مرگ یک زندانی در زندان بهبهان در اثر کرونا و شیوع بیماری
04.05.2021 - 18:13

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام روز ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، یک پیرمرد زندانی پس از ابتلا به بیماری کرونا جان باخت. این زندانی که با نام عبدالله پلنگ در بین زندانیان شناخته می شد، ساعت ۵ صبح بر اثر تنگی نفس در جلوی چشم زندانیان جان داد. وی بدون رسیدگی در بند رها شده و زندانیان تا روز مرگ از او پرستاری می کردند.

هم اکنون نیز حدود ۲۰ زندانی مبتلا به کرونا در زندان بهبهان در قرنطینه به سر می برند. بدلیل نبود امکانات مربوط به تست کرونا، احتمال ابتلاء دیگر زندانیان به این ویروس کشنده بسیار بالاست و منتقل شدگان به قرنطینه زندانیانی هستند که علائم مشخص و حاد کرونا داشتند.

یک منبع مطلع گفت: «یکی از عوامل انتشار کرونا آخوندی است که از بیرون زندان برای موعظه به بندها می آید. همچنین افسرنگهبان هایی که روزانه در بندها رفت و آمد میکنند از عوامل انتشار بیماری هستند».

این منبع افزود: «زندان محیطی بسته است. اما حجم دستگیری ها بالاست و ورود زندانیان تازه وارد شیوع بیماری را گسترش می دهد»

این منبع همچنین گفت: «مواد بهداشتی مناسب و کافی در دسترس زندانیان نیست تا از گسترش این ویروس و مبتلا شدن به این بیماری پیشگیری کنند».

بر اساس همین گزارش، بهداری زندان امکاناتی برای رسیدگی به بیماران ندارد. داروخانه زندان خالی از دارو است و تنها چند قرص مسکن در آن وجود دارد. برای هر بیماری اعم از دل درد و سردرد و هر بیماری دیگر تنها چند مسکن به زندانیان داده می شود. تنها در مواردی که زندانی رو به مرگ است و مواردی چون درگیری های خونین بین زندانیان، زندانی به بیمارستان خارج از زندان منتقل می شود.

طی یکسال اخیر بارها در این زندان بیماری کرونا شایع شده است و اینک تهدید گسترش این ویروس و ابتلاء جمع زیادی از زندانیان به کرونا وجود دارد و بطور خاص جان زندانیان سیاسی که در مدت اخیر بازداشت شده اند در خطر قرار دارد.

شایان ذکر است عوامل و مسئولان زندان ها با پنهان سازی و مخفی کردن اخبار حقیقی مانع از درز اطلاعات و خبرهای درست کرونا در داخل زندان می شوند.

در مرداد۹۹ سازمان عفو بین الملل در یک بیانیه مطبوعاتی از درز نامه‌های رسمی از بحران کرونا در زندان‌های کشور بر خلاف انکار حکومت خبر داد.

عفو بین الملل در بیانیه خود نوشته بود: نامه‌های رسمی درز کرده‌ای که به دست عفو بین‌الملل رسیده نشان می‌دهد که دولت ایران درخواست‌های مکرر مقامات ارشد سازمان زندان‌ها برای تأمین امکانات مورد نیاز برای مهار شیوع ویروس کرونا و درمان زندانیان مبتلا شده را نادیده گرفته‌اند.

این سازمان در بیانیه خود تاکید کرده بود: عفو بین‌الملل نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت و برای اولین بار منتشر کرده که از طرف مقامات سازمان زندان‌ها که زیر نظر قوۀ قضانیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را دربارۀ کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است.

وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران هم‌چنان در مقابل شیوع بیماری‌های واگیردار به شکلی فاجعه‌بار فاقد تجهیزات لازم هستند.

این سازمان همچنین گفت: «مقامات ایرانی باید انکار این بحران سلامتی در زندان‌‌ها را کنار بگذارند و فوراً گام‌های ضروری برای حفظ سلامتی و جان زندانیان بردارند».

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما