جلال ايجادي و هادي يوسفي: نتايج انتخابات اتحاديه اروپا

جلال ايجادي و هادي يوسفي در باره نتايج انتخابات اتحاديه اروپا و رشد احزاب راستگرا و پوپوليست ، تناسب قوا و استراتژی ادتحادیه اروپا ، سیاست پناهنده پذیری، آینده کنوانسیون ژنو، رشد بنیاد گرایی و رابطه آن با اسلام ستیزی و سرانجام نگاه پارلمان جدید اتحادیه اروپا به مناقشه ایران و آمریکا و سرنوشت برجام:


معنی نتایج برای اتحادیه اروپا چیست؟

براساس تخمین های جاری دو بلوک محافظه کار "ای پی پی" و "اس و دی" (سوسیالیست ها و دمکرات ها) بدون حمایت سایر گروه ها و احزاب قادر به تشکیل یک ائتلاف بزرگ حاکم نخواهند بود.

پیش بینی می شود که "ای پی پی" برنده ۱۷۹ کرسی شود که کمتر از ۲۱۶ کرسی این بلوک در انتخابات سال ۲۰۱۴ است. شمار کرسی های "اس و دی" هم از ۱۹۱ به ۱۵۰ کاهش می یابد.

با این حال همچنان انتظار می رود که احزاب حامی اتحادیه اروپا اکثریت کرسی ها را داشته باشند که عمدتا به دلیل موفقیت های بلوک لیبرال "ای ال دی ای" به خصوص تصمیم حزب امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه برای پیوستن به این گروه است.

ائتلاف رنسانس تحت رهبری آقای مکرون در این انتخابات مغلوب حزب راست افراطی "گردهمایی ملی" مارین لوپن شد.

گای ورهوفستات رهبر "ای ال دی ای" گفت: "برای اولین بار در ۴۰ سال گذشته، دو حزب سنتی، سوسیالیست ها و محافظه کاران، دیگر اکثریت ندارند."

"معلوم است که امشب شاهد یک رویداد تاریخی هستیم، چون توازن قوا در پارلمان اروپا عوض خواهد شد."

سبزها هم پیروزی های عمده ای ثبت کردند، به طوری که نظرسنجی از رای دهندگان نشان می دهد این گروه شمار کرسی هایش را از ۵۰ به ۶۷ افزایش خواهد داد.

با این حال دستاورد احزاب ملی گرا در ایتالیا، فرانسه و سایر نقاط به معنی نفوذ بیشتر منتقدان اتحادیه اروپاست که خواهان مهار اختیارات آن هستند.

براساس نتایج نسبی تا این لحظه به نظر می رسد که ماتئو سالوینی، رهبر حزب "لیگ" ایتالیا، که برای ایجاد ائتلافی میان ۱۲ حزب در این انتخابات تلاش کرده بود با کسب ۳۰ درصد آرا در صدر قرار می گیرد.

ائتلاف راست عوام گرای ماتئو سالوینی در ایتالیا پیروزی شدحق نشر عکسEPAImage captionائتلاف راست عوام گرای ماتئو سالوینی در ایتالیا پیروزی شد

برندگان و بازندگان کیستند؟

در آلمان دو حزب عمده میانه گرا متحمل ضرباتی شدند. میزان آرای حزب دمکرات مسیحی صدراعظم آنگلا مرکل از ۳۵ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۲۸ درصد افت کرد درحالی که آرای حزب چپ میانه سوسیال دمکرات از ۲۷ درصد به ۱۵.۵ درصد رسید.

عملکرد حزب عوام گرای "ای اف دی" آلمان بدتر از انتظار بود به طوری که پیش بینی می شود ده و نیم درصد آرا را کسب کند که البته بهتر از نتایج ۲۰۱۴ برای این حزب است.

در بریتانیا حزب نوپای "برگزیت" به رهبری نایجل فاراژ با سی درصد آرا پیشتاز شد و لیبرال دمکرات ها هم بر کرسی های خود افزودند. اما دو حزب اصلی محافظه کار و کارگر متحمل شکست های قابل توجهی شدند.

از سوی دیگر در میان نتایج ناهمگون برای احزاب راست افراطی، حزب "گردهمایی ملی" - سابقا جبهه ملی - مارین لوپن پیروزی خود با ۲۴ درصد آرا در مقابل آرای ۲۲.۵ درصدی ائتلاف "رنسانس" آقای مکرون را جشن گرفت.

German Greens celebrateحق نشر عکسAFPImage captionجشن سبزها در آلمان

یک مقام دولت این نتایج را "مایوس کننده" اما نسبت به نتایج قبلی "کاملا آبرومندانه" توصیف کرد.

در مجارستان حزب ضدمهاجرت "فیدز" ویکتور اوربان با ۵۲ درصد آرا ۱۳ کرسی از ۲۱ کرسی این کشور را به دست آورد و از برندگان مهم این شب بود.

آقای اوربان گفت "ما کوچک هستیم اما می خواهیم اروپا را عوض کنیم" و افزود که این انتخابات "شروع عصر تازه ای علیه مهاجرت است."

در اسپانیا حزب حاکم سوسیالیست با ۳۲.۸ درصد آرا برنده مشخص انتخابات بود و ۲۰ کرسی به دست آورد، درحالی که حزب راست افراطی "واکس" پنجم شد و سه کرسی به دست آورد.

در یونان پس از پیروزی حزب مخالف محافظه کار "دمکراسی نو"، الکسیس سیپراس نخست وزیر خواستار انتخابات زودهنگام شد. میزان آرای این حزب ۳۳.۵ درصد در مقابل ۲۰ درصد برای حزب سیریزای نخست وزیر بود.

پارلمان اروپایی که مقر آن در بروکسل و استراسبورگ است ۷۵۱ کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره های پنج ساله انتخاب می شوند. آنها نمایندگان شهروندان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا هستند.

یکی از وظایف اصلی پارلمان اروپایی بررسی و تصویب قوانینی است که کمیسیون اروپایی پیشنهاد می کند.

پارلمان همچنین مسئول انتخاب رئیس کمیسیون اروپایی و تایید بودجه اتحادیه اروپاست

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: