توضیحی بر تفسیر یک خبر (حکم ارتداد شاهین نجفی)

گویا این تفسیر کوتاه بر یک خبر ،پرسش هایی را طرح کرده است که بدین وسیله توضیح می دهم :- اول _ امروز جمعه ، در مصاحبه ای حکم ارتداد شاهین نجفی را محکوم و برآزادی بیان تاکید کردم. دوم _ تا کنون حداقل 7 مصاحبه و نوشته در باره محکومیت حکم ارتداد شاهین در ایران گلوبال درج شده است. سوم - بر این اعتقادم که آزادیخواهی و سکولاریسم برابر با ضدیت با دین و ایمان مردم عامه نیست و حساب مردم دین دار با عملکرد حاکمان جبار جمهوری اسلامی جدا ست .

 پنجشنبه صبح   در فضای سایبری بدنبال خبر می گشتم  که همراه باتفسیری در ایران گلوبال منتشر کنم . خبر حکم ارتداد را در قسمت اخبار تازه بالاترین  دیدم . فرصت چندانی نداشتم؛ عین  خبر را همراه با تفسیر کوتاهی در سایت درج کردم و  حدس می زدم که این خبر هم  مثل  عکس  برهنه  گلشیفته فراهانی داغ خواهد شد.  ابتدا ویدئو «نقی » شاهین را تماشا  کردم ؛ کلماتی از امام نقی  ،سکس و...داشت   اما  از داستان  فیس بوکی آن بی اطلاع بودم.  با توجه به شناختی که از شاهین داشنتم ؛ تفسیرکوتاهی بر خبر ارتداد  آن نوشتم .    

گویا  این تفسیر کوتاه   بر یک خبر ،پرسش هایی را طرح کرده است  که بدین وسیله توضیح می دهم :- اول _ امروز جمعه ،  در مصاحبه ای حکم ارتداد شاهین نجفی  را محکوم و  برآزادی بیان تاکید  کردم. دوم _ تا کنون حداقل 7 مصاحبه و نوشته در باره محکومیت حکم ارتداد  شاهین در ایران گلوبال درج شده است. سوم - بر این اعتقادم که آزادیخواهی و سکولاریسم  برابر با  ضدیت با دین و ایمان مردم عامه  نیست و حساب مردم دین دار با عملکرد حاکمان  جبار جمهوری اسلامی  جدا ست . دین داشتن و  یا  بی دین بودن (آتائیسم ) یکی از هویت های انسان و  بخشی از حقوق  بشر است . چهارم -   متاسفانه   احزاب سیاسی فروریخته اند  اما جنبش سیاسی ایران بسیار خون ها  داده است . اکنون صد ها کادر با تجربه از آن  دوران  _گمنام مانده اند وهر  چند   با  گذشت 33 سال   همچنان در معرض انتقادهای بی رحمانه هستند .. چرا نمی شود طرز نگاه هنرمندی را به نقد کشید  .آری  تا بو شکنی را ارج می نهمیم ولی  از آنجا که    شاهین نجفی  حکم ارتداد گرفته است ،  به معنی این نیست که دیگر نمی شود فکر او را مورد نقد قرار داد . پنجم    _ سرانجام اینکه  عدم نقد هنرمندان جنجالی ، تاثیر زیانباری بر جنبش سیاسی ایران  می گذارد  چرا که هرکسی می تواند  با انگیزهای شهرت طلبی جنبش سیاسی را به هر سو خواست بکشاند . 

آیا  چنین حکمی در مورد شاهین نجفی وجود دارد؟

به نوشته ایران امر وز :« چنین حکمی در مورد شاهین نجفی سایت آیت‌الله صافی وجود ندارد. استفتایی هم که از وی درباره امام هادی شده، مربوط به سه هفته قبل و قبل از انتشار آهنگ شاهین نجفی بوده است.

حکم آیت‌الله صافی در مورد افرادی است که بنا به ادعای استفتاء کننده در صفحه‌ای در فیس بوک «از طریق طراحی جوک، کشیدن کاریکاتور، فحاشی و دروغ بستن به امام هادی» به امام نقی توهین کرده‌اند. »

حکم آیت‌الله صافی را در بالا می بنید

 

 خبر و تفسیر مورد اشاره که  صبح پنجشنبه توسط اینجانب  روی سایت ایران گلوبال قرار گرفت:
 
شاهین نجفی با رپ "نقی" و جدایی سکولاریسم از اسلام ستیزی
 
 
پنجشنبه, می 10, 2012 - 08:14
 
 خبرگزاری فارس با گزارش خبر کوتاهی نوشته است که این حکم ارتداد متوجه ی شاهین نجفی است. به دنبال جسارت شاهین نجفی، از خواننده های رپ، در ترانه ای به اسم "نقی"، به امام هادی (ع) حکم ارتداد او توسط آیت الله صافی صادر شده است.
 
به دنبال انتشار این حکم از طرف خبرگزاری فارس، گروهی از عوامل حکومتی در سایت های اینترنتی برای اجرای آن و کشتن شاهین نجفی اعلام آمادگی کرده اند , از سوی دیگر این   اجرای «نقی » و کلماتی که بکار می گیرد ، در حکم یک نوع تابو شکنی است که مورد استقبال دهها هزار نفر قرار گرفت . 
 
تابو شکنی و  نقد و نفی اسلامی  در منطقه ای که « بهار عربی» آن   با مشخصات اسلامی رو به گسترش است در تضاد کامل قرار می گیرد ایا بایستی از هر نوع رادیکالیسم ضد اسلامی دفاع کرد . شاهین نجفی _که در میان جوانان سرخورده ایرانی مشهور است _ با چنین نقدی چه تاثیری بر جنبش دمکراسی خواهی ایران خواهد گذشت . آیا وقت آن نرسیده که  بر جدایی سکولاریسم  با اسلام ستیزی تاکید کنیم بهر حال  ما با جامعه ای سرکار داریم که اکثریت آنان مسلمان هستند.  
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

نظر: 
" آیا وقت آن نرسیده که بر جدایی سکولاریسم با اسلام ستیزی تاکید کنیم بهر حال ما با جامعه ای سرکار داریم که اکثریت آنان مسلمان هستند. "جناب توکلی بسیار صحبت شما متین است و اینکه اگر جنبشی به راه افتاد برای این بود که این حکومت دیکتاتور ظالمانه حتی به عقاید مردم هم کار دارد و مردم را به صرف عقیدۀ شان در بند می کند و تحمل عقیده مخالف را ندارد مردم خواهان آزادی عقیده و بیان هستند. اگر روزگاری قرار باشد که کسانی مردمی را به صرف داشتن عقیده مذهبی به سخره بگیرند و یا مورد توهین قرار دهند آیا با جمهوری اسلامی تفاوتی دارند ؟ البته اینها ناشی از سواستفاده دین توسط این نظام است که به بار نشسته است. به نظر می آید که باید مشق دموکراسی کرد تا در کل بتوان این روحیه دیکتاتوری را از بین مان خارج کنیم و همانطور که بخوبی اشاره داشتید به سکولاریسم ، اولین قدم برای برون رفت از این مشکلات سکولاریسم می باشد.