منتخب

گفتگو با دکتر دوشوکی : همگرایی بلوچ و فارس در محکوم کردن کشتار سراوان!

بیانیه حدود ١٧٠ فعال مدنی و سیاسی بلوچ و سیستانی (سُنی و شیعه) به همراه ٣٠٠ فعال مدنی سرشناس (مجموعا ٤٧٠ نفر) از جمله نرگس محمدی, پرستو فروهر, محمد رسول اف, جعفر پناهی در اعتراض به کشتار و یا آنچه که "درگیری‌های اخیر" در مرز شمسر با سوخت‌بران بلوچ در این "بیانیه" آمده؛ به عقیده نگارنده در طی ٤٢ سال گذشته بی سابقه و در نوع خود قابل تحسین است.
انتشار از: 
کشتار سوخت بران بلوچ تدوام جنایات حکومت اسلامی در بلوچستان
رژیم ددمنش جمهوری اسلامی دیگربار ، اقدام شنیعی را در تاریخ خونبار خود رقم زد. او با مردم ایران بمثابه زندانیانی به گروگان گرفته شده رفتار می کند. گذشته ۴۲ ساله جمهوری اسلامی، تاریخی ست مشحون از سرکوب ، کشتار، زندان ،اعدام، شکنجه ،دزدی، دروغ، غارت و اشاعه فرهنگی واپسگرا که پیامد آن نابودی سرمایه های مادی و معنوی جامعه بوده است.

ماجرای عشق آتشین نویسنده معروف به خمینی

سیمین دانشور نویسنده و مترجم ایرانی بود. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده‌است. سووشون از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به‌شمار می‌رود. دانشور، همراهِ همسرش جلال آل احمد، عضو کانون نویسندگان ایران بود و در نخستین انتخابات (فروردین ۱۳۴۷) به عنوان رئیس کانون نویسندگان ایران برگزیده شد
انتشار از: 

ایندیپندنت فارسی - هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون و جرالد فورد، به دولت آمریکا هشدار داد که تهران امتیاز ندهد.
جنگ دوم قره‌باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که ۴۴ روز به طول انجامید، در نوامبر ۲۰۲۰ به پایان رسید. به دنبال این آتش‌بس جمهوری آذربایجان بخش‌هایی از منطقه مورد مناقشه قره‌باغو همه ۷ منطقه‌ اطراف آن که از زمان جنگ اول در اوایل دهه ۱۹۹۰ تحت کنترل نیروهای ارمنی بود را پس گرفت.
وکیل علی نوری، زندانی سیاسی در ایران، می‌گوید مقام‌های قضایی او را به طور اعلام‌نشده به بیمارستان روانپزشکی امین آباد منتقل کردند.همزمان فعالان حقوق بشر از وضعیت سلامتی سیامک مقیمی و یاشار پیری ابراز نگرانی کرده‌اند.

آقای مقیمی از زندانیان اعتراضات آبان ۹۸ بوده و آقای پیری، از فعالان ترک ایران است که در روز جهانی زبان مادری بازداشت شد.
کاخ سفید اعلام کرد: «هدف از این دستورالعمل انتقال دیدگاه رییس‌جمهور بایدن در مورد چگونگی ارتباط آمریکا با جهان است تا در زمانی‌که دولت تهیه استراتژی امنیت ملی را آغاز کرده، وزارت‌خانه‌ها و نهادهای آمریکایی با توجه به آن فعالیت‌های خود را هماهنگ کنند.»
حسن روحانی ، با هشدار درباره پیامدهای منفی "اتلاف وقت" در مسیر احیای توافق هسته‌ای، گفته است اگر تحریم‌های آمریکا رفع شود راه برای دیپلماسی و مذاکره باز خواهد شد.آقای روحانی از قدرت‌های اروپایی خواسته است از پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منصرف شوند. او با اشاره به توافق اخیر ایران و آژانس خطاب به رهبران اروپایی گفت: "نگذارید روابط دوستانه ما تخریب شود."

بانوک شمشوک، زنی که با صدایش اندوه بلوچستان را آواز کرد

شمشوک ادامه می‌دهد: بچه‌هایم هویت ندارند. حتی نمی‌توانم برای آنها بلیت اتوبوس بخرم چون کد ملی ندارند. حداقل اگر شناسنامه داشتند، می‌توانستند مدرسه بروند. اَسیب سر کلاس می‌رود اما چون شناسنامه ندارد پرونده تحصیلی هم ندارد. فقط معلم‌ها قبول کرده‌اند او سر کلاس برود. ای کاش می‌توانستم برای بچه‌ها شناسنامه بگیرم.

انتشار از: 
گزارش موقت «راهبرد استراتژیک امنیت ملی» آمریکا که همزمان با نخستین سخنرانی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده در روز چهارشنبه منتشر شد، حاکی از آن است که مساله ایران در مقایسه با دیگر چالش‌های سیاست خارجی و داخلی برای دولت بایدن در اولویت پایین‌تری قرار دارد.