علیه تبعیض و ساسنور در «لینک دونی گویا » اعتراض کنیم

سایت ایران گلوبال هم در سال 2006 فرهنگ گفتگو نامیده می شد در لینک دونی گویا قرار گرفت ولی دو سال بعد به دلیل نا معلوم از لینک دونی گویا حذف شدیم و بار ها من و همکاران سایت به گویا امیل زدیم و از طریق دوستان هم پیغام فرستادیم ولی همگی این تلاش ها بی نتیجه ماند. دلیل اش را از طروق دیگر جویا شدیم ، تا« کشف » کردیم که حذف ما به دلیل طرح مسایل اتنیکی _ فرهنگی بود . شایان ذکر است که ایران گلوبال سایتی مشارکتی و با بیش از یکصد نویسنده با دیدگاههای گوناگون است که...

 یکی از دوستان طی کامنتی  نوشته است  که :« سئوال این است که چگونه شما توسط سایت گویا- مسدود شده اید. مگر انان می تواننند سایتی را مسدود کنند.خوشحال خواهم شد که در این باره توضیح قانع کننده ای بدهید»

دوست عزیز ، خوب شد که این سئوال را طرح کرد ه اید ؛ در واقع مدتها بود که از تبعیضی   سایت گویا علیه  ما انجام داده بود  را فراموش کرده بودم .دنیا سایبری و مناسبات درونی آن علیرغم رقابت های ظاهری، بسیار پیجیده  است . خیلی از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، بعبارتی کاربران و نویسندگان فضای مجازی اطلاع دقیقی ازمناسبات درونی ، تبیعض ها ، تیراژ ها ، تولید و یا کپی و خلاصه میزان محتوایی روزانه وب سایت ها که اینک  تعداد اینها به چند هزار سایت سیاسی  می رسد ،  ندارند . نحوه انتخاب و گزینش  لینک دونی گویا  که مورد  نظر می باشد،.

گویا یکی از قدیمی ترین سایت های فارسی زبان است(تاسیس سال 1998) که تعدادی از ادرس لینک سایت های فارسی زبان داخل و خارج از کشور را در خود جای داده است . بررسی  سایت های لینک دونی گویا ، نشانگر ان است که ترتیب آن  بر اساس تولید، کیفیت ویا رده بندی اینترنتی آن انتخاب نشده است . بررسی های من نشان می دهد  که  لینک بر اساس تفکر سیاسی  ، ارتباطات شخصی  و مناسبات شخصی  صاحب گویا یعنی  جناب  اقای فرشاد بیان تنظیم  شده است .

لینک دونی  گویا و خبر نامه گویا که دو آدرس متفاوت دارند، هر گز تیراژ خود را بیان نکرده اند . اکنون هر دوسایت گویا مبدل به یک سایت تجاری شده است که مبالغ هنگفتی چه به صورت کمک های نهادهای بین المللی در دفاع از حقوق بشر ایران و چه بصورت پذیرش آگهی تبلیغی نسیب صاحب این سایت کرده است . اینجانب مطلقا  انتقاد و ایرادی  به در امد های صاحب  گویا ندارم و به قول معروف نوش جان اقای فرشاد بیان ... دنیای بیزینس و تجارت بخشی از واقیعت های فضای مجازی است .

بهر حال گویا اولین سایت فارسی زبان بود که روش پیوند دادن به لینک سایت های دیگر را اغاز کرد و فرشاد بیان سر دبیر گویا ، در مصاحبه ای گفته بود :«سياست گويا فراهم ساختن امكان انتقال سريع و آزاد اطلاعات است كه در اين راستا عدم اهانت يكي از ملاك‌هاي ما براي نشر مطالب گوناگون است»

سایت ایران گلوبال هم در سال 2006 فرهنگ گفتگو نامیده می شد در لینک دونی گویا قرار گرفت ولی دو سال بعد به دلیل نا معلوم از لینک دونی گویا حذف شدیم و بار ها من و همکاران سایت به گویا امیل زدیم و از طریق دوستان هم  پیغام فرستادیم ولی همگی  این تلاش ها  بی نتیجه  ماند. دلیل اش را از طروق دیگر جویا شدیم ، تا« کشف » کردیم که حذف ما به دلیل طرح مسایل اتنیکی _ فرهنگی بود . شایان ذکر است که ایران گلوبال سایتی مشارکتی و  با بیش از یکصد نویسنده با دیدگاههای گوناگون است که توسط هفت ادیتور شناخته شده اداره می شود و به لحاظ رده بندی اینترنتی « آلکسا» در رده  هفتاد تا یکصد هزار  در نوسان است  . با روش الکسا شاهد آنیم که در لینک دونی گویا سایت های بسیاری قرار دارند که به لحاظ رده بندی در جایگاه بسیار پاینده تری از ما  قرار دارد . هر چند ایران گلوبال به لحاظ تولید و چه به لحاظ انتشار محتوایی یکی از معدود سایت هایی است که در روز نزدیک به 50 لینک خبر ، مقاله و گزارش پست می کند .

 آمار  محتوایی سایت ایران گلوبال :

از روزی که به سایت جدید منتقل شده ایم، یعنی 20 دسامبر 2011 تا به امروز (316 روز) با کوشش تحسین برانگیز مدیریت سایت و کاربران کد دار، جمعا 12272 مطلب در سایت گذاشته شده است. یعنی روزانه بطور متوسط 38،83 مطلب. ••• بخشهای مختلف: اخبار کوتاه: 3030، منتخب مدیریت سایت: 1690، گالری صفحه اول: 1750، مدیا: 2240، دیدگاهها: 1460، سیاسی-اجتماعی: 390، گوناگون: 390، فرهنگ و هنر: 270، احزاب و تشکلها: 240، قومی-ملی: 230، زنان: 210، لینکهای کاربران: 160، بخش اتومات: 96، گالری: 66، سخن روز: 50. به این ترتیب 52،72 در صد مطالب مربوطند به 3 بخش اخبار، منتخب مدیریت سایت و گالری صفحه اول که اکثریت مطلق آنها را اخبار تشکیل می دهد. بقیه بخشها به این ترتیبند: حدود 18،25 در صد مدیا، حدود 11،9 در صد دیدگاهها، حدود 3،18 در صد سیاسی-اجتماعی، حدود 3،18 در صد گوناگون، حدود 2،2 در صد فرهنگ و هنر، حدود 1،96 در صد احزاب و تشکلها، حدود 1،87 در صد قومی-ملی، 1،71 در صد زنان، 1،3 در صد لینکهای کاربران، 0،78 در صد بخش اتومات، 0،54 در صد گالری و 0،41 در صد سخن روز .

 

واقیعت این است که تبعیض در سیاست گویا در لینک دونی ان نهفته است . بطور مثال از صد ها سایت و وبلاگ مناطق اتنیکی ایران( کردها ، ترک ها ، بلوچ ها ؛ ترکمن ها وعرب زبان ها )حتی یک سایتی از آنان را در لینک دونی خود قرار نداده است و سایت ایران گلوبال هم بعنوان یک سایت فارسی زبان سراسری صرفا بخاطر طرح خواسته های مناطق اتنیکی ایران ، مورد غضب  قرار گرفته است . سیاست تبعیض آمیز لینک دونی گویا بر اساس تبعیض علیه تنوع اتنیکی _ فرهنگی ایران را می باید  افشا کرد  و به مراجع  بین المللی  شکایت  کرد . چشم پوشی در این عرصه ، سکوت در مقابل سانسور و تبعیض اشکار سایت گویا ،  نادرست است . 

منبع: 
اختصاصی ایران گلوبال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب گلشن گرامی. این درست است که در آلمان و خیلی از کشورهای اروپایی انکار هولوکاست جرم محسوب می شود ولی در مورد تفکرات راسیستی و نژادپرستانه باید عرض کنم که تا آنجا که من خبر دارم صرف داشتن تفکر جرم محسوب نمی شود بلکه اقدامات راسیستی و نژادپرستانه است که جرم محسوب می شود. در مورد منابع مالی سایت گویا اطلاعی ندارم. در مورد این سایت، چون رسما و علنا اعلام نکرده است که لینک سایت های قومی - ملی را منتشر نمی کند، نمی توان به هیچ دادگاهی شکایت کرد. البته در اینمورد می توان به افشاگری دست زد و به مراجع حقوق بشری متوسل شد ولی شکایت علیه آن در یک دادگاه حقوقی نمی تواند مطرح شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بهرام گرامی / به این دلیل که گویا سایت خصوصی است و نمی شود از آن شکایت کرد ؛ نادرست است . در المان و خیلی از کشورهای اروپایی انکار هولوکاست و تفکرات راسیستی و نژاد پرستانه جرم محسوب می شود . تفکری که لینک دونی سایت گویا بر آن اساس تنظیم شده است ، بر مبنای تفکر «یک ملت ، یک کشور و یک زبان » می باشد. احتیاچ به ارائه مدرک نیست که کشور ایران چند زبانی و چند فرهنگی است .تفکر گویا که بر ان اساس تنظیم شده است و بطور مثال در این لینک دونی حتی نام یک سایت کردی (که دو ربانه یعنی فارسی و کردی است )نیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای علیزاده این تفکر شماست که نه تنها تجزیه طلبی را تقویت می کند بلکه افرادی مثل فرشاد بیان را مستید تر می کند . زمان شعار دهی تمام شده است و عمر شعار خواران هم بسر رسیده است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من هم بودم سايت جدايي طلبها را لينك نمي زادم
مگه همه مردم و سايت هاي ديگر مروج جزائي طلبي امثال موكله و حزب به اصطلاح دمكرات هستند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من لینکدونی «تیر آخر » را ترجیح میدهم!
http://www.tir-e-akhar.blogspot.de/

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی فکر می کنم که لینکدانی گویا یک سایت خصوصی است. بنابراین آزاد است که لینکهایی را که خوش می دارد در آن بگذارد و آنها را که دوست ندارد، نگذارد. حتا اگر شما بخواهید تبلیغ خود را به اذای پرداخت پول در آنجا بگذارید، صاحب سایت حق دارد تبلیغ شما را نپذیرد. مطابق قوانین اروپا هرکسی حق دارد مشتری خود را انتخاب کند. این درست است که در لینکدانی گویا هیچیک از سایتهای اقوام و ملیتهای موجود در ایران وجود ندارد. بر این اساس هم نمی توان علیه سایت شکایت کرد. در آلمان قانونی وجود دارد که بر اساس آن اگر موسسه ای یا شرکتی (و در این مورد سایت اینترنتی) رسما و علنا به دلیل مسائل اتنیکی و قومیتی و ملیتی از پذیرش مشتری سر باز زند، می توان علیه آن شکایت کرد. برای اینکار حتما مدرکی دال بر ابراز علنی کتبی و یا شفاهی عدم پذیرش به این دلایل لازم است. بدیهی است که این امر در مورد سایتها و مطالب سیاسی..