مدیر آپارات بخاطر "چه جوری ب دنیا آمدی؟" دهسال زندان گرفت!

یک سال بعد از پخش ویدیویی خبرساز در سایت "آپارات" که در آن از کودکان درباره نحوه تولدشان سوال می‌شد، مدیر این سایت و تهیه‌کنندگان ویدیو در دادگاه انقلاب هر یک به دست کم ده سال زندان محکوم شدند. روابط عمومی آپارات صدور حکم زندان برای محمدجواد شکوری مقدم، مدیرعامل و بنیانگذار این سایت در دادگاه بدوی به ریاست محمد مقیسه را تایید کرده و گفته است که برای این حکم درخواست تجدید نظر شده است.

 

مهرماه سال گذشته گزارشی ویدیویی از کانال اینترنتی "ژلوفن تی‌وی" در سایت آپارات پخش شد که در آن گزارشگر از بچه‌ها می‌پرسید که آیا می‌دانند چطور به دنیا آمده‌اند.

این ویدیو کمتر از یک ساعت بعد از انتشار حذف شد و آقای شکوری مقدم از تعلیق کانال ژلوفن خبر داد.

با وجود این عوامل ساخت گزارش با دستور بازپرس دادسرای ارشاد تهران بازداشت شدند و ویدیویی از "اعترافات" و "عذرخواهی" آنها پخش شد.

دادسرای ارشاد در آن زمان گفت که "به خاطر گزارش‌های مردمی و آزردگی خاطر خانواده‌ها" حکم بازداشت تهیه‌کنندگان برنامه را صادر کرده است

"تشویق به فساد"

بنا بر گزارش‌ها قاضی محمد مقیسه مدیر سایت آپارات را در مجموع به ۱۲ سال زندان محکوم کرده که در صورت قطعی شدن حکم، مجازات اشد، یعنی ۱۰ سال حبس برای اتهام "تشویق به فساد" درباره او قابل اجراست.

به گزارش سایت هرانا در حکم دادگاه که اواسط مهرماه صادر و به تازگی ابلاغ شده، آقای شکوری مقدم علاوه بر ده سال زندان، به یک سال حبس برای "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و همین طور یک سال برای"انتشار محتوای مبتذل" محکوم شده است.

گفته می‌شود هفت متهم دیگر که از تهیه‎کنندگان گزارش ژلوفن تی‌وی هستند هم هر کدام به ۱۱ سال زندان به اتهام "تشویق به فساد" و انتشار "محتوای مبتذل" محکوم شده‌اند که در صورت قطعی شدن حکم ده سال آن قابل اجرا خواهد بود.

 

محمدجواد شکوری مقدم حدود دو سال پیش نشان کارآفرین برتر را از معاون اول رئیس جمهور ایران دریافت کرد

سایت "آی‌تی ایران" می‌گوید صدور حکم زندان برای مدیر سایت آپارات "این نگرانی را برای بسیاری از پلتفرم‌های مشابه ایجاد کرده که در صورت تخطی یک کاربر که ممکن است به سرعت دیده نشود، صاحب پلتفرم بازخواست شده و آن پلتفرم مسدود شود."

همچنین این حکم می‌تواند کسب و کار شبکه‌های اجتماعی را با خطر جدی مواجه کند. چرا که اگر این حکم به معنای این باشد که آن‌ها در قبال هر مطلب یا ویدیویی که روی سایتشان منتشر می‌شود، مسئولیت حقوقی دارند، ممکن است مجبور شوند تک‌تک آن‌ها را پیش از انتشار بررسی کنند. کاری که باعث افزایش قابل توجه هزینه‌های آن‌ها می‌شود و بعید نیست حتی به تعطیلی این‌گونه سایت‌ها بینجامد.

محمدجواد شکوری مقدم، ۳۸ ساله، بنیان‌گذار سایت‌هایی مانند "فیلیمو" هم هست و حدود دو سال پیش به عنوان کارآفرین برتر "نشان امین‌الضرب" را از معاون اول رئیس جمهور ایران دریافت کرد.

آقای شکوری مقدم آذر ماه سال ۹۸ هم به اتهام "اشاعه فحشا" چند ساعت بازداشت و با وثیقه نیم میلیارد تومانی آزاد شد.

 

 شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محمد جواد شکری‌مقدم، مدیر سایت آپارات را به ۱۲ سال زندان محکوم کرد. هفت تن دیگر از افرادی که همراه او محاکمه شدند در مجموع به ۷۷ سال زندان محکوم شدند.

دادگاه انقلاب مدیر سایت آپارات و هفت تن دیگر را به دلیل بارگذاری یک ویدئو که در آن از کودکان پرسیده می‌شد، می‌دانند چگونه متولد شده‌اند به ۸۹ سال زندان محکوم کرد

به گزارش هرانا، ارگان فعالان حقوق بشر در ایران محمد مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محمدجواد شکری‌مقدم، موسس و مدیر پلتفرم آپارات را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال حبس، به اتهام «انتشار محتویات مبتذل» به تحمل یک سال حبس، و «تشویق به فساد» به ۱۰ سال حبس و در مجموع به ۱۲ سال حبس محکوم کرد.

 

شکری‌مقدم به دلیل انتشار یک ویدئو که در آن گزارشگر برنامه از کودکان می‌پرسید آیا می‌دانند که چگونه متولد شده‌اند، محاکمه شده است.

این ویدئو که سال گذشته در آپارات منتشر شد با واکنش تند رسانه‌های حکومتی و کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. رسانه‌های حکومتی انتشار این ویدئو را «غیر اخلاقی» و «ترویج فساد» خواندند و آن را به «عوامل ضد انقلاب» نسبت دادند.

 

 

 

 

 

شکری‌مقدم و تهیه‌کنندگان این ویدئو پس از انتشار این ویدئو بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد شدند. هویت هیچ یک از هفت متهم دیگر این پرونده که به گفته مدیر آپارات از اعضای «کانال ژلوفن» هستند تا به حال فاش نشده است.

دادگاه انقلاب تهران هر یک از هفت متهم دیگر این پرونده را به اتهام «تشویق به فساد» به ۱۰ سال حبس و «انتشار محتوای مبتذل» به یک سال حبس محکوم کرده است.

در صورت تائید رای دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر ۱۰ سال از محکومیت زندان صادر شده برای هر یک از متهمان قابل اجرا خواهد بود.

روابط عمومی سایت آپارات صدور حکم زندان برای مدیر خود را تائید کرده اما گفته که حکم صادر شده بدوی است و تجدیدنظر‌خواهی آنها پذیرفته شده است. مدیران این سایت در باره محکومیت دیگر متهمان این پرونده سکوت کرده‌اند.

آپارات یک پلاتفرم جایگزین برای یوتیوب است. یوتیوب با دستور مقامات جمهوری اسلامی فیلتر شده است

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: