تفرشی و حامیان رژیم و بحث های جنجالی زیبا کلام علیه ستیزه جویی رژیم

مذاکرات داغ در وین /آیا توافق نزدیک است ؟
اتاقی در کلاب هاوس تحت عنوان "مذاکرات داغ در وین /آیا توافق نزدیک است ؟ " با حضور بسیاری از از اصلاح طلبان , مدیران اجرایی جمهوری اسلامی و همچنین مخالفین رزیم اسلامی حضور داشتند که در این میان بحث های اقای زیبا کلام از همه جنجالی تر بود و جالب تر اینکه در میان حامیان هسته ای ایران دیدگاه علیرضا نامور حقیقی خود نمایی می کرد. او مطرح می ساخت که اگر رژیم در بخش IT سرمیاه گذاری می کرد ؛ قدرت نظامی ایران بسیار توامند تر می شد:
 

ایران در پایان دور سوم مذاکرات وین می گوید 'حرکت رو به جلوست'

 
دور سوم مذاکرات برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، در شهر وین اتریش به پایان رسیده و ایران می گوید جهت حرکت این گفت و گوها علیرغم کاهش سرعت "رو به جلوست."

عباس عراقچی سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در وین در مورد آخرین روند مذاکرات مربوط به احیای برجام گفت: "با توجه به ورود به نگارش متن در برخی حوزه‌ها، طبیعتا کمی روند کند شده است، با این وجود روند رو به جلوست."

به گزارش ایسنا عباس عراقچی بعد از ظهر روز شنبه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آمریکایی‌ها گفته‌اند بخش‌هایی ازتحریم‌ها را لغو خواهند کرد و آیا ایران این موضع را قبول دارد، گفت: "اگر دو طرف مواضع یکدیگر را قبول داشتند که نیازی به مذاکره نبود. مذاکره در خصوص همین اختلاف نظرهایی است که وجود دارد."

آقای عراقچی در پاسخ به سوالی در مورد روند رفع تحریم‌ها گفته تحریم‌هایی که موضوعی و بخشی هستند مثل تحریم بخش انرژی ایران، تحریم صنعت خودرو، مالی، بانکی، بیمه ای و بنادر، براساس توافقاتی که تا الان صورت گرفته است این تحریم‌ها باید برداشته شود و توافق در مورد آنها وجود دارد.

او افزود در کنار این برخی از اشخاص، افراد و نهادها نیز به صورت خاص مورد تحریم واقع شده‌اند که لیست بلند بالایی است. مذاکرات در مورد این لیست هنوز ادامه دارد. اکثر آنها تا الان موافقت شده که از فهرست تحریم‌ها خارج شوند ولی دیگرانی هستند که هنوز به دلایل مختلف در این فهرست حضور دارند و مذاکره برای این قسمت از کار هنوز ادامه دارد.

او گفته در مباحث مسائل هسته‌ای و تحریم‌ها نکات ریز فنی داریم. در بسیاری از موارد نقاط مشترک وجود دارد. در برخی از موارد هنوز نقاط اختلاف وجود دارد و نقاط اختلاف الان روشن‌تر شده است.

عباس عراقچی

 

عباس عراقچی می گوید روند مذاکرات کند شده که "طبیعی است"

عباس عراقچی گفته هیات‌ها برای جمع بندی به پایتخت‌های خود خواهند رفت. در پایتخت‌ها این موارد مورد بررسی قرار می‌گیرد و جمعه آینده مباحث و مذاکرات را از سر خواهیم گرفت.

با این حال یک منبع دیپلماتیک اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته است که مذاکرات وین در طول این سه هفته به اندازه انتظار آنها پیشرفت نکرده است.

به گفته این مقام که نخواست نامش فاش شود دو طرف هنوز بر سر مهم ترین مسائل با تفاهم نرسیده اند.

او گفت: "کار زیادی باقی است و وقت تنگ است. با توجه به این، ما امیدوار بودیم این هفته پیشرفت بیشتری داشته باشیم."

نمایندگان روسیه از "خوشبینی محتاطانه و فزاینده" در این مذاکرات صحبت کرده اند و گفته اند امیدوارند ظرف سه هفته به نتایج ملموس منجر شود.

سومین دور گفت وگوها برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران و قدرت ها، برجام، روز سه شنبه در وین اتریش شروع شده بود و پس از چند روز دیدار گروه های کارشناسی، هیات های نمایندگی روز شنبه ملاقات کردند.

میخائیل اولیانوف سفیر روسیه در آژانس اتمی در توییتی نوشت که نمایندگان همه طرف ها بر "پیشرفت غیرقابل انکار" در این گفت و گوها تاکید می کنند.

او نوشت: "هنوز زود است به هیجان بیاییم، اما دلایلی برای خوشبینی محتاطانه و فزاینده داریم. ضرب الاجلی وجود ندارد، اما شرکت کنندگان قصد تکمیل موفقیت آمیز آن ظرف حدودا سه هفته را دارند. آیا این واقع بینانه است؟ خواهیم دید."

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت: "طرف ها موافقتند که کار در دورهای بعدی باید با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد."

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا

 

جیک سالیوان گفته که مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران در مورد بازگشتن به توافق هسته‌ای، "در وضعیت نامشخصی است."

یک منبع دیپلماتیک ای ۳ (آلمان، بریتانیا، فرانسه) هم به این خبرگزاری گفت که گفت و گوها "در فضایی جدی و متمرکز" انجام شده است.

"ما هنوز در مورد حساس ترین مسائل به تفاهم نرسیده ایم. موفقیت به هیچ وجه تضمین شده نیست، اما غیرممکن هم نیست. ما در ای ۳ تلاش های خود را برای عملی شدن توافق مضاعف می کنیم."

پیشتر در روز شنبه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که مذاکرات غیر مستقیم ایالات متحده با ایران در مورد بازگشتن به توافق هسته‌ای، "در وضعیت نامشخصی است."

در این مذاکرات، هیات‌هایی از بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه در حال مذاکره با هیات ایرانی هستند و آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در آن شرکت دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای سالیوان گفته است: "قصد ندارم در زمان فعلی در باره ماهیت مذاکرات صحبت کنم، چون این مذاکرات در وضعیت نامشخصی قرار دارند." او گفته است همه طرف‌ها از جمله ایران برای مذاکرات جدی بر سر کاهش تحریم‌ها و برگشت به توافق برجام "تمایل دارند."

ایران خواهان لغو تحریم‌هایی است که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وضع شد. آمریکا هم از ایران خواسته به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند.

طبق توافق هسته‌ای برجام، در برابر توقف در برخی از جنبه‌های برنامه اتمی ایران، تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه این کشور برطرف شد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق پس از روی کار آمدن با خروج از این توافق، همه تحریم‌های اتمی ایالات متحده را دوباره اعمال کرد و تحریم‌های بیشتر و شدیدتری علیه این کشور به اجرا گذاشت

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: