شبنم، جوانترین زندانی بند زنان!

شبنم از قدیمیترین زندانیان سیاسی در بند زنان محسوب می شود! به مناسبت هشت مارس همبندی هایش به او لوح تقدیر دادند، به خاطر این که جوانترین بود و قدیمیترین!

 

 

شنیده بودم خیلی پرشور و با انرژی است، خیلی با روحیه و مقاوم است، از نزدیک ندیده بودمش جز یکبار، آن هم اتفاقی در سالن ملاقات در یکی از روزهائی که به ملاقات بهمن می رفتم، شهریور ۱۳۹۱ بود، برای گذراندن یک سال حکم زندانم به اوین رفتم! بند زنان! شور و انرژیش حتی بیشتر از آن بود که شنیده بودم! شبنم مددزاده یک لحظه در بند آرام و قرار نداشت، صدای خنده هایش فضا را پر از نشاط می کرد، هر کس که توی خودش بود شبنم به سراغش می رفت و با شوخی هایش سعی می کرد حال و هوایش را عوض کند! برنامه ریزی دقیقی برای گذراندن روزهایش در زندان داشت، روزهای اول از برنامه فشرده اش تعجب می کردم، آن هم برای دختری به جوانی او! 

از ساعت هفت صبح برنامه مطالعاتیش را شروع می کرد، منظم و موضوعی کتاب می خواند، آن موقع جامعه شناسی انتقادی می خواند، هنر و ادبیات هم می خواند، شعر می خواند و شعر می گفت، زبان می خواند، هم زبان فرانسه و هم انگلیسی! چند ساعت در روز خودش زبان می خواند چند ساعت هم به دوست مهربانش مریم انگلیسی درس می داد، معلم سختگیری هم بود و به طور مرتب به مریم منفرد تکلیف می داد و ازش امتحان می گرفت! به مناسبت روزهای عید و سایر مناسبت ها شبنم و مریم از مدت ها قبل برنامه ریزی می کردند تا همبندی های خود را شاد کنند، شرکت در کلاس معرق هم از برنامه های روزانه اش بود، استاد کلاس معرق می گفت که شبنم یکی از بهترین شاگردانش است و تابلوهای معرقش خیلی خوب از کار در می آیند!

هر روز هم ورزش می کرد، ورزش جمعی و فردی، برنامه های ورزشش را هم با جدیت دنبال می کرد، با جدیت بند را نظافت می کرد، کبری بنازاده که مادر صدایش می کردیم وقتی شبنم زمین را تی می کشید با عشقی مادرانه نگاهش می کرد و رو به بقیه می گفت: "ببینید، کار بچه ام نقص ندارد! از پشت میز دانشگاه آمده زندان اما امور خانه داری را هم تمام و کمال بلد است و ....." ما با خنده می گفتیم: "مادر، تو رو خدا این قدر شبنم را لوس نکنید!" برنامه هایش را آن قدر مرتب و منظم اجرا می کرد که گاه شگفت زده می شدم، مخصوصا وقتی بیمار می شد باز هم ساعت هفت صبح از خواب بلند می شد تا برنامه کتابخوانیش را با فریبا شروع کند و همین طور برنامه پشت برنامه! فریبا کمال آبادی می گفت: "شبنم، فردا صبح کتاب نمی خوانیم، خیلی مریض هستی!" اما قبول نمی کرد!

می گفتم: "شبنم، اینجا زندان است و تا بخواهی وقت برای کتاب خواندن داری، حالا که سرما خورده ای خب بگیر با خیال راحت بخواب، چه اصراری داری آخر که برنامه ات را کنسل نکنی؟" با خنده ای می گفت: "حالم خوبه، مشکلی ندارم!" می گفت خوب است اما بیمار بود! بیمار بود و با همان اشتیاق همیشگی برنامه هایش را پی می گرفت، شبنم کوچکترین دختر بند زنان بود اما در کنار فریبا کمال آبادی، مهوش شهریاری و کبری بنازاده از قدیمیترین زندانیان سیاسی در بند زنان محسوب می شد! به مناسبت هشت مارس همبندی هایش به او لوح تقدیر دادند، به خاطر این که جوانترین بود و قدیمیترین!

حواسش به همه بود، من زیاد مریض می شدم، او جای خواهر کوچکم بود اما مثل یک خواهر بزرگ از من پرستاری می کرد و مراقبم بود، سردردهای میگرنیم که شروع می شدند کنارم می نشست و گاهی بیشتر از یک ساعت سرم را ماساژ می داد، ماساژی که موقع سردردها هیچ وقت نپرسیدم از کجا یاد گرفتی که این قدر معجزه می کند؟ از شبنم، جوانترین دختر بند زندانیان سیاسی زن خیلی چیزها آموختم، او بی دریغ و بی چشمداشت مهربان است، با روحیه است و پنج سال زندان موجب نشد که بی حوصله شود، به قول قریب به اتفاق همبندانش: "خیلی خوب حبس می کشد! منظم و با پشتکار است و خوب می نویسد و خوب می خواند." یکبار هانیه فرشی به او گفت: "شبنم، تو آینده درخشانی داری، می دانی چرا؟" شبنم سکوت کرد و هانیه گفت: "با یک دلیل ساده، تو فقط ۲۴ سال داری و هر روز ساعت هفت صبح از خواب بلند می شوی تا کتاب بخوانی، این خیلی مهمه." شبنم، همین روزها در ۲۵ سالگی پس از پنج سال حبس یکسرۀ بدون مرخصی آزاد می شود! آزادیش مبارک.

 

 

منبع: 
http://zhila.eu/spip.php?article404
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شبنم مددزاده کیست؟

http://tavaana.org/fa/content/%D8%B4%D8%A8%D9%86%D9%85-%D9%85%D8%AF%D8%AF%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F