تک تيراندازي از هليكپوتر به مردم ،تظاهرات در 6 شهر در 4 دقیقه

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی تنها کشته شدن سه نفر از معترضان به افزایش قیمت بنزین را تایید کرده‌اند، گزارش نهادهای حقوق بشری و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که دستکم ۴۰

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی تنها کشته شدن سه نفر از معترضان به افزایش قیمت بنزین را تایید کرده‌اند، گزارش نهادهای حقوق بشری و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که دستکم ۴۰ نفر از معترضان در شهرهای مختلف ایران کشته شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی تنها کشته شدن یک نفر در سیرجان، یک نفر در شهریار و یک نفر در اسلامشهر را تایید کرده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی نیز بدون اشاره به تعداد افراد کشته شده اعلام کرد که در این اعتراضات «تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد».

خبرگزاری فارس نیز اعلام کرد که «تلفات جانی» در این اعتراضات نسبت به اعتراضات دی‌ماه بیشتر بوده است. در اعتراضات دی‌ماه بر اساس آمار رسمی حداقل ۲۵ نفر کشته شدند.

در غیاب آمار قابل استناد از کشته‌شدگان اعتراضات سه روز گذشته در ایران، فعالان حقوق بشر آماری منتشر کرده‌اند که چندین برابر آمار رسمی است.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، نیروهای امنیتی مستقر در ساختمان دادگستری جوانرود روز ۲۵ آبان به معترضان تیراندازی کردند که حداقل «چهار نفر» در این تیراندازی کشته شدند.

این سایت هویت دو نفر از کشته‌شدگان را «کاوه محمودی» و «حمزه نقدی» اعلام کرده است. شبکه حقوق بشر کردستان همچنین از درگیری شدید بین مردم و معترضان در کرمانشاه خبر داده است.

این نهاد حقوق بشری اعلام کرده که تعدادی از شهروندان در این درگیری کشته شده‌اند اما تعداد دقیق آنها مشخص نیست.

نهادهای رسمی ایران از کشته شدن یک سرگرد نیروی انتظامی به نام ایرج جواهری در کرمانشاه خبر داده‌اند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» اما اعلام کرد که پنج نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

این سازمان خبر داده که ۱۴ نفر از معترضان در جوانرود کشته شده‌اند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: