر شد و منهم به آن اعتراض کردم و همین مقاله من در مورد علی تهران نیا حاصل این اعتراضم بود و همان روز کامنتی زیر آن نوشتم و قول داده بودم حذف آش کنم ولی این کار را نکردم و  متوجه شده بودم که علی تهران نیا با بسیاری از فعالان سیاسی در ارتباط است و علیه تشکل های اپوزیسیون  دست به تخریب  می زند و برایش فرقی ندارد ( جمهوریخواهان ، مشروط خواهان ، سلطنت طلبان ، کمونیست ها و……)

ی., 31.07.2022 - 12:25 پیوند ثابت
نظرات رسیده

 اسمایل زرگریان :
سلام کیانوش   توضیح و پاسخ  دوشکی را خواندم.  پرسشی که برای من مطرح شده است با شما  در میان میگذارم پرسش اول : آیا شما مقاله ای با نام علی تهرانیا مجهول و بدون  هویت منتشر کردید یا نه ؟ اگر کردید چرا  آیا در صورت انتشار به ضوابط سایت شما همخوا نی داشت؟ شما بجه دلیل نوشته علی تهرانی نیا را در اعتراض به ایران  اینتر ناشنال را منتشر کردید؟ آیا کسی  واسطه شد ویا اشتباه کردید؟https://iranglobal.info/node/182479
 پرسش دوم نه از شما بلکه از گویا نیوز میباشد . در این سایت چند ین مقاله علیه این یا آن فرد و یا این یا گروه   با همین نام منتشر شد  احتمالا سایت گویا نیوز  میداند این شخص چه هویتی و نام ونشانی دارد.

ی., 31.07.2022 - 12:23 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

این که هر فعال سیاسی با نام خودش برای همه اعضای شورای ملی تصمیم نامه بنویسد حق اوست اما نه با نام مستعار.... اغلب پشت نام مستعار یک فریب ویک نیرنگ نهفته است . مگه ما از دمکراسی و شفافیت صحبت نمی کنیم ؛ چرا آدم ها باید چهره خود را پوشانده و علیه اپوزیسیون رژیم لجن پراکنی کنند؟! آیا نباید موضوع را جدی تر از یک بیماری دید؟

ی., 31.07.2022 - 09:51 پیوند ثابت
اصغر جیلو

من هم ديروز يك كامنت تو هين آميز كه نام كوچك وي علي بود در صفحه فيس بوك خود در زير يك نوشته از كارل پوپر دريافت كردم كه نوشته بود" ترا چه به پوپر تو چه ميفهمي پوپر چه ميگه ، برو به ماركس خودت به چسب و دستورات او را اجرا كن وترياكتو بكش"

من احتمال ميدهم كه وي همين علي تهراني نيا باشد. من وي را بلاك كردم ولي واقعا الان كنجكاو شدم كه ببينم وي واقعا كيست و چرا اين كار ها را ميكند؟ آيا مريض است؟ يا اينكه سرش به جايي بند است؟

 

وي قطعا با افكار من آشناست وفقط براي رد گم كردن مرا پيرو ماركس معرف كرده بود، وي در پرو قايل خود هيچ چيزي نداشت . من حتي سيگار هم نميكشم چه برسد به ترياك.

ی., 31.07.2022 - 09:49 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.