منتخب

«بسیاری از زنان ایرلندی مدام هدف این اعمال قرار می‌گیرند و در برخی موارد، نتیجه‌اش خودکشی قربانیان است»

راه پُر سنگلاخ تجدّد در ایران سخنرانی ماشاءالله آجودانی

در این سخنرانی دکتر ماشاءالله آجودانی نویسنده کتاب «مشروطه ایرانی» ضمن اشاره به رویدادهای مشروطه از چگونگی ورود اندیشه مدرنیته به ایران و نقش اسلام‌گرایان و روحانیت در دوران مشروطه سخن گفته و سپس به پرسش‌های شنوندگان پاسخ داده است.
انتشار از: 

قتل‌های سیاسی در جمهوری اسلامی؛ استثنا یا قاعده؟

اول آذرماه، سالروز کشته شدن پروانه و داریوش فروهر، رهبران حزب ملت ایران، است. قتل‌هایی که با ادامه یافتن و کشته شدن محمدجعفر پوینده و محمد مختاری، دو عضو کانون نویسندگان ایران، در روزنامه‌های اصلاح‌طلب سال ۱۳۷۷ لقب قتل‌های زنجیر‌ه‌ای به خود گرفتند.

انتشار از: 
رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در سفری "مخفیانه" به عربستان سعودی رفته است.

این گزارش‌ها می‌گوید آقای نتانیاهو در این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده است.


دستگاه پروپاگاندای جمهوری اسلامی تجربه‌ای به درازای عمر این نظام دارد. این ماشین با جنگ ایران و عراق به منظور بسیج مردم برای مشارکت در جنگ تقویت شد و از آن پس روز به روز وسعت یافت.

بسیاری از رسانه‌ها در جمهوری اسلامی ماشین پروپاگاندا هستند نه رسانه؛ زیرا رسانه اساسا رویکرد ایدئولوژیک ندارد. دستگاه‌های پروپاگاندای جمهوری اسلامی، از شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای تا منابر نماز جمعه، نهادهای موسوم به «آموزشی و پژوهشی»، اعزام مبلغان و تربیت کارشناسان در موسساتی مانند «جامعة المصطف
سربازان آلمان در راستای عملیات اتحادیه اروپا برای مقابله با قاچاق سلاح به لیبی، قصد بازرسی محموله یک کشتی را داشتند. ترکیه مانع از بازرسی از این کشتی شد. سربازان آلمانی ناگزیر کشتی را ترک کردند و بازرسی نیمه‌تمام ماند
امروز در مورد فرزندان ‎ دادستان کل در اینترنت گشت می‌زدم. متوجه ماجرای عجیبی شدم. هزینه بیمه پرسنل قوه قضائیه ماهانه چند صد میلیارد است. همگی زیر نظر یک شرکت واسط است که دفترش در خود کاخ دادگستری است و احتمالا سود چند ده میلیاردی ازین واسطه گری می‌برد.
محسن شریعتی‌نیا، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی:

ایران در این شرایط با فرض بازگشت امریکا به برجام و احیای آن، اگر مانند گذشته به FATF ملحق نشود به خودش آسیب می‌زند.
آمار گمرک چین درباره مبادلات تجاری این کشور و ایران نشان می‌دهد مبادلات دو کشور با افت ۳۸.۵ درصدی مواجه شده و کمتر از مبادلات تجاری بین چین با عربستان و یا چین با اسرائيل است.

به گزارش رادیو فردا، بر اساس این گزارش‌ها، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، به ۱۱ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار رسیده که حدود ۷ میلیارد دلار کمتر از دوره مشابه در سال قبل است.