رفتن به محتوای اصلی

با شرکت در تجمعات، اعتراضات و اعتصابات در سالگرد جنبش انقلابی «زن، زندگی آزادی»، مبارزه علیه استبداد حاکم را پر طنین‌تر کنیم!
09.09.2023 - 21:06

 یک سال از قتل حکومتی ژینا-مهسا امینی در ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ توسط گشت ارشاد جمهوری اسلامی گذشت. سالی پر تلاطم، سالی که سیمای جامعه‌ی ما را دگرگون ساخت. اعتراض به قتل مهسا به انفجار نارضایتی عمومی منجر شد و در روند خود، به یک جنبش انقلابی علیه ارکان جمهوری اسلامی و انکار آن فراروئید و نام ژینا-مهسا را به رمز تغییرات بنیادی تبدیل کرد. این جنبش به سرعت در اقصی نقاط کشور گسترش یافت و خیابان را به تسخیر خود درآورد و علیرغم سرکوب بی‌رحمانه، قتل و کشتار جوانان و کودکان به دست نیروهای حکومت در اقصی نقاط ایران، بخصوص در کردستان و بلوچستان و در جمعه های خونین زاهدان، ماه‌ها ادامه یافت. جنبش »زن، زندگی، آزادی« در تداوم خیزش‌های آبان ۱۳۹۶ و دی‌ماه ۱۳۹۸، یک گام فراتر نهاد و فرهنگ مبارزاتی مردم را دگرگون ساخت. در عرصه‌ی فرهنگی و اجتماعی به رغم تداوم سرکوب به پیروزی دست یافت، حکومت را در ارتباط با حجاب اجباری عقب نشاند و ترس را در دل حاکمان نشاند. آوازه‌ این جنبش در مدتی کوتاه از مرزهای ملی فراتر رفت و به عنوان الگوئی از یک جنبش مدرن، مورد تمجید جهانیان قرار گرفت. این جنبش هر لحظه می‌تواند بر زمینه‌ی نارضایتی عمومی مردم از حکومت و بر بستر شرائط فاجعه‌بار اقتصادی و سیاسی، با طنین بیشتر و قدرت عملی کوبنده‌تر دوباره اوج گیرد.

جنبش انقلابی مردم ایران در طول یک سال گذشته گام‌های بلندی به پیش برداشت و چشم انداز جدیدی را در پیش روی جامعه گشود. امید به رهائی از حکومت تبعیض و استبداد را زنده‌تر و افق پیروزی را نمایان‌تر کرد؛ بر نقش برجسته‌ی زنان در بنیان آینده‌ی کشور، آینده‌ی بدون تبعیض در همه‌ی عرصه‌ها، روشنی بیشتر بخشید؛جنبش‌های مدنی و گروه‌های اجتماعی مختلف را تقویت نمود، در کانون‌های مقابله با دیکتاتوری و سرکوب، از جمله در دانشگاه‌ها، مدارس، در میان هنرمندان، سینماگران، ورزشکاران نفسی تازه دمید؛ همبستگی ملی را تقویت نمود، نقش جنبش‌های ملی و قومی را برجسته‌تر کرد.

جنبش انقلابی در این یک سال، فرهنگ ویژه‌ی خود را ایجاد کرد. نمادهای حکومت جمهوری اسلامی و الگوهای تحمیلی آن را پشت‌سر گذاشت و  قبل از همه،  حجاب اجباری و گشت ارشاد را در همان گام نخست، درهم شکست. تقلای رژیم برای بازگرداندن جامعه به شرائط قبل از شهریور ۱۴۰۱ به ضرب سرکوب، تهدید و زندان هم‌چنان راه به جائی نبرده‌است. جنبش مردم، قدرتمندتر از آن است که اجازه‌ی چنین بازگشتی را بدهد. هدف این جنبش برچیدن بساط کل نظام متکی بر تبعیض و سرکوب است.

سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی و آغاز جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، فرصتی برای پر طنین‌تر کردن این جنبش و گرامی‌داشت یاد جانباختگان، تاکید بر اهداف، دستاوردها و تداوم مبارزه در جهت به پیروزی رساندن آن است. به همین مناسبت نیز هم‌وطنان ما در ایران و سراسر جهان، تجمع‌ و راهپیمائی برگزار می‌کنند و به خیابان  می‌آیند. احزاب کرد به اعتصاب عمومی فراخوانده‌اند؛ تشکل‌های مدنی به اعتصابات و اعتراضات در شهرهای مختلف ادامه داده؛ هم‌چنین هشت تشکل مدنی و دموکراتیک و کارگری در داخل کشور دعوت به تظاهرات خیابانی کرده‌اند و از همگان خواسته‌اند به خیابان‌ها بیایند و بر مزار جانباختگان جنبش حضور فعال داشته باشند. ما از این فراخوان‌ها استقبال می کنیم.

حزب چپ ایران در نخستین سالگرد جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» یاد جانباختگان را گرامی می‌دارد، به خانواده‌های داغدار آنان که همواره زیر فشار حکومت قرار داشته‌اند، درود می‌فرستد و پایداری مبارزینی را که در زندان های سراسر کشور ایستادگی می کنند ستوده و عزم فعالان این جنبش را ارج می گذارد. ما از اعتصابات، تجمع‌ها و اعتراضات در سالگرد جنبش «زن، زندگی، آزادی» پشتیبانی می‌کنیم و همگان را، در هر کجا که هستند و به هر شکلی که می توانند، به شرکت در آن‌ها دعوت می‌کنیم. قدرت جنبش «زن، زندگی، آزاد» در همبستگی و اتحاد پایدار نیروهای دخیل در آن است!

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
۱۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۹ سپتامبر ۲۰۲۳

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مانی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.