ايرانيّت فروشنده با زبان اصغر فرهادى

شروع فيلم با تَرَك برداشتن خانه و ريزش آن همراه است. اين خانه و رختخواب ترك برداشته است. مفاهيم و تعابير زيادى در ذهن شكل مى گيرد. سياست و فرهنگ و اعتماد و ... ترك برداشته است


شروع فيلم با تَرَك برداشتن خانه و ريزش آن همراه است. اين خانه و رختخواب ترك برداشته است. مفاهيم و تعابير زيادى در ذهن شكل مى گيرد. سياست و فرهنگ و اعتماد و ... ترك برداشته است. افراد و ذهن ها ترك برداشته اند. ايرانيت ترك برداشته است. مرد و زن دنبال تغييرند. دنبال فرار از اين ترك و ريزش. اما تَرَك بيرون در درونشان نقش خواهد بست. مرد دلش مى خواهد كه شهر را از بيخ و بن زير و رو كند و دوباره بسازدش اما غافل است از اين موضوع كه خودش در حال ويرانى است. اين شهر و سرزمين و فرهنگ در حال ويرانى است. تهاجم و تجاوز در راه است. بايد درها را بست. بايد اين سياست و فرهنگ و اجتماع را بسته نگه داشت و گرنه بهش تجاوز خواهد شد. تجاوز و تهاجمى نرم. همانند دستى كه از پشت ( بنا به قول زن ) بر موهاى زن در زير آب دوش كشيده مى شود و شايد زن به تصور اينكه دست شوهرش است خود را تسليم متجاوز ساخته و بعد كه فهميده شوهرش نيست لگد انداخته و داد و فرياد كرده است. اما هر چه باشد واژه ى تجاوز و تهاجم از ذهن ايرانى جماعت پاك نمى شود. اينجا جامعه اى است كه به راحتى وارد حريم تو مى شوند و امنيت و آزادى و ذهن تو را درگير مى سازند. همبسترى و هم آغوشى تو با حريمت را بر هم مى زنند و تو را با دغدغه هاى بيرونى مفاهيم مشغول مى سازند. و آنوقت تو به جاى اينكه ريشه هاى تجاوز را بكاوى به دنبال پيرمردى مريض و جاهل راه مى افتى تا سيلى اش بزنى و پيش جهانيان تحسين شوى. كه به شكلى نرم و دموكراتيك قضيه را حل كرده اى. به شكلى كه خوشايند غرب و شرق و درون و بيرون باشد. ديگر از چاقو و غيرت و تعصب و كشت و كشتار فيلم هاى قبلى خبرى نيست. ديگر تو و ايرانيت تو داعش وار و خشونت آميز عمل نمى كند. با ايرانى طرف هستيم كه جواب خشونت را با خشونت نمى دهد و فيلم دارد اين را به جهان القا مى كند. انگار ايران تروريست پرور و متجاوز نيست. انگار ايران خرابكار و انسان كش و متجاوز نيست. بلكه به آن تجاوز شده و او دارد اين مسئله را به خوبى مديريت مى كند. فيلم همه را راضى نگه مى دارد و همه را سر كار مى گذارد تا جايزه بگيرد. فيلم از اول براى جايزه گرفتن ساخته شده و حتى آرتور ميلر را هم درون اين سياسى كارى خويش هل داده است. مرد به پليس و دادگاه ( و در كل به سياست و قدرت ) رجوع نمى كند و روشنفكرمآبانه به حل مسئله مى انديشد. مسئله اين است كه طبقه ى روشنفكر از سمت طبقه ى مقدس مآب ( به رويارويى پيرمرد متجاوز با خانواده اش دقت كنيد )  و جاهل مورد تجاوز و تهاجم قرار گرفته است و مى خواهد اين مسئله را با فرمولهاى خويش حل كند. قشر سنتى و كلاسيك و رياكار و شهوتى جامعه ( پيرمرد )، رؤياهاى قشر روشنفكر و جوان را دزديده و پريشانش ساخته است. زن پيرمرد را به راحتى مى بخشد چون اين تجاوز را زاييده ى جهل او مى داند. مرد اما دارد به انتقامى پاستوريزه شده مى انديشد. مرد هم تصورش در مورد ايرانيت و فرهنگ مثل تصور زن است. او با نشان دادن فيلم گاو براى بچه ها قصد دارد گاو بودن مردم و جامعه را نشان دهد و يادش رفته كه خودش نيز بخشى از اين گاوشدگى است. در پايان فيلم، مرد و زن دارند براى تئاتر گريم مى شوند. چشمهايشان را با لنزهاى آبى مى بينيم. انگار چشمهايشان را شسته اند و جور ديگر دارند مى بينند اما اين تصور ماست. در ذهن هر دو تجاوز و تهاجم دارد رژه مى رود. اين بازى ادامه خواهد داشت.  
فرهادى سازشكارانه به روايتِ ايرانيت برخاسته است. با زبان اصولگرايان ( آنجا كه بچه ها دشمن دشمن مى گويند)، با زبان اصلاح طلبان و حتى برانداز ها ( آنجا كه در پاسخ مرد جواب داده مى شود اين شهر را يكبار ويران كردند و ساختند شد اين. اشاره به انقلاب و ...) حرف مى زند. فرهادى مى خواهد همه را راضى نگهدارد. سئوال اما اينجاست كه چرا امثال فرهادى فقط به هنگام تجاوز به طبقه ى خويش وارد دفاع مى شوند؟ همه ى مردم  و همسايه هاى زن فاحشه تقريباً به او و افرادى كه وارد خانه ى او مى شوند عادت كرده اند. اما به هنگام تجاوز اشتباهى به زن مرد روشنفكر زبان گشوده و از بدى اعمال زن فاحشه حرف مى زنند. قبلاً چرا سكوت كرده بودند؟ مشكل اينجاست كه قشر روشنفكر ايرانى به خانه اى نقل مكان كرده كه اتاق فكر فاحشگى و فروش است! و اين تقصير خود اين قشر است كه بدون مطالعه و تحقيق اين انتقال را شكل داده است. اين فيلم را مى شود همه جور تاويل كرد. مى توان تصور كرد كه پيرمرد نشانگر تهاجم خارجى قدرت هاى جهانى است. مى توان تصور كرد كه پيرمرد نماينده ى سنتى ساختار قدرت و فرهنگ ايرانيت است. و تصورات جدولى ديگر...
در كل آنچه مى توان گفت اين است كه فرهادى روايتگر سياهىِ فرهنگ و جامعه ى ايرانى است. و اين سياهى پيوسته دارد ضخيمتر مى شود. 
و اگر ما و ملت هاى ديگر موجود در ايران و ديگرى هاى خارجى از اين سياهى دارند دورى مى كنند نبايد آنها را نكوهش كنيم

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک فیلم و این همه تفسیر از کجا دراوردی اینا را؟یک فیلم معمولی بود یک ساعت سرگرم بودیم تازه به نظر من ابد ویک روز صد برابر از این فیلم جذاب تر بود وخیلی از فیلم های دیگه واقعا نمیدونم چرا اسکار گرفت اصلا نمیدونم چرا این فیلم باید نمایند ایران باشه بازیگرهاش فوق العاده اند اما توهمه فیلم هایی که بازی کردند مثل سوپراستار من ترانه 15 سال دارم و...این فیلم به نظرم فیلمی نبود که حتی واسه یک ماه تو ذهن من تماشاگر ایرانی بمونه اما یک فیلم مثل ابد ویک روز حتی تو صحنه هایی که خنده رو لب میاورد تو سینما اون تلخی خاص ماجرایی که روایت میکرد رو من ایرانی تو سینما با تمام وجود حس میکردم دید من رو نسبت به یک قشر از جامعه ام تغییر میداد یک ساعت من خودم رو گذاشتم جای اونا ودر پایان یک تلخی توام با سکوتی از سر شرم برامون باقی گذاشت ودرعین حال حس خوش بخت بودن به خاطر داشتن یک خانواده خوب من حاضر نیستم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" شاید دنیای ترک، جامعه شاهنامه خوان را، به درجهٔ ( توانمند سازی ) فروشنده نائل خواهد کرد""" تا تابستان امسال " سال میلادی " جمهوری آزربایجان، گرجستان از طریق ترکیه، به طور مستقیم، با تکمیل شدن خط آهن "" باکو، تبلیس و قارص "" به دریای سیاه وصل خواهند شد. این خط آهن، با شروع پروژهٔ بزرگ "" جاده ابریشم، شرق چین را، به غرب اروپا و آفریقا وصل خواهد کرد. از طرفی‌ "" هند نیز به فکر ساختن جاده ابریشم خود "" افتاده و قصد دارد با اتصال به این خط آهن، به اروپا و آفریقا وصل شود. با دیدار رئیس جمهور آزربایجان از ایران، شاهنامه خوانان از اهمیت ژئوپلتیک دنیای ترک آگاه خواهند شد، بدون شک، ایران نمی‌خواهد تبدیل به ارمنستانی دیگر شود، آیا امروز باد سردی در ارمنستان می‌‌وزد؟ دنیای ترک فقط قصد دارد جامعه شاهنامه خوان را، تبدیل به فروشنده کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" فروشندهٔ ژست شبه روشنفکر """ شاهنامه خوانان گرفتار حکومت شیعه داعش شاهنامه خوانان شده اند، در رسیدن به مدرنیته کله پاا شده اند، ولی‌ " گفتمان‌های کزائی فوق روشنفکری، پست مدرنیستی، پسا ساختار گرائی "" اینها در کافی‌ شاپ‌ها حتی خود دریدا و دیگر فیلسوفان غرب را مدهوش می‌‌کند. لاک پشتی‌ که مدام از مرداب تغذیه می‌‌کند ولی‌ لاف پرواز در بلندای آسمان را می‌‌دهد، امر بر خودشان نیز مشتبه شده که گویا "" قوم برتر و بر گزیده "" هستند، حتی قادر نیستند ببینند که زبانشان هنوز اسیر شعر و شاعر است، و کیست که نداند شعر و شاعر زبان انسان ابتدائی و عقب مانده است. شعر و شاعری دنیای آن بیمار اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی است که با "" مونولوگ و تک صدا ئی مدام با خود حرف میزند ولی‌ متوهم بیچاره چنین می‌‌پندارد با میلیون‌ها اشباح طرف گفتگو است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" آیا هم نشینی، کالائی است که در دکان فروشنده، یافت می‌‌شود؟ """ گویا " شیخی " فتوائی صادر کرده که "" هم نشینی با پارسیان بهتر از پان ترکان است "" یا چیزی توی همین مایه‌ها و این مقاله زهر آگین در ایران گلوبال چاپ شده، آیا کسی‌ به شیخ ما نگفت که‌ ای زاهد، تو که عمری عزت گذشته، آیا نمیدانی، پیش شرط "" هم نشینی "" در درجهٔ اول "" تضمین بقا و موجودیت "" است. کردستان شما با کدام "" شاهنامه خوانی "" بقای خود را تضمین خواهد کرد که شما نوعی، فرصت هم نشینی نیز، داشته باشید. اگر فرصتی شد اطلاعاتی را راجع به این نمایشگاه Eurasia Rail Turkey 2017 در اختیار علاقمندان خواهم گذاشت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" فروشندهٔ هیچ چیز """ به دعوت یکی‌ از دوستانم، چند روزی برای شرکت در """ Eurasia Rail Turkey 2017 """ به استانبول رفته بودم، در این مدت، گویا فیلمی از جامعه شاهنامه خوان، جایزهٔ اسکار گرفته، جامعه‌ای که هیچ چیز تولید نمیکند و روحیه کار آفرینی آن در حد صفر است با فیلم "" فروشنده "" ناگهان از قحطی تولید به بهشت کالا پرتاپ شده، تناقض را می‌‌بینید؟ صنعت فیلم سازی ترکیه، برای میلیون‌ها انسان، کار و امرار معاش فراهم آورده، صنعت فیلم سازی اینها، با لقب "" فروشنده ""، چیزی برای فروش و عرضه ندارد. اگر در هنگام گرفتن جایزهٔ اسکار، با اشاره به شعری کزائی، که بر سر در سازمان ملل، از شاعری فارس، نصب شده، حضار و جهانیان را به نبوغ شاهنامه خوانان آگاه میکردند، شاید دست کم پاسپورت اینها، ارزش فروشی‌ داشت. متوجه شدم در نبود ترکان آزربایجانی در این ایران گلوبال، چقدر همه چیز کساد و حالت مرده به

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در این روزها روزنامه نگاری آلمانیـ ترک بنام دنیز یوسل به تعداد بیشمار روزنامه نگاران در بند ترکیه اضافه شده. دولت کودتای ترکیه قصد او را گروگان بگیرد تا دولت آلمان را وادار به دادن وام به ترکیه کرده و آزاد گذاشتن سخنرانی وزرای ترکیه جهت تبلیغات پانترکی و آماده کردن ترکهای ساکن در آلمان برای تغیر قانون اساسی ترکیه به نفع خودسری بیش اندازه اردوقان شود.
بدین جهت از جناب لوایی درخواست میشود بعنوان فردی آزاد و روزنامه نگاری متعهد از این روزنامه نگار و دیگر روزنامه نگاران دربند دفاع کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
برای معرفی فیلمی برای اسکار آینده، کارگردانی از ترکیه فیلمی از نوجوانی تا بزرگسالی رئیس جمهور ارودقان کبیر ساخته که شاید یادآوری فیلمی باشد که در عراق ساخته شد و از کودکی صدام حسین کبیر تا بدست گرفتن قدرت در عراق را نشان میداد. ما امیدواریم هرچه زودتر این فیلم با کیفیت بالا و محتوای بسیار جالب برای اسکار معرفی شود و اسکار را بروباید. سیما کاران ترکیه در این چند سال گذشته فیلمهایی بسیار آموزنده و با کلاس بالا برای تلویزیون ها به بازار آورده اند که نه تنها در کشور های همسایه به معرض دید خانواده ها قرار میگیرد بلکه در کشور آمریکا و کشورهای اروپایی از ساعت دو بعد از ظهر تا ساعت دوازده شب از تلویزیونها پخش میشود. فروش این گونه فیلمهای با ارزش موجب رونق اقتصاد سینما در ترکیه شده. هنرمندان سینماگر از هم دنیا خود را برای آموزش در کلاسهای سینمای ترکیه ثبت نام کرده اند .این کلاسها در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منم بابک خرم دین از آذربایجان : صد افسوس به این سانسورچی وطن فروشی و خودفروشی آزاد آما وطن دوستی ایران دوستی دفاع از خا نه پدری طبق مرام ولایت فقیه ایران گلوبال ممنوع .صلح و دوستی ممنوع جناب توکلی و مسیولین کلاه تان کمی بالاتر بگذارید شاید ایرج مصداقی بد نمی گه .
پاینده و جاوید باش ای ایران بدور از دورغ و دروغگویان .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای توکلی به همه چیز سوگند که این اقای Anonymous جاسوس هفت خط نظام منحوس اسلامی است و هدفی جز تخریب و دو بهم زنی ندارد .مرگ بر سید علی و بر اسلام و نفر ت باد بر جیره خواران نظام .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای لوائی عزیز احسن برشما .
جامع ایران بخصوص پان ایرانیسها خود فریب هستند.
ببنید جبهه مالی ونهضت آزادی ها چنان ازشروع کارخود راضی وخشنود بودند که هیچ گونه انتقاد واعتراض را نمی شنیدند ولی پس ازآنکه دیگرتاریخ مصرف آنها گذشت وکنارگذاشته شدند شروع به انتقاد کردند انتقاد نه اینکه عملکرد خودرا بی خردانه بدانند نه بلکه قدرتی که ازدست دادند ناراحت هستند.
این ها گوش شنوا به خواسته ملتهای دررنج نداشتند هنوزهم خواسته مردم را مساوی با نابودی پان ایرانیستی می دانند وفراد هم مخالف خواهند بود .
منتظری ،رفسنجانی ،موسوی ،کروبی و....نه اینکه این خانه را ترکاند ویران کردند ناراحت هستند نه بلکه تمام وکمال این خانه دراختیار پان ایرانیست نیست ناراحت هستند.
آیا این رهبران دیروز واین اوپوزسیون خارج نیشین که امروزاعتراض وانتقاد دارند بخاطرهمین اعتراض ها دیگران را دست گیرو روانه زندان نمی کردند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بجز خواندن این متن و نظر دادن دوست دارم
مراتب اعتراض خود را به کیانوش فاشیست و ایران گلوبال راسیست اعلام کنم

چرا در کامنت هایی سرآغازشان :"نمونه ای از افاضات یک پانترک" یا توهین به ترک ها و یا فحاشی و رکاکت نسبت به ترک ها است تغییر یا تلطیف یا حذفی صورت نمیگیرد ؟
شاید جواب جدای این واقعیت نباشد که خود کیانوش خان یک ترک ستیز است و اصول این سایت هم بر مبنای عرب ستیزی و ترک ستیزی است .
چرا این دوستان در مقابل یک چند دقیقه درد و دل یک tv متنها نوشتند و چرندیات پراکندند اما در مقابل اینحجم از عرب ستیزی و ترک ستیزی مثل همیشه لال هستند ؟
اگر یک ترک از فضای مسموم کشور که در آن وزیر کشور یک فرماندار لر را "بی شعور" خطاب می کند تنها به دلیل آنکه لر است ،سخن بگوید باید او را پانترک یا چنانچه کیانوش توکلی ترجیح می دهد "ترک .... نامید ؟
من متاسف شدم ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب موحدي بامدادان اگر پس از اين رژيم ايراني وجود داشته باشدو جنابعالي ودوستانتان صاحب قدرت شديد تمامي مردم ازربايجان وبلوچستان وخوزستان را داربزن افكار ضد بشريتان باعث انزوا مجاهدين خلق شده است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای لوائی عزیز احسن برشما .
جامع ایران بخصوص پان ایرانیسها خود فریب هستند.
ببنید جبهه مالی ونهضت آزادی ها چنان ازشروع کارخود راضی وخشنود بودند که هیچ گونه انتقاد واعتراض را نمی شنیدند ولی پس ازآنکه دیگرتاریخ مصرف آنها گذشت وکنارگذاشته شدند شروع به انتقاد کردند انتقاد نه اینکه عملکرد خودرا بی خردانه بدانند نه بلکه قدرتی که ازدست دادند ناراحت هستند.
این ها گوش شنوا به خواسته ملتهای دررنج نداشتند هنوزهم خواسته مردم را مساوی با نابودی پان ایرانیستی می دانند وفراد هم مخالف خواهند بود .
منتظری ،رفسنجانی ،موسوی ،کروبی و....نه اینکه این خانه را ترکاند ویران کردند ناراحت هستند نه بلکه تمام وکمال این خانه دراختیار پان ایرانیست نیست ناراحت هستند.
آیا این رهبران دیروز واین اوپوزسیون خارج نیشین که امروزاعتراض وانتقاد دارند بخاطرهمین اعتراض ها دیگران را دست گیرو روانه زندان نمی کردند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منم بابک خرمدین از آذربایجان:جناب لوای شما از اوضا ع و احوال باکو که شده فاحشه خانه روسها و یا ناتاشا های روسی در ترکیه که برادران ترک شما از کنارشان کسب درآمد می کنند و روزی نیست که اخبار ترکیه به ان نپردازد ازهمه ان باخبر هستید کاملا. اما به ما آذربایجانیان که فارس اشان می خوانی میرسی میشی از بیخ ترک. هزاران درود بر جامعه پویا و زنده ایران که در دست شیعه ترک صفوی اسیر است این روزها خواهد گذشت .ببینید سطح اندیشه این ترکان معلوم الحال تا چه حد پا پین است .هندوستان با داشتن هفتمین مقام در مساحت با جمعیت یک میلیارد و دویست و هشتاد هشت ملیون . متاسفانه هفصد میلیون بله هفصد ملیون آدم هندی دسترسی به توالت ندارند این جای تاسف نیست همین زن و مرد هندی باید روزی یک فیلم ببیند و بالی ود هم برایشان میسازد. آما هزار افسوس که فیلمی انتقادی از جامعه هندوستان تولید نمی کند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درود بر لوایی عزیز. این بهمن موحدی مامور رجوی کارش فقط توهین به تورک ها است. به گفته هایش توجهی نکنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این آقای لوایی تصمیم گرفته پشه رو هوا بپره ربطش بده به طلب کاری قومی. مثل سلطنت طلب ها که هرچی از دهانشان درآمد به اصغر فرهادی گفتند، ایشان هم قولنج و شقیقه و زارت و زورت را به هم ربط میده تا این وسط ننه من غریبم در بیاره. مثل اینکه عقل سلیم را خداوند به یکسان تقسیم نکرده. دکارت اشتباه می کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دست آقای لوائی درد نکند. تفسیر مطلب بسیاردقیق و مو شکافانه است. در واقع جناب لوائی دراین فیلم! ایرانیت و ماهیت استعماری راسیستی ایرانیت، و همچنین ایرانیت آقای فرهادی را بخوبی تجزیه و تحلیل میکند! این ایرانیت، بر پایه استعمار و استثمار ملل غیر فارس، و بر اساس طرح نابودی زبان و فرهنگ، و قلع و قم کردن حقوق ملی مدنی آنان بنا شده است. ایرانیتی که با نشان دادن چهره قرون وسطائی گندش در آمده است. میرود در فراسوی امواج توفنده خلقهای عصیان گر درهم بشکند. از رو فیلمساز تلاش میکند، چهره هولناک و وحشی رژیم اسلامی و ایرانیت آن را در قالب به اصطلاح مدارا و خویشتن داری نشان دهد، که گویا طرفدار صلح است. غافل از اینکه نمی داند دیگر کار از کار گذشته است و چهره مستبد، راسیستی و بیرحم ایرانیت مورد نظر آقای فرهادی خیلی وقت است بر جهانیان آشکار شده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای کیانوش توکلی. شما اسم بهمن موحدی را بدون اینکه بنده به ایشان توحین کرده باشم حذف می کنید.
اما بهمن موحدی در این مقاله برای یک نویسنده محترم و شناخته شده در این سایت براحتی چه لفاظات زشتی بکار می برد.
در کدام سایت فارسی زبان به یک نویسنده دایمی سایت اینقدر توحین می کنند؟
اقای توکلی شما عمدا بهمن موحدی و اسامه را ازاد گذاشته ای تا کارهایی را که خودت نمی توانی بکنی اینها انجام بدهد.
قبلا خط سیاسی شما هر چی بود گذشت الان خط سیاسی شما با بهمن موحدی انچنان فاصله ندارد.
خواننده گان سایت ایرانگلوبال این را بدانند بهمن موحدی و اسامه این دو کامنت گذار که همه اش علیه ترکهاست یک کار هدفمند از طرف اقای کیانوش توکلی است. اقای لوایی اگاه باش اگر اقای کیانوش توکلی با گفته های بهمن موحدی در باره شما موافق نباشد منتشر نمی کند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوائی میگوید: "روشنفكر ايرانى به خانه اى نقل مكان كرده كه اتاق فكر فاحشگى و فروش است!"
مگر خمینی نفهم و پلید، قصابان اسلامی و مزدوران قلم بدست اش مثل بازجو شریعتمداری همین را نمیگویند؟ مگر جوانان روشنفکر ایرانی در حکم های اعدام خود علاوه بر مسلح بودن "حاملگی و قرص های ضد حاملگی" دروغین را نداشتند؟
روشنفکر ایرانی، اعم از فارس و ترک و کرد و بلوچ و عرب و ... علیرغم همه محدودیت ها و همه کاستی های خود سعی در آگاهی مردم دارد و بابت آن نیز هزینه سرسام آوری پرداخت کرده است.
پلیدی نیست که هم صدا با خمینی آنان را فاحشه بنامیم؟
همصدای قصاب اسلامی یا مزدور آنان یا "بیشعوری مطلق" است.
باور دارم که این افکار پست مورد نفرت مردم ترک زبان ایران و هر انسان اندیشمندی است.
آدم راجع به هر موضوعی اظهار نظر نکند نمیمیرد، سكوت كردن ، از رذالت بهتر نیست؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منظور این اقای لوائی نقشه ایران نیست که ترک بر داشته است منظور ایشان تفکر جریان روشنفکری است که بدنبال سراب رفتند و امنیت و رفاه دوران شاه و رضا شاه را به وعده خیالی سوسیالیسم و حکومت اخوندی در ایران فروختند و انچنان بلائی سرشان امد که هنوز گیج هستند . ایا رودخانه گناهکار و یا گوه و یا دشت گناهکارند؟ نه .پس افرادی مانند پیشه وری و غلام یحیی که بجای خدمت به مردم ایران به نوکری شوروی رفتند مقصر هستد . منظور ایشان بیشتر تروریستهای فدائی و توده ای و مجاهدین خلق است که در جامعه ایرانی شکاف بوجود اوردند و دست به ادمکشی و ترور زدند و از روی سیری شکم یک دیگر را با اسلحه شکافتند . جایزه واقعی راباید به همین تروریستهای فدائی و مجاهد داد ونه به اصغر فرهادی .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
صد سال کلیه بودجه آموزشی و فرهنگی کشور انحصارا و مطلقا صرف رشد و نشر زبان و فرهنگ زبانفارسی شده، در مقابل کلی بودجه امنیتی صرف شده تا حتی یک عدد کتاب بزبان ترکی چاپ نشود. ملت ترک آزربایجان بزبان مادری خود بیسواد نگهداشته شده، اولا این کلمه پانترک دیگر چه صیغه ائی است؟ که مثل آدامس مرتبا می جوید؟ دوما تا زمانیکه بودجه مصروقه آموزشی و فرهنگی آرربایجان پس داده نشود، ما دست از یقه حاکمان فارس برنخواهیم داشت، و تا زمانی که ملت ما بزبان مادری خود مسلط نشده اند هیچ بنی بشری حق ندارد که به ما امر و نهی کند که در کدام سایت بنویسیم یا ننویسیم، از زمانی که پایگاه اشرف در عراق برچیده شده، تعداد معدودی از آنها در آلبانی و دیگر کشورها پخش و پلا شدند و همانند پشه مرتبا وز وز می کنند و نوک حمله اشان هم هویت طلبان آزربایجان است، ومشوقشان هم، خودشان و پانیرانیستها هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تحلیل به جا و خوب را با چشم باز به خوبی تعقیب نمودید, از اینکه دقتتان را به تار و پود پوسیده فرهنگ استعماری ایرانیت متمرکز میکنید جای قدردانی دارد و متشکر از هوشیاریتان. در جنگ نا برابر ظفر با جسوران است نه با زورمندان و زورگویان.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نمونه ای از افاضات یک پانترک :
«"اما هر چه باشد واژه ى تجاوز و تهاجم از ذهن ايرانى جماعت پاك نمى شود. / ديگر تو و ايرانيت تو داعش وار و خشونت آميز عمل نمى كند. با ايرانى طرف هستيم كه جواب خشونت را با خشونت نمى دهد و فيلم دارد اين را به جهان القا مى كند. انگار ايران تروريست پرور و متجاوز نيست. انگار ايران خرابكار و انسان كش و متجاوز نيست. بلكه به آن تجاوز شده و او دارد اين مسئله را به خوبى مديريت مى كند. "»
محمدرضا لوایی پانترک ! تو اگر خود را ایرانی نمی دانی و به اعتراف خودت دشمن ایرانی ها هستی، در این سایت اپوزیسیونِ ایرانی جماعت چه می کنی، و یا به عبارت بهتر چه ... می کنی ؟! بعد چرا دست از این اخلاق زشت و رفتار موذیانۀ خود بر نمی داری و همیشه اصرار داری که نام پاک ایران و ایرانی را مترادف با نام کثیف و منحوسِ رژیم سفاک و غارتگر جمهوری اسلامی کنی ؟! آقای پانترک! این مهم را در مغز خود