صدای پای دلار ۴۰ هزارتومانی!

وقتی دلار که ماشه حرکت سایر بازار‌ها در ایران است روشن می‌شود این حرکت به صورت دایره وار سایر بازار‌ها ابتدا طلا و بعد خودرو، مسکن و بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ این یک چرخه کامل است که از دلار شروع شده و به بازار سرمایه می‌رسد.

نرخ ارز و طلا این روز‌ها بر مدار نوسان است. فیلم منتشر شده از هجوم مردم طی چند روز گذشته برای خرید دلار نشان از کشیده شدن ماشه دلار در سال جدید را دارد، نشانه‌ای که البته برای معیشت و اقتصاد مردم چندان خوشایند نیست. بالا رفتن قیمت دلار به‌زعم بسیاری از کارشناسان در واقع کاهش ارزش ریال است که حالا عرصه را برای مردم و توان خریدشان تنگ کرده است.

کارشناسان عوامل متعددی را در بالا رفتن قیمت دلار دخیل می‌دانند که کرونا یکی از آنهاست. هرچند عامل اصلی یعنی تحریم‌ها و محدودیت‌های مبادله‌ای و ورود ارز به کشور یکی از عوامل ثابت در بی ثباتی بازار‌ها طی سه سال گذشته است. با این همه برخی معتقدند قیمت دلار هم می‌تواند با برخورد به سقف حمایتی آرام بگیرد و یا با سیگنال‌های مثبتی در فضای سیاسی و اقتصادی روند آن کاهشی شود، سیگنال‌هایی که مردم همچنان امیدوارند تا دوباره در سپهر سیاسی و اقتصادی کشور رخ‌نمایی کند
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: