رفتن به محتوای اصلی

هاشمی شاهرودی کرد ها را سبب بحران عراق دانست!
26.06.2014 - 21:43
 

 

سید محمود هاشمی شاهرودی، نایب رئیس و رئیس موقت مجلس خبرگان رژیم جمهوری اسلامی  در سخنانی درباره ی بحران عراق، کردهای عراق را به  توطئه چینی در جنگ داخلی عراق متهم کرد و آنان را مسبب سقوط استان موصل عراق  در برابر گروه داعش معرفی نمود!  هاشمی شاهرودی، که  خود پیشتر از سران مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق  بوده و 10 سال نیز در ایران در مقام ریاست قوه ی قضائیه  به تبهکاری مشغول بوده است،  در نشست مشترک کمیسیون های مجلس خبرگان، حزب دمکرات کردستان عراق را یکی از اضلاع توطئه در عراق خواند ه  و گفته است:

" این گروه که در راس آنها بارزانی قرار دارد  مدت هاست در فکر استقلال بخش کرد عراق هستند و به مناطق نفت خیز این کشور نیز تسلط دارند . آنها با توجه به اینکه یک خودمختاری گرفته اند و امتیازات زیادی استفاده کرده اند اما منطقه شمال عراق را بسته اند و ورود به این استان ها از طرف عراقی ها مثل ورود خارجی ها است و نیاز به ویزا دارد.
 آنها با داشتن تشکیلات نظامی پیشمرگه و افراد مسلحی که به سرعت خود را مجهز کرده اند و آمریکا نیز به آنها کمک کرده است تمام مسائل خود را مستقل کرده اند به طوری که نیروهای امنیتی و ارتش عراق هیچ حضوری در استان های آنها ندارد... آنان نسبت به استان کرکوک که استان نفت خیز شمال عراق است و اکثریت مردم این استان غیرکرد هستند و ترکمن ها وعرب ها را شامل می شوند سعی کردند مردم کرد را به این استان منتقل کنند تا اکثریت را به دست بگیرند و استقلال خود را اعلام کنند که در این زمینه نتوانستند موفق باشند اما چون این استان نفت خیز است اصرار دارند که این استان در اختیار آنان باشد... آنان استان های مجاور ایلام و کرمانشاه ما را در اختیار گرفته اند و ادعا دارند که اینها نیز کرد هستند.".

  این ابراز نظر شاهرودی در زمانی صورت می گیرد که جنگ در عراق اساساً میان دولت نوری المالکی و گروه داعش است و نیروهای کردستان عراق  نیز در بیرون راندن داعش از مناطقی از عراق شرکت داشته اند.

شرح سخنان هاشمی شاهرودی از تارنمای حکومتی پارسینه:

آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی در ششمین جلسه مشترک هیات رییسه و روسای کمیسیون های مجلس خبرگان رهبری که ریاست این جلسه را به عهده داشت افزود: موضوعی که در مقدمه این جلسه در هیات رییسه برای بحث مناسب دیده شد اشاره به بحث عراق است؛ مساله عراق مساله ای بسیار خطرناک و پیچیده ای است.

وی ادامه داد: تحلیل این حادثه به شکل ظاهری تسلط گروه تروریستی داعش در بخشی از استان های شمالی و غربی عراق است و ظاهر قضیه همین مسائلی است که دیده می شود.

آیت الله هاشمی شاهرودی اضافه کرد: واقع و تحلیل درست مساله این است که این جریان پس از پیروزی شیعیان در انتخابات عراق که بسیار چشمگیر بود اتفاق افتاد.

وی افزود: در این انتخابات شرکت مردم در حد اعلا بود و نتیجه انتخابات عراق صدمه ای به کسانی بود که است کشورهای عربی، آمریکا و اسراییل که همواره سنگ اندازی می کردند و راضی نبودند شیعیان حکومت دموکراسی و مشروع خودشان را از طریق انتخابات ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: دو دوره انتخابات به شکلی ممتاز و بی نظیر در کشورهای عربی و با نظارت بین المللی با این سبک و شرایط آزادی شرکت مردم برگزار شد و دور دوم هم بهتر از دور اول بود و مشارکت بیشتر شد.

آیت الله هاشمی شاهرودی تصریح کرد: آرای کرسی های مربوط به گروه های شیعه و لیست هایی را که شیعیان داده بودند و مراجع نجف حمایت کرده بودند بیشتر از دوره سابق بود و این صدمه ای هم برای آمریکا و هم برای کشورهای خاصی که در منطقه دنبال که از ابتدای کار و سقوط صدام دنبال این بودند که نگذارند عراق در اختیار شیعیان و مخصوصا موید جمهوری اسلامی ایران باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیماری آیت الله مهدوی کنی گفت: امیدوارم این عارضه هر چه زودتر برطرف شود و ایشان بتوانند در صحت و سلامت کامل اجلاس آینده خبرگان را مدیریت کنند.

وی افزود: «وضعیت مزاجی ایشان از سایر جهات وضع خوبی است اما وضع هوشیاری ایشان هنوز تحسن لازم را پیدا نکرده اند که امیدواریم با دعای مردم و لطف خداوند ایشان به صحت و سلامت کامل خود برسند و خدمات ارزنده خود را ادامه دهند و ما هم از وجود پربرکت ایشان فیض بیشتری ببریم.»

یادآور می شود ششمین جلسه مشترک هیات رییسه و روسای کمیسیون های مجلس خبرگان رهبری براساس تبصره دو ماده 15 آیین نامه داخلی این مجلس عصر امروز چهارشنبه در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری به ریاست آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برگزار شد.

** تشریح سه ضلع اصلی توطئه در عراق

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: آنها تبلیغات زیادی علیه دولت شیعیان کردند و همچنین پول هایی خرج شد تا در این کشور ناامنی ایجاد شود.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: ریشه بحث داعش و تروریست ها در مناطق مهم عراق را قبل از انتخابات رقم زده بودند و فلوجه را گرفته بودند و این موضوع را می خواستند عاملی قرار دهند که در انتخابات شیعیان شکست بخورند که درست برعکس شد و نتیجه انتخابات برای آنان غیرمنتظره بود.

وی ادامه داد: این جریان که بعد از انتخابات شکل گرفت یک پشت پرده اصلی و یک جریان ظاهری دارد که در جریان ظاهری همین پیاده نظام ها هستند.

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه جریان اصلی و پشت پرده این توطئه را سه ضلع تشکیل می دهد، گفت: یکی از این ضلع ها آمریکا و اسراییل است که خیال می کردند با کنار زدن صدام، عراق همانند کشورهای عربی همانند عربستان، اردن و قطر حول محور آنان می گردند.

آیت اله هاشمی شاهرودی افزود: ضلع دوم توطئه در عراق را کشورهای عربی تشکیل می دهند، کشورهای خاصی که در محور آمریکا می چرخند که مهم ترین آنان عربستان سعودی، ترکیه و قطر هستند.

وی ضلع سوم این توطئه را گروه پارتی حزب کردها عنوان کرد و اظهار داشت: این گروه که در راس آنها بارزانی قرار دارد گفت: مدت هاست در فکر استقلال بخش کرد عراق هستند و به مناطق نفت خیز این کشور نیز تسلط دارند .

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: آنها با توجه به اینکه یک خودمختاری گرفته اند و امتیازات زیادی استفاده کرده اند اما منطقه شمال عراق را بسته اند و ورود به این استان ها از طرف عراقی ها مثل ورود خارجی ها است و نیاز به ویزا دارد.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: آنها با داشتن تشکیلات نظامی پیشمرگه و افراد مسلحی که به سرعت خود را مجهز کرده اند و آمریکا نیز به آنها کمک کرده است تمام مسائل خود را مستقل کرده اند به طوری که نیروهای امنیتی و ارتش عراق هیچ حضوری در استان های آنها ندارد.

وی ادامه داد: همچنین آنان نسبت به استان کرکوک که استان نفت خیز شمال عراق است و اکثریت مردم این استان غیرکرد هستند و ترکمن ها وعرب ها را شامل می شوند سعی کردند مردم کرد را به این استان منتقل کنند تا اکثریت را به دست بگیرند و استقلال خود را اعلام کنند که در این زمینه نتوانستند موفق باشند اما چون این استان نفت خیز است اصرار دارند که این استان در اختیار آنان باشد.

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: آنان استان های مجاور ایلام و کرمانشاه ما را در اختیار گرفته اند و ادعا دارند که اینها نیز کرد هستند.

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه داعش از ابتدا در مرزهای عراق و سوریه وجود داشت گفت: استاندار موصل یا نینوا از سنی هایی است که مخالف هستند.

آیت الله هاشمی شاهرودی با بیان اینکه پیاده نظام ها را داعش و عناصر پس مانده بعثی ها تشکیل می دهند اظهار داشت: دختر صدام نیز در این جریان نقش مهمی داشته است.

وی بخشی از پیاده نظام های این توطئه را اقلیت سنی های عراق برشمرد و اظهار داشت: سنی های عراق دو دسته هستند که بخش اعظم آنان با جریان شیعه هماهنگ و در انتخابات شرکت می کنند و سهم خواهی کرده اند که مراکز خوبی نیز در اختیار دارند.

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: قسمت کمی از سنی های عراق که زیادی خواه و با کشورهای عربی منطقه ارتباط دارند پیاده نظام این توطئه را تشکیل می دهند.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: استاندار موصل طوری توطئه را چید که وقتی داعش می خواست وارد این استان شود وی تشکیلات نظامی را مشغول کرد و اجازه نداد با داعش برخورد کنند بنابراین بین نیروهای امنیتی و انتظامی و داعش برای ورود آنان به شهر برخوردی صورت نگرفت. 

وی ادامه داد: استاندار موصل پس از ورود داعش به این استان به منطقه کردنشین عراق رفت و آنجا نیز آقای بارزانی یک کاخ مجلل در اختیار او گذاشت و این دلیلی بر توافق اینها با هم است.

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: «بارزانی نیز در اولین صحبت خود پس از سقوط استان موصل به جای اینکه از مرکز بخواهد تا با این جریان مقابله شود بحث دیگری را مطرح کرد که عراق رو به تجزیه است و ما در صدد این هستیم که با وزیر خارجه آمریکا بحث استقلال کردستان را مطرح کنیم و عراق امروز دیگر عراق سابق نیست و راهی جز حکومت های فدرالی و بحث استقلال کردستان نیست.»

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری گفت: پیاده نظام ها را بکار گرفتند تا انتخابات مشروع عراق عقیم بماند و انجام نشود و اینگونه بیان کنند که کار انجام شده دلیل ناتوانی حکومت شیعه و شخص نوری مالکی است و به همین دلیل باید این حکومت به شکل دیگری یعنی به همان شکل قبل از تصویب قانون اساسی عراق اداره شود. 

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: آمریکایی ها نیز این موضوع را مطرح می کردند که این انتخابات باید کنار گذاشته شود. 

وی ادامه داد: حتی وقتی دولت مالکی تقاضا کرد آخرین جلسه را تشکیل دهد و حالت فوق العاده برای این توطئه اعلام کند کردها و سنی های مخالف حاضر به حضور در این جلسه نشدند. 

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: آن ها به دنبال این هستند که دولت را مجبور کنند که حکومت وفاق و جمع کردن نیروهای مختلف سنی، شیعه و کرد همانند قبل از تصویب قانون اساسی عراق تشکیل شود. 

هاشمی شاهرودی افزود: البته همه حرف ها یک حرف نیست و برخی می گویند نوری مالکی تغییر یابد، کافی است و برخی نیز تشکیل حکومت وفاق ملی را خواستارند. 

وی با اشاره به موضع گیری مهم مرجعیت نجف در قبال تحولات عراق، خاطرنشان کرد: مراجع نجف با هوشیاری کامل خطر را درک کردند و فتوای جهاد را صادر و بر وحدت عراق تاکید کردند و گفتند هرکس در راه مقابله با تروریست ها کشته شود شهید محسوب می شود. 

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: مرجعیت نجف برای خود تشکیلاتی ایجاد نکرد و مردم را برای کمک به دولت بسیج کرد و آن ها را زیر پرچم دولت به جنگ با تروریست ها فرستاد. 

آیت الله هاشمی شاهرودی اظهارداشت: به میدان آمدن مراجع نجف و صدور فتوای جهاد باعث شد تا جریان های شیعه این کشور بسیج شوند به طوری که حدود سه میلیون از مردم این کشور برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش نام نویسی کرده اند. 

وی ادامه داد:موضع گیری و فتوای مراجع، آمریکا را مجبور کرد تا تعبیر اول خود در آمدن به عراق را تغییر دهد و در ملاقات اخیر جان کری و نوری مالکی بر تشکیل حکومت طبق انتخابات جدید تاکید شد و این یک عقب گرد برای آمریکا بود. 

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری گفت: موضع گیری رهبر معظم انقلاب، علمای نجف و شیعیان عراق تاکیدی بر این نکته است که مجلس عراق باید در موعد مقرر تشکیل شود که این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما عده ای نسبت به بیان موضوع مخالفت می کنند از جمله کردها که می گویند تا شخص دیگری تعیین نشود ما حضور پیدا نمی کنیم که این مسئله بهانه است. 

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: زمانی که آمریکا برای عراق قانون دموکراسی آورد گمان نمی کرد که این گونه نتیجه بدهد و اکثریت شیعه به صحنه بیایند و ایران نیز نقش داشته باشد آنچه که بعد از حکومت صدام شکل گرفت خلاف توقع آمریکا و کشورهای منطقه بود که باعث شد برای مقابله به غیر از اقدامات تروریستی راهی به ذهنشان نرسد. 

وی ادامه داد: امروز مهم این است که عراق وحدت خود را حفظ کند و مسوولان عراقی حق ندارند آنگونه که آمریکا و رژیم صهیونیستی می خواهد نسبت به تجزیه و یا تقسیم عراق اقدام کنند و این جنایت در حق عراق و بر خلاف قانون اساسی این کشور است. 

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: مسئله استقلال کردستان عراق غیرقابل قبول است و به هیچ وجه مورد قبول نظام جمهوری اسلامی ایران، مرجعیت و مردم عراق نیست و هرکه این گونه سخن بگوید از مشروعیت خارج می شود. 

آیت الله هاشمی شاهرودی با تاکید بر لزوم وحدت شیعه و سنی در عراق افزود: بسیاری از علمای اهل سنت عراق با شیعیان همسو شده اند و علمای سنی عراق نیز این خطر را حس کرده اند حتی عشایر عراق نیز متوجه خبر دوگانگی و تجزیه عراق شده اند. 

وی ادامه داد: گروه های زیاده طلب از اهل سنت و کسانی که دنبال روی طارق الهاشمی بودند در تحریک کشورهای منطقه از جمله ترکیه و قطر نقش دارند و فتواهای بدی می دهند. 

وی اضافه کرد: همچنین در تبلیغات ماهواره های مزدور این کشورها به خصوص عربستان و قطر طوری جلوه می دهند که عراق ساقط و تقسیم شده است و تعبیرات زننده ای نسبت به شیعیان، ایران و مرجعیت استفاده می کنند. 

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: وضع نظامی و امنیتی امروز حکومت عراق وضع خوبی است و ارتش، نیروهای مردمی، نیروهای بدر و امثال بدر توانستند مناطق مهم را بازپس گیرند که آمادگی های خوبی در این قسمت ها انجام شده است. 

آیت الله هاشمی شاهرودی اظهارداشت: نیروهای ارتش و نیروهای مردمی توانستند اطراف بغداد، سامرا، پالایشگاه بیجی، مرز سوریه و اردن را در اختیار گیرند. 

وی ادامه داد: براساس تلفن هایی که ما از عراق داشتیم می گویند از نظر نظامی مشکلی نداریم اما فشارهای سیاسی زیاد است و آنان دنبال این هستند تا حکومت دیگری تشکیل دهند و پای آمریکا را از نو در منطقه باز کنند. 

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری اظهارامیدواری کرد که خداوند با توفیق های خود کمک کند و مجلس مشروع عراق تشکیل شود. 

آیت الله هاشمی شاهرودی همچنین از مواضع هشیارانه رهبر معظم انقلاب و مرجعیت نجف تشکر کرد و گفت: امیدواریم این بحران به نفع اسلام، مقاومت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پایان یابد. 

 
 
 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کاوه جویا
برگرفته از:
تارنمای پارسینه

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.